Kwintet kancelarii w finale znaczącej niderlandzko-amerykańskiej transakcji ubezpieczeniowej

653

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria CMS doradzała amerykańskiej firmie MetLife przy sprzedaży działalności ubezpieczeniowej w Polsce niderlandzkiej firmie finansowej NN Group, której doradzała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Transakcję sfinalizowano 22 kwietnia 2022 r. po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

W lipcu 2021 r. ogłoszono, że na podstawie porozumienia stron firma NN Group przejmie działalność ubezpieczeniową firmy MetLife w Polsce i Grecji. Wartość transakcji oszacowano na 584 mln euro. Wcześniej od polskiej części dealu, bo już w styczniu 2020 r., zamknięto część grecką.

Grupa NN to niderlandzka firma finansowa, do której należą m.in. zarządzająca aktywami firma NN Investment Partners (w trakcie sprzedaży za 1,7 mld euro firmie Goldman Sachs), towarzystwa ubezpieczeniowe Nationale-Nederlanden i ABN AMRO Insurance. Działa w 19 krajach  Europy i Japonii. Jej 15 tys. pracowników świadczy usługi z zakresu finansów, produktów i usług emerytalnych, ubezpieczeń oraz usług bankowych dla 18 mln klientów. W Polsce działają spółki: Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń; Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie; Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne; Nationale-Nederlanden Usługi Finansowe; NN Investment Partners Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

MetLife to, jak podaje Wikipedia, amerykańska firma świadcząca usługi w zakresie ubezpieczeń, rent kapitałowych, programów świadczeń pracowniczych i zarządzania aktywami. W Polsce MetLife działa od 2010 r., kiedy wykupiła spółki Amplico. W skład grupy wchodzą spółki: MetLife Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Reasekuracji;  MetLife Powszechne Towarzystwo Emerytalne; MetLife Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

NN Group oceniła, że ta akwizycja wzmacnia jej pozycję na rynku ubezpieczeń na życie oraz funduszy emerytalnych w Polsce. W Grecji natomiast została liderem rynku ubezpieczeń na życie. W obu krajach firma prawie dwukrotnie zwiększa bazę klientów.

W Polsce udział NN w rynku ubezpieczeń na życie wzrasta z 8 do 12 proc., z łącznym przypisem składki na poziomie 500 mln euro rocznie. Ponadto skala dystrybucji zostaje znacznie poszerzona dzięki dołączeniu 1,2 tys. doradców.

Spółki MetLife działają teraz w ramach Grupy NN w Polsce, jednak nadal jako osobne firmy pod dotychczasowymi markami.

– Dzięki tej transakcji wzmacniamy pozycję grupy na atrakcyjnych rynkach wzrostu, jakimi są Polska i Grecja. W najbliższych miesiącach zintegrujemy działalność MetLife z lokalnymi spółkami NN, co jeszcze wzmocni potencjał grupy – skomentował David Knibbe, prezes Grupy NN.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że NN Group doradzała w Polsce kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, która podała na swojej internetowej witrynie, iż jej obsługa  obejmowała wszystkie aspekty transakcyjne i regulacyjne prawa polskiego, w tym due diligence oraz reprezentowanie w postępowaniach przed KNF.

Obsługą kierował partner Marcin Olechowski. W kwestiach regulacyjnych doradzali także: partner Wojciech Iwański, senior associates  Jan Pierzgalski, Mateusz Blocherassociates  Jakub Lach, Lidia Malinowska, a w zakresie korporacyjnym senior counsel  Anna Kratiuk, associate Paweł Bochnia, junior associate  Maksym Szczerbiuk.

Głównym doradcą (lead counsel ) przy tej akwizycji była niderlandzka kancelaria De Brauw Blackstone Westbroek. W Grecji NN Group doradzała kancelaria Koutalidis.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że MetLife doradzała w transakcji kancelaria CMS. Jej biuro w Londynie koordynowało obsługę, a biuro w Warszawie obsługiwało sprzedaż biznesu polskiego. Na swojej witrynie internetowej firma podała, iż doradzali Ewa Świderska (kwestie ubezpieczeniowe), Grzegorz Pączek (kwestie korporacyjne), Sylwia Raszplewicz-Czyżewska (kwestie finansowe). W Grecji firmie doradzała kancelaria Rokas.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl