Kancelaria B2RLaw dołącza do unijnej grupy ekspertów ds. VAT

272
Guillaume Périgois/Unsplash

Komisja Europejska: Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej opublikowała 12 września 2022 r. listę członków Grupy Ekspertów ds. VAT, którzy przez najbliższe trzy lata będą brać udział w pracach tej unijnej instytucji. Wśród doradców znalazła się kancelaria B2RLaw.

B2RLaw Jankowski, Stroiński, Zięba i Partnerzy znalazła się wśród 33 organizacji powołanych przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej do członkostwa w Grupie Ekspertów ds. VAT. Zadaniem grupy ekspertów będzie doradztwo Komisji Europejskiej przy propozycjach legislacyjnych i interpretacji przepisów. Prawnicy z kancelarii B2RLaw zostali wybrani na trzyletnią kadencję, podczas której będą współpracować z przedstawicielami między innymi takich firm jak Zalando, Procter & Gamble, Deloitte czy KPMG.

– W B2RLaw wierzymy, że miejsce Polski jest w centrum Unii Europejskiej, dlatego wybór naszej kancelarii znaczy dla nas bardzo wiele i jest ogromnym wyróżnieniem. Uważamy, że naszym zadaniem jako prawników jest również pomoc w tworzeniu dobrego prawa w Unii, aby uwzględniało także perspektywę polskiego biznesu – mówi Rafał Stroiński, adwokat i senior partner w B2RLaw.

W najbliższym czasie komisja planuje przedstawienie kolejnych istotnych projektów legislacyjnych w zakresie VAT.

– Mają one dotyczyć w szczególności zharmonizowanego fakturowania elektronicznego w całej Unii, opodatkowania sharing economy, a także zmian ważnych dla sektorów turystycznego oraz finansowego. Jako B2RLaw chcemy merytorycznie uczestniczyć w przygotowywaniu tych zmian, aby w jak największym stopniu odpowiadały na potrzeby i problemy polskich przedsiębiorców – uzupełnia Piotr Leonarski, adwokat i doradca podatkowy, szef praktyki podatkowej B2RLaw, który będzie przedstawicielem kancelarii w Grupie Ekspertów ds. VAT.

Wraz z nim w gronie unijnych doradców znajdzie się także Tomasz Zaleski, wielokrotnie nagradzany doradca podatkowy.

Grupa Ekspertów ds. VAT powstała w celu opiniowania i przekazywania specjalistycznej wiedzy podczas prac nad przepisami oraz w trakcie ich wdrażania. Do zadań grona ekspertów należy też przekazywanie szczegółowych informacji na temat praktycznego wdrażania aktów ustawodawczych i innych inicjatyw politycznych UE w dziedzinie podatku VAT. Co więcej, Komisja Europejska może konsultować się z grupą we wszystkich kwestiach związanych z przygotowaniem i wdrażaniem przepisów UE i innych inicjatyw politycznych podejmowanych na szczeblu unijnym w temacie VAT.

Materiał kancelarii B2RLaw