Prawniczka z Afganistanu projektuje działalność pro bono w Kochański & Partners

381

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, afgańska prawniczka Parasto Yari jest od lutego 2022 r. w zespole kancelarii Kochański & Partners. Zajmuje się projektowaniem działań na rzecz „różnorodności, inkluzywności, równości płci i pomocy uchodźcom”.

Parasto Yari, prawniczka i działaczka w obronie praw kobiet, opuściła Afganistan w sierpniu 2021 r., wraz z ewakuacją z tego kraju wojsk amerykańskich i sojuszniczych, czego skutkiem było przejęcie władzy w kraju przez talibów. Znalazła schronienie w Polsce. Przedtem pracowała m.in. w rządzie afgańskim. Była m.in. doradcą ministra pokoju ds. polityki wzmocnienia kobiet w Islamskiej Republice Afganistanu, kierowała zespołem prawnym w Ministerstwie Pokoju, była urzędniczką w Ministerstwie Finansów. Działała w Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka w prowincji Farjab, dokumentując akty przemocy i dyskryminacji wobec tamtejszych kobiet.

Jest absolwentką wydziału prawa na prywatnym Uniwersytecie Kateb w Kabulu (licencjat na kierunku sądowo-prokuratorskim, 2014) i stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Awicenny w Kabulu (2017).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl