Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Rymarz Zdort doradzała firmie P4 przy nabyciu większości udziałów w firmie Redge Technologies, dostarczającej usług internetowego streamingu wideo, od krajowego funduszu Custodia Capital i pozostałych wspólników, którym doradzała kancelaria Dentons.
W ostatnim dniu czerwca 2022 r. firma P4, operator telefonii komórkowej Play i telewizji kablowej UPC, nabyła 92,5 proc. udziałów w firmie Redge Technologies, dostawcy rozwiązań wideo online w Europie Wschodniej, od właścicieli, funduszu Custodia Capital i pozostałych wspólników. Redge Technologies zachowuje odrębność organizacyjną, kontynuuje dotychczasową strategię produktową i sprzedażową oraz uzyskuje możliwości rozwoju na rynkach europejskich poprzez połączenie z Iliad, szóstą co do wielkości grupą telekomunikacyjną w Europie, właścicielem firmy P4. Prezes Przemysław Frasunek utrzymuje 7,5 proc. udziałów i pozostaje na stanowisku. Trwająca od 2007 r. współpraca z Play rozszerzy się, czego efektem będzie dalszy rozwój platformy streamingowej Play Now TV.
Firma Redge Technologies działa od 2007 r. (do 2021 r. pod nazwą Atende Software) w dziedzinie streamingu. Oferuje platformę technologiczną dla serwisów telewizji internetowej i oprogramowanie służące do ochrony przed cyberatakami. Jej klientami są m. in. firmy Play, Grupa TVN Warner Bros Discovery, Grupa TV 3 (na Łotwie), Telewizja Polska, Ringier Axel Springer Polska, Vectra, Canal Plus. Firma została założona w 2007 r. w ramach grupy Atende. W 2020 r. w wyniku wykupu menedżerskiego jej współwłaścicielami zostali prezes Przemysław Frasunek i krajowy fundusz private equity Custodia Capital, zarządzany przez Wojciecha Domańskiego i Tomasza Potapczuka. W następstwie zmieniła nazwę.
Firma P4 jest operatorem telefonii komórkowej Play i telewizji kablowej UPC. Od listopada 2020 r. właścicielem Playa jest francuska firma Iliad świadcząca także usługi telekomunikacyjne we Francji i Włoszech, kontrolowana przez miliardera Xaviera Niela, który posiada bezpośrednio i pośrednio ok. 71,02 proc. jej akcji. W kwietniu 2022 r. za 7 mld zł od amerykańskiej firmy Liberty Global kupiła firmę UPC Polska, największego operatora telewizji kablowej w Polsce i dostawcę Internetu.
Jak podaje Wikipedia, media strumieniowe to technika dostarczania w sposób nieprzerywany informacji multimedialnej przez Internet, od dostawcy transmisji do użytkownika. Opiera się na transmisji skompresowanych danych multimedialnych. Najczęściej w postaci mediów strumieniowych przesyłane są takie dane jak dźwięk (radio internetowe), obraz (telewizja internetowa) oraz dodatkowe dane opisowe, np. napisy do filmu albo nazwy piosenek. Wyróżnia się dwa rodzaje dostępu do mediów strumieniowych: na żywo (live streaming ) transmitowane są dane, które od razu docierają do wszystkich użytkowników przez fale radiowe za pomocą sygnału telewizyjnego, natomiast w formie na życzenie (on demand ) serwer ma bazę zarejestrowanych danych multimedialnych. Każdy użytkownik wybiera, który pokaz chce oglądać, np. film z internetowej wypożyczalni.
– Dołączenie do Play to nowy rozdział w historii spółki i podkreślenie naszego telekomunikacyjnego DNA. Od 15 lat wspieramy operatorów i nadawców w świadczeniu usług OTT, a zbudowana przez nas technologia stała się podstawą najważniejszych wdrożeń w regionie. Współpraca z Play to przede wszystkim synergie w obszarze telekomunikacji i ogromna szansa dla rozwoju naszego rozwiązania CDN, a także innych usług edge computing – skomentował Przemysław Frasunek, prezes Redge.
– Play przejmuje najciekawsze aktywo w regionie Europy Centralnej. Od wyjścia z Atende Redge przeszła dogłębną transformację: spółka w pełni skupiła się na produktach związanych ze streamingiem, mocno wzmocniła fundament operacyjny oraz przyspieszyła inwestycje w zasoby technologiczne – stwierdził Tomasz Potapczuk, współzałożyciel Custodia Capital oraz wiceprzewodniczący rady nadzorczej Redge.
Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji Custodia Capital oraz wspólnikom Redge Technologies. Doradztwo obejmowało obsługę prawną, którą wykonywali prawnicy z zespołu prawa spółek oraz fuzji i przejęć – partner Michał Wasiak, senior associate Bartosz Juszczak, associate Dagmara Przybytniowska, oraz podatkową, którą wykonywali partner Dariusz Stolarek, counsel Marcin Czajkowski, associate Marta Cieśla.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie P4 w transakcji doradzała kancelaria Rymarz Zdort.
Ireneusz Walencik