Prawnicze pszczoły zabrzęczą w ulach CMS (na razie w Wielkiej Brytanii)

298

Z okazji Światowego Dnia Pszczół, 20 maja 2022 r., międzynarodowa sieć prawnicza CMS ogłosiła na swojej internetowej witrynie, że we współpracy z pozarządową organizacją Bee Conservancy, działającą na rzecz ochrony pszczół, zorganizuje ich hodowlę w ulach na terenie swoich biur, najpierw w Wielkiej Brytanii, a potem na całym świecie. Celem tego prawniczego pszczelarstwa ma być ratowanie tych pożytecznych dla natury i ludzi owadów przed zagrożeniami, w tym wyginięciem.

Rozwijając kancelaryjny program pszczelarstwa, CMS utworzy „Kluby Pszczół” („Bee Clubs” ), w których zrzeszeni pracownicy firmy będą mieli okazję opiekować się tymi owadami i nauczyć się podstaw ich hodowli pod okiem zawodowych pszczelarzy.

Ule mają być początkowo stawiane w biurach firmy w Londynie, Edynburgu, Aberdeen, Glasgow, Bristolu i Sheffield. Plan zakłada  rozszerzenie programu na Manchester i Liverpool, a wreszcie – w przyszłym roku – na biura zagraniczne. Oprócz uli, firma planuje zapewnić w ich pobliżu niezbędną liczbę wolnych od pestycydów, bogatych w nektar kwiatów i drzew. Dzięki zemu pszczoły nie musiałyby pokonywać znacznych odległości, aby znaleźć pożywienie ani konkurować o nie z rojami z sąsiednich pasiek.

– Pszczoły odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu bioróżnorodności, zapylając drzewa i kwiaty, które stanowią siedliska dla przyrody. Jednak ich liczba spada. Wprowadzając pszczoły do ​​CMS, przyczyniamy się do utrzymania naszych żywotnych ekosystemów i zwiększenia bioróżnorodności w społecznościach, w których działamy – komentuje Barbara Mendler, dyrektor zarządzający ds. operacji i projektów strategicznych w CMS – Chcemy, aby nasi pracownicy i klienci zaangażowali się w tę inicjatywę, więc zaoferujemy im możliwość poznania pszczelarstwa, znaczenia pszczół i innych zapylaczy.

Jak podaje Wikipedia, pszczoła miodna (Apis mellifera ), to gatunek owada błonkoskrzydłego z rodziny pszczołowatych (Apidae ). Pszczoły zbierają nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem i zapylają rośliny owadopylne (np. drzewa owocowe, rzepak). Pszczoły wytwarzają miód, wosk, mleczko, kit. Latają dzięki dwom parom skrzydeł zbudowanych z przezroczystej błony. Na trzeciej parze odnóży znajdują się koszyczki do przenoszenia pyłku. Narządy rozrodcze samic uległy modyfikacji, w której wyniku powstał narząd obronny – żądło. Znajduje się ono na końcu odwłoka i może zostać przez zagrożonego owada wprowadzone do ciała innego zwierzęcia lub człowieka.  Jad pszczeli może powodować obrzęk, ale jest niebezpieczny tylko dla osób uczulonych lub w przypadku wielu użądleń.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl