Tercet kancelarii w wykupie fabryki przez jej prezesa

895

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria SMM Legal Maciak Mataczyński Czech Sikorski doradzała Grzegorzowi Dołbniakowi, prezesowi firmy Rotometal, przy jej wykupie od amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Highlander Partners, któremu doradzała kancelaria Clifford Chance, oraz wspólników mniejszościowych, którym doradzała kancelaria Sobczyńscy i Partnerzy.

W maju 2022 r. transakcja została sfinalizowana – fundusz private equity Highlander Partners sprzedał za 65 mln zł spółkę Rotometal jej prezesowi Grzegorzowi Dołbniakowi, który nabył firmę w drodze tzw. wykupu menedżerskiego (management buyout – MBO).

Firma Rotometal z fabryką w Świebodzinie projektuje i produkuje na zamówienie rotacyjne części do maszyn poligraficznych; to cylindry magnetyczne i drukujące, przeciwcylindry, wałki napędowe, stacje do sztancowania rotacyjnego. Założył ją w 2006 r. Joachim Setnik, który dotychczas, wraz z Barbarą Setnik, był wspólnikiem mniejszościowym. Wówczas zajmowała się świadczeniem usług z zakresu obróbki skrawaniem, czyli skomputeryzowanego toczenia, frezowania i precyzyjnego szlifowania elementów metalowych. Następnie rozszerzyła działalność o produkcję kół zębatych oraz obróbkę cieplną materiałów. W 2008 r. podpisała kontrakt na współpracę z duńską firmą Gerhardt, producentem narzędzi dla poligrafii, rozpoczynając wytwarzanie tego asortymentu. Po kilkuletniej współpracy Rotometal stał się niezależną jednostką produkcyjną. W kwietniu 2017 r. Joachim i Barbara Setnikowie sprzedali większość udziałów w firmie funduszowi Highlander Partners. Fundusz podjął znaczące inwestycje rozszerzając możliwości produkcyjne i budując nowy międzynarodowy zespół sprzedaży na kluczowych rynkach zagranicznych. W 2019 r. powołał na menedżera Rotometalu Grzegorza Dołbniaka. Dziś firma zatrudnia 160 pracowników. Eksportuje 80 proc. produkcji, głównie do drukarni, a także producentom maszyn poligraficznych na całym świecie.

Highlander Partners to prywatna firma inwestycyjna z siedzibą w Dallas w Teksasie i biurami w Warszawie i Bukareszcie. Działa od 2004 r. na rynku przedsiębiorstw średniej wielkości. Zarządza aktywami o wartości ponad 2 mld dolarów. Koncentruje się na inwestowaniu w firmy działające w wybranych branżach, w tym w produkcji żywności, chemikaliów, materiałów budowlanych. Stosuje podejście inwestycyjne „kupuj i buduj” (buy and build ), pomagając firmom w rozwoju organicznym i poprzez przejęcia. Zrealizowała ponad 80 transakcji przejęcia pakietów większościowych w firmach w ośmiu krajach w Ameryce Północnej i Europie o wartości  przekraczającej 4 mld dolarów, a także bezpośrednie inwestycje mniejszościowe w Azji.

– Po finalizacji tej transakcji Grzegorz Dołbniak zostaje akcjonariuszem większościowym. Byliśmy pod wrażeniem jego i jego zespołu w ciągu ostatnich trzech lat i zainwestowaliśmy duże środki w firmę, aby zapewnić jej dalszy rozwój i sukcesy w przyszłości – powiedział Jeff L. Hull, prezes i dyrektor generalny Highlander.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Grzegorzowi Dołbniakowi doradzała w transakcji MBO kancelaria SMM Legal. Na swojej witrynie internetowej poinformowała ona, iż obsługę wykonywali partner zarządzający Aleksander Czech i Jan Stranz, którzy „opracowali koncepcję prawną transakcji i wspierali klienta na każdym jej etapie”, a ich doradztwo obejmowało: przygotowanie struktury sprzedaży; pozyskanie finansowania; udział w negocjacjach; finalizację transakcji.

Aleksander Czech, cytowany na witrynie internetowej kancelarii wyjaśnił, że klient zgłosił się do niej „w momencie, gdy pojawiła się opcja wyjścia kapitału funduszu ze spółki”.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi Highlander Partners doradzała kancelaria Clifford Chance.

Kancelaria Sobczyńscy i Partnerzy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji mniejszościowym wspólnikom Rotometalu. Kancelaria poinformowała też, że w 2017 r.  doradzała im, jako ówczesnym właścicielom firmy, przy sprzedaży większości udziałów funduszowi Highlander Partners, któremu doradzała wtedy kancelaria Gessel.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl