Linklaters w międzyczeskiej sprzedaży pięciu fabryczek w Polsce

330
Fabryka Sanden Manufacturing w Polkowicach (www.linkedin.com)

Kancelaria Linklaters doradzała czeskiej firmie Vestinlog przy sprzedaży pięciu obiektów przemysłowych firmie inwestycyjnej Jet Investment z Czech.

W grudniu 2021 r. firma Vestinlog, należąca do czeskiej grupy inwestycyjnej KKCG sprzedała za nieujawniona kwotę pięć nieruchomości produkcyjno-magazynowych w Polsce spółce Jet Industrial Properties Poland, należącej do czeskiej firmy inwestycyjnej Jet Investment. Portfel liczy łącznie ponad 52,2 tys. mkw. powierzchni. Są to wybudowane w latach 2016-2017 budynki wynajmowane na produkcję przez: norweską firmę Kongsberg Automotive w Koluszkach (łódzkie; 17 tys. mkw.; produkcja elementów podwozi samochodów ciężarowych) i w Brześciu Kujawskim (kujawsko-pomorskie; 13,4 tys. mkw., produkcja systemów ogrzewania foteli samochodowych), firmę Auto Acoustics w Międzyrzeczu (lubuskie; 8,6 tys. mkw.; produkuje tam samochodowe systemy akustyczne), japońską firmę Sanden Manufacturing w Polkowicach (dolnośląskie; 6,8 tys. mkw;  produkuje tam kompresory do klimatyzacji samochodowych), niemiecką firmę Benteler we Wrześni (wielkopolskie; 6,4 tys. mkw.; produkuje tam elementy podwozi samochodowych). Stoją na działkach o łącznej powierzchni 17,4 tys. hektarów. KKCG kupiła je od firmy Panattoni w listopadzie 2018 r. za 41 mln euro.

KKCG to działająca od 1995 r. czeska grupa inwestycyjna zarządzająca w 18 krajach różnorodnymi aktywami o wartości ponad 6 mld euro i zatrudniająca 6 tys. pracowników. Jej odnogą nieruchomościową jest KKCG Real Estate Group założona w 2012 r. w celu zarządzania aktywami real estate. Vestinlog to wehikuł inwestycyjny KKCG w branży industrial & logistic. Właścicielem KKCG jest czeski przedsiębiorca Karel Komárek, którego majątek szacuje się na 5,5 mld dolarów.

Firma Jet Investment wywodzi się z Czech i ma siedzibę w Brnie. Założona w 1997 r. jako spółka inwestycyjna typu private equity, inwestuje głównie w przedsiębiorstwa przemysłowe średniej wielkości. Przeprowadziła 28 takich inwestycji. Zatrudnia 4,1 tys. pracowników, zarządza aktywami wartymi ponad 300 mln euro. Projekty inwestycyjne finansuje poprzez połączenie środków własnych z kapitałem powierzonym przez inwestorów instytucjonalnych i prywatnych z Czech i zagranicy.

– Cieszę się, że nasze plany biznesowe zbiegły się z interesami Jet Industrial Lease i udało nam się zawrzeć tę obopólnie korzystną transakcję. Od początku inwestycji planowaliśmy z niej wyjść w odpowiednim czasie – w momencie, gdy otrzymamy ciekawą ofertę. Wciąż poszukujemy możliwości biznesowych w obszarze nieruchomości przemysłowych w Europie – skomentował Petr Pujman, prezes KKCG Real Estate.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Vestinlog. Obsługą kierowała of counsel Adriana Andrzejewska, wykonywali ją senior associate  Ewa Sinkiewicz, associates Mateusz Korecki, Samanta Wenda-Uszyńska, junior associate Joanna Roman –  z praktyki prawa nieruchomości. Doradzał też senior associate  Maciej Chęciński z praktyki bankowości i finansów.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl