Rymarz Zdort i Clifford Chance w giełdowym megadebiucie akcji najtańszych sklepów

791

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Rymarz Zdort i Freshfields Bruckhaus Deringer doradzały firmie handlowej Pepco Group przy pierwszej publicznej ofercie jej akcji i wprowadzeniu ich do obrotu na warszawskiej giełdzie. Kancelaria Clifford Chance doradzała bankom prowadzącym ofertę.

Firma Pepco Group zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych 26 maja 2021 r. Na zakończenie sesji za jej akcje płacono po 45  zł, co oznaczało wzrost o 12,5 proc.

Wcześniej przeprowadziła pierwszą ofertę publiczną 92,4 mln, czyli 20,1 proc. swoich akcji. Oferta nie obejmowała emisji nowych akcji. Grono akcjonariuszy, do którego należą Pepco Holdco Limited – główny akcjonariusz kontrolowany przez firmę handlu detalicznego Steinhoff International Holdings z Republiki Południowej Afryki, oraz członkowie kadry zarządzającej Pepco Group, sprzedało swoje papiery wartościowe po 40 zł. Oznacza to, że jej wartość wyniosła 3 mld 698 mln zł.

W opinii analityków giełdowych debiut Pepco będzie największym w tym roku na warszawskiej GPW.

Oferta skierowana była do inwestorów indywidualnych (kupili 2,5 mln – 3,1 proc. łącznej liczby akcji) oraz instytucjonalnych w Polsce i za granicą.

Pepco Group prowadzi kilka sieci dyskontów z towarami codziennego użytku jak odzież, zabawki, artykuły domowe. W Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej działają sklepy Pepco z najtańszym asortymentem (np. ubranka dziecięce już po 5 zł). Po kontrolach inspekcji sanitarnej towary, takie jak zabawki czy przyrządy kuchenne, bywały wycofywane z handlu jako niebezpieczne dla zdrowia. Siatka Pepco liczy ponad 2,2 tys. sklepów w 13 krajach regionu CEE oraz we Włoszech.

W Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hiszpanii podobne w charakterze dyskonty spożywczo-przemysłowe działają pod markami Poundland i Dealz.

Wszystkie sieci obsługują ponad 50 mln klientów miesięcznie i zatrudniają ok. 37 tys. pracowników.

Do Pepco Group należy też spółka Pepco Group Sourcing, która zapewnia zaopatrzenie sklepów w produkty wytwarzane w krajach Azji.

Według Wikipedii, firma powstała pod koniec 1999 r. w Polsce. W 2004 r. została przejęta przez firmę Steinhoff International Holdings z RPA. W 2017 r. wstrząsnął nią skandal księgowy, po którym wpadła w długi. Według anglosaskich mediów ekonomicznych jak Bloomberg, obecna oferta akcji ma posłużyć pozyskaniu pieniędzy na ich spłatę.

– Działamy w bardzo atrakcyjnym sektorze dyskontów detalicznych i jesteśmy pewni, że wszystkie nasze marki, tak bardzo lubiane przez klientów, mają przed sobą znaczący potencjał wzrostu. Kontynuujemy inwestowanie w naszą działalność, co pozwala nam stale ulepszać ofertę, zapewniać klientom najniższe ceny na każdym z rynków – komentował ogłoszenie prospektu emisyjnego na początku maja Andy Bond, dyrektor generalny Pepco Group.

Globalnymi współkoordynatorami oferty były Goldman Sachs Bank Europe i J.P. Morgan z siedzibami w Niemczech. Współprowadzącymi księgę popytu były Barclays Bank Ireland, biura maklerskie PKO BP i Santander Banku Polska, a także Pekao Investment Banking i biuro maklerskie Banku Pekao. Holenderski  ING Bank i Dom Maklerski Trigon występowali jako współmenedżerowie oferty.

„Rynek Prawniczy” ustalił, iż Pepco Group w kwestiach prawa polskiego dotyczących oferty doradzała kancelaria Rymarz Zdort. Brytyjska kancelaria Freshfields Bruckhaus Deringer doradzała Pepco Group: w kwestiach prawa holenderskiego – biuro w Amsterdamie, a w kwestiach prawa angielskiego i amerykańskiego – biuro w Londynie.

„Rynek Prawniczy” ustalił, iż bankom współprowadzącym księgę popytu doradzała kancelaria Clifford Chance – biura w Warszawie, Amsterdamie i Londynie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl