Dentons i Rymarz Zdort w węgierskim przejęciu wrocławskiej firmy deweloperskiej

466
Osiedle Archicomu Olimpia Port we Wrocławiu (www.archicom.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała kontrolowanej przez biznes węgierski firmie deweloperskiej Echo Investment przy przejęciu polskiej firmy deweloperskiej Archicom od jej założycieli-właścicieli, którym doradzała kancelaria Rymarz Zdort.

W kwietniu 2021 r., po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sfinalizowana została ogłoszona w lutym transakcja przejęcia kontroli nad wrocławską firmą deweloperską Archicom przez firmę deweloperską Echo Investment. Nabywca zawarł z jej właścicielami-założycielami Dorotą Jarodzką-Śródką, Kazimierzem Śródką oraz Rafałem Jarodzkim, przyrzeczoną wcześniej umowę nabycia od nich wszystkich udziałów w spółce DKR Investment oraz wszystkich akcji w spółce DKR Invest. Skutkiem tego było pośrednie nabycie przez Echo 16,9 mln akcji, stanowiących łącznie około 66,01 proc. kapitału w Archicomie. Zgodnie z ustaleniami stron poczynionymi w umowie przedwstępnej, z transakcji wyłączono spółkę Archicom Polska, prowadzącą działalność deweloperską poza Wrocławiem, i biuro architektoniczne Archicom Studio Projekt. W ramach transakcji Echo Investment wypuściła niezabezpieczone obligacje na okaziciela o łącznej wartości 188 mln zł, oprocentowane na 5 proc. rocznie, którymi uregulowała część zapłaty dla właścicieli sprzedających Archicom.

Wartość transakcji wynosi 428,61 mln zł. Po jej realizacji Echo Investment została największą firmą deweloperską w sektorze mieszkaniowym w Polsce. W 2021 r. rozpocznie budowę w sumie 7 tys. lokali w głównych polskich miastach. Łącznie bank ziemi daje jej możliwość wybudowania w najbliższych latach ponad 15 tys. mieszkań.

Echo Investment to czołowa w Polsce firma inwestycyjno-deweloperska realizująca inwestycje w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Firma skupia się obecnie na siedmiu największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu. Dotychczas zrealizowała 89 projektów mieszkaniowych z blisko 10 tys. lokali w kilku najważniejszych miastach Polski. We Wrocławiu wybudowała blisko 1 tys. mieszkań, m.in. przy ulicach Przy Słowiańskim Wzgórzu, Grota-Roweckiego, w projekcie Ogrody Graua. Firma zbudowała również centrum handlowe Pasaż Grunwaldzki,  nowoczesne biurowce: Aquarius, Sagittarius Business House, Nobilis Business House, West Gate, West Link, pierwszy etap kompleksu West 4 Business Hub.

W 2020 r. została sfinalizowana transakcja, w której konsorcjum funduszy nieruchomościowych PIMCO, Oaktree i Griffin Real Estate sprzedało pakiet 66 proc. akcji firmy Echo Investment węgierskiej firmie Wing z branży nieruchomości za ponad 1,2 mld zł.

Firma Archicom to deweloper działający na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych we Wrocławiu. Wywodzi się z utworzonej w 1986 r. jednej z pierwszych w Polsce Ludowej prywatnych spółek architektonicznych. W 1993 r. Archicom rozpoczęła działalność deweloperską remontując renesansową kamienicę przy ulicy Kiełbaśniczej we Wrocławiu, w której powstał Art Hotel. W 1997 r. rozpoczęła budowę pierwszego budynku mieszkalnego „Podkowa”, potem budynku biurowego Renaissance Business Centre, położonego w centrum Wrocławia. Dziś jest jednym z największych i najdłużej działających deweloperów na dolnośląskim rynku nieruchomości oferując mieszkania, apartamenty, lofty i biura. Wybudowała ok. 6 tys. lokali mieszkalnych na osiedlach Cztery Pory Roku, Ogrody Hallera, Olimpia Port. W 2017 r. połączyła się z innym deweloperem, firmą mLocum.

– Transakcja to wynik długotrwałych analiz przeglądu opcji strategicznych, które wskazują, że połączenie sił z ogólnopolskim deweloperem Echo Investment jest dla spółki Archicom optymalnym scenariuszem. Dołączamy do wiodącej na rynku firmy ze zróżnicowaną geograficznie i produktowo ofertą. Mariaż dwóch spółek jest gwarancją stabilności pozycji Archicomu – oświadczył w lutym 2021 r. Tomasz Ślęzak z zarządu Archicomu.

– Utrzymując wiodącą pozycję w sektorze nieruchomości komercyjnych, staliśmy się liderem na rynku mieszkaniowym. Silna marka Archicomu zapewnia naszej grupie strategiczną pozycję na niezwykle atrakcyjnym rynku, jakim jest Wrocław. Widzimy w tym mieście duży potencjał, przede wszystkim z uwagi na fakt, że wrocławski rynek mieszkaniowy jest teraz bardzo silny i ma stabilne podstawy do dalszego rozwoju – skomentował Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Echo Investment. Obsługą kierowali partner Paweł Grabowski i managing counsel Michał Wasiak z zespołu prawa spółek, fuzji i przejęć, oraz partner Jacek Jezierski i senior associate Martyna Racz-Suchocka z zespołu nieruchomości. Wykonywali ją Natalia Ławniczak-Kozioł, Agata Iżyk, Agnieszka Kot, Natalia Greiner, Justyna Obniska, Aleksandra Łukaszyk z zespołu prawa spółek, Andrzej Włoch, Paulina Dąbek, Jacek Korcz, Karolina Ostrowska z zespołu nieruchomości, oraz Kamil Januszek z zespołu prawa własności intelektualnej i technologii.

Kancelaria Rymarz Zdort potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała właścicielom Archicomu w transakcji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl