WKB w zakupie automatów do opłat i urządzeń do płatności

436
(twojradom.pl)

Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradza firmie Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności przy nabyciu polskiej firmy Billbird od amerykańskiej firmy International Game Technology.

Warunkową umowę sprzedaży akcji spółki Billbird strony podpisały 31 stycznia 2019 r. Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie oraz przy braku sprzeciwu Komisji Nadzoru Finansowego.

Firma Billbird z Krakowa dostarcza rozwiązania informatycznotechnologiczne w dziedzinie płatności mobilnych i faktur elektronicznych, zajmuje się  obsługą płatności za rachunki oraz świadczy usługi finansowe na terminalach POS. Komputerowe terminale płatnicze POS (point of sale – punkt handlowy) – to urządzenia instalowane w sklepach i używane do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego w sytuacji, gdy klient za kupowany towar płaci kartą lub za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Firma jest od 2012 r. zarejestrowaną krajową instytucją płatniczą – pośrednikiem w przyjmowaniu od konsumentów wpłat należności dla masowych wystawców rachunków. Udostępnia także opłatomaty, czyli automaty do przyjmowania opłat w urzędach.

Należy do amerykańskiej korporacji International Game Technology, największej na świecie firmy zajmującej się technologiczną obsługą loterii i gier losowych oraz produkcją automatów i maszyn do gier hazardowych.

Firma Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności specjalizuje się w obsłudze płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem terminali POS – transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart. Oprócz stacjonarnych terminali płatniczych oferuje również kasoterminale, mobilne terminale, a także aplikację umożliwiającą zmianę smartfona w terminal. Firma obsługuje 95 tys. terminali, co daje jej trzecie miejsce na rynku, za eService i First Data Polska. Została utworzona w 2010 r. przez kadrę zarządzającą firmy OPTeam, która od 25 lat specjalizowała się w oprogramowaniu systemów kart elektronicznych. Od 2016 r. większościowym udziałowcem Polskich ePłatności jest działający w Europie ŚrodkowoWschodniej fundusz private equity Innova Capital, właściciel prawie 70 proc. akcji. OPTeam jest akcjonariuszem mniejszościowym. W grudniu 2018 r. firma sfinalizowała zakup za ok. 110 mln zł spółki PayUp Polska zarządzającej siecią 15 tys. terminali płatniczych zainstalowanych w sklepach detalicznych w całym kraju.

Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr poinformowała „Rynek Prawniczy”, że jej prawnicy doradzali Polskim ePłatnościom podczas całego procesu transakcyjnego, w tym w zakresie badania prawnego due diligence Billbird, oraz w  negocjacjach dokumentów transakcyjnych (w tym przedwstępnej umowy sprzedaży akcji). Obecnie doradzają w związku z uzyskiwaniem zgód regulacyjnych.

Pracami zespołu doradzającego kierował partner Jakub Jędrzejak, a byli w nim counsel Klaudia Frątczak-Kospin, senior associate Katarzyna Kozak i associate Dominik Kulpa. W kwestiach regulacyjnych doradzają prawnicy z zespołu bankowości i finansów: partner Marcin Smolarek, senior associate Robert Makowski  i associate Monika Obiegło, a w sprawach z zakresu prawa konkurencji – partner Bartosz Turno, senior associates Wojciech Kulczyk i Aleksandra Dziurkowska.

– Rosnąca rola rozwiązań bezgotówkowych to jeden z kilku wyraźnych trendów w sektorze płatności. Jego efektem jest wzrost konkurencji i dynamiczne zmiany na rynku – skomentował Jakub Jędrzejak.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl