Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr doradzała firmie Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności przy nabyciu firmy PayUp Polska od firmy Eurocash, której doradzała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.
Grupa Eurocash 27 września 2018 r. zawarła z firmą Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki PayUp Polska zarządzającej siecią 15 tys. terminali płatniczych zainstalowanych w sklepach detalicznych w całym kraju. Strony transakcji podpisały też na pięć lat umowę o współpracy w zakresie świadczenia usług płatniczych dla klientów Eurocash.
Cenę sprzedaży uzgodniono na 110 mln zł, przy czym może ona się zmienić w zależności od osiągnięcia przez PayUp ustalonych parametrów finansowych. Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie przez nabywcę kontroli nad PayUp.
Eurocash to kontrolowana przez portugalskiego biznesmena Luisa Amarala firma zajmująca się dystrybucją hurtową i sprzedażą detaliczną artykułów żywnościowych, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają niemal 15 tys. niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama czy Inmedio. W portfelu firmy są także hurtownie Cash & Carry oraz internetowy sklep frisco.pl.
Firma PayUp zajmuje się uwierzytelnianiem i rozliczaniem płatności kartami bankowymi. Dysponuje siecią komputerowych terminali płatniczych POS (point of sale – punkt handlowy) – urządzeń instalowanych w sklepach m.in. Grupy Eurocash i używanych do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego w sytuacji, gdy klient za kupowany towar płaci kartą lub za pośrednictwem aplikacji w smartfonie.
Firma Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności specjalizuje się w obsłudze płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem terminali POS – transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart. Oprócz stacjonarnych terminali płatniczych oferuje również kasoterminale, mobilne terminale, a także aplikację umożliwiającą zmianę smartfona w terminal. Firma została utworzona w 2010 r. przez kadrę zarządzającą firmy OPTeam, która od 25 lat specjalizowała się w oprogramowaniu systemów kart elektronicznych. Od 2016 r. większościowym udziałowcem Polskich ePłatności jest działający w Europie Środkowo-Wschodniej fundusz private equity Innova Capital.
– Dzięki konsekewentnemu rozwojowi PayUp w ostatnich latach, klienci małoformatowych sklepów współpracujących z Grupą Eurocash zyskali dostęp do nowoczesnych usług finansowych realizowanych za pośrednictwem terminali płatniczych znacznie wcześniej, niż takie usługi wprowadzono w dużych sieciach dyskontowych. Teraz PayUp pozyska silnego strategicznego partnera dysponującego know-how i środkami niezbędnymi do dalszego rozwoju. Grupa Eurocash natomiast skoncentruje się na podstawowej działalności i rozwoju nowych projektów wspierających konkurencyjnosć niezależnego handlu w Polsce – oświadczył Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocash.
– Naszą aspiracją jest zbudowanie pozycji wicelidera na rynku płatności elektronicznych w Polsce. Przejęcie PayUp daje silne podstawy do wzrostu. Jesteśmy w biznesie, w którym skala działalności ma kluczowe znaczenie, zarówno dla efektywności działania, jak również dla inwestycji w produkt i jego innowacje – skomentował Jarosław Mikos, prezes zarządu Polskich ePłatności.
– Dziś możliwość zapłacenia kartą za każde zakupy, doładowania telefonu lub opłacenia rachunku za prąd czy gaz, jest standardem, a konsument oczekuje nowych, wygodnych usług, które mógłby zrealizować przy okazji codziennych zakupów. Transakcja włączenia PayUp do Polskich ePłatności umożliwi dalszy rozwój usług świadczonych za pośrednictwem terminali POS zainstalowanych w sklepach naszych klientów – stwierdził Piotr Kokoszczyński, dyrektor generalny PayUp Polska.
Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Polskie ePłatności w trakcie całego procesu transakcyjnego, w tym w przeprowadzeniu badania prawnego due diligence PayUp oraz w negocjacjach dokumentów, w tym przedwstępnej umowy sprzedaży akcji.
Pracami zespołu prawników kierował partner Jakub Jędrzejak, a byli w nim senior associates Katarzyna Kozak, Klaudia Frątczak-Kospin i junior associate Janusz Szlanta. W kwestiach regulacyjnych i finansowania transakcji doradzali partner Marcin Smolarek, senior associate Robert Makowski i associate Monika Obiegło, a w sprawach z zakresu prawa konkurencji – partner Bartosz Turno i senior associate Wojciech Kulczyk.
Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Eurocash we wszystkich aspektach transakcji, w tym w negocjowaniu dokumentów, w sprawach antymonopolowych i regulacyjnych oraz przy podpisaniu umów przedwstępnej i o współpracy oraz pozostałych dokumentów.
Zespołem prawników kierował partner Sławomir Uss we współpracy ze starszym partnerem Andrzejem Szlęzakiem, a byli w nim Leszek Małecki, Witold Kurek, Anna Bartosiewicz, Krzysztof Misarko i Mateusz Blocher. W kwestiach antymonopolowych doradzali Krzysztof Kanton i Jarosław Łukawski.
Ireneusz Walencik