Dwie kancelarie w przejęciu terminali do płacenia kartą

590

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr doradzała firmie Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności przy nabyciu firmy PayUp Polska od firmy Eurocash, której doradzała kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Grupa Eurocash 27 września 2018 r. zawarła z firmą Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki PayUp Polska zarządzającej siecią 15 tys. terminali płatniczych zainstalowanych w sklepach detalicznych w całym kraju. Strony transakcji podpisały też na pięć lat umowę o współpracy w zakresie świadczenia usług płatniczych dla klientów Eurocash.

Cenę sprzedaży uzgodniono na 110 mln zł, przy czym może ona się zmienić w zależności od osiągnięcia przez PayUp ustalonych parametrów finansowych. Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie przez nabywcę kontroli nad PayUp.

Eurocash to kontrolowana przez portugalskiego biznesmena Luisa Amarala firma zajmująca się dystrybucją hurtową i sprzedażą detaliczną artykułów żywnościowych, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają niemal 15 tys. niezależnych sklepów działających pod takimi markami jak abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep, Gama czy Inmedio. W portfelu firmy są także hurtownie Cash & Carry oraz internetowy sklep frisco.pl.

Firma PayUp zajmuje się uwierzytelnianiem i rozliczaniem płatności kartami bankowymi. Dysponuje siecią komputerowych terminali płatniczych POS (point of sale – punkt handlowy) – urządzeń instalowanych w sklepach m.in. Grupy Eurocash i używanych do kontaktu z bankiem za pośrednictwem centrum autoryzacyjnego w sytuacji, gdy klient za kupowany towar płaci kartą lub za pośrednictwem aplikacji w smartfonie.

Firma Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności specjalizuje się w obsłudze płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem terminali POS – transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart. Oprócz stacjonarnych terminali płatniczych oferuje również kasoterminale, mobilne terminale, a także aplikację umożliwiającą zmianę smartfona w terminal. Firma została utworzona  w 2010 r. przez kadrę zarządzającą firmy OPTeam, która od 25 lat specjalizowała się w oprogramowaniu systemów kart elektronicznych. Od 2016 r. większościowym udziałowcem Polskich ePłatności jest działający w Europie Środkowo-Wschodniej fundusz private equity Innova Capital.

– Dzięki konsekewentnemu rozwojowi PayUp w ostatnich latach, klienci małoformatowych sklepów współpracujących z Grupą Eurocash zyskali dostęp do nowoczesnych usług finansowych realizowanych za pośrednictwem terminali płatniczych znacznie wcześniej, niż takie usługi  wprowadzono w dużych sieciach dyskontowych. Teraz PayUp pozyska silnego strategicznego partnera dysponującego know-how i środkami niezbędnymi do dalszego rozwoju. Grupa Eurocash natomiast skoncentruje się na podstawowej działalności i rozwoju nowych projektów wspierających konkurencyjnosć niezależnego handlu w Polsce – oświadczył Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocash.

– Naszą aspiracją jest zbudowanie pozycji wicelidera na rynku płatności elektronicznych w Polsce. Przejęcie PayUp daje silne podstawy do wzrostu. Jesteśmy w biznesie, w którym skala działalności ma kluczowe znaczenie, zarówno dla efektywności działania, jak również dla inwestycji w produkt i jego innowacje – skomentował Jarosław Mikos, prezes zarządu Polskich ePłatności.

– Dziś możliwość zapłacenia kartą za każde zakupy, doładowania telefonu lub opłacenia rachunku za prąd czy gaz, jest standardem, a konsument oczekuje nowych, wygodnych usług, które mógłby zrealizować przy okazji codziennych zakupów. Transakcja włączenia PayUp do Polskich ePłatności umożliwi dalszy rozwój usług świadczonych za pośrednictwem terminali POS zainstalowanych w sklepach naszych klientów – stwierdził  Piotr Kokoszczyński, dyrektor generalny PayUp Polska.

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Polskie ePłatności w trakcie całego procesu transakcyjnego, w tym w przeprowadzeniu badania prawnego due diligence PayUp oraz w negocjacjach dokumentów, w tym przedwstępnej umowy sprzedaży akcji.

Pracami zespołu prawników kierował partner Jakub Jędrzejak, a byli w nim  senior associates Katarzyna Kozak, Klaudia Frątczak-Kospin i junior associate Janusz Szlanta. W kwestiach regulacyjnych i finansowania transakcji doradzali partner Marcin Smolarek, senior associate Robert Makowski i associate Monika Obiegło, a w sprawach z zakresu prawa konkurencji – partner Bartosz Turno i senior associate Wojciech Kulczyk.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Eurocash we wszystkich aspektach transakcji, w tym w negocjowaniu dokumentów, w sprawach antymonopolowych i regulacyjnych oraz przy podpisaniu umów przedwstępnej i o współpracy oraz pozostałych dokumentów.

Zespołem prawników kierował partner Sławomir Uss we współpracy ze starszym partnerem Andrzejem Szlęzakiem, a byli w nim Leszek Małecki, Witold Kurek, Anna Bartosiewicz, Krzysztof Misarko i Mateusz Blocher. W kwestiach antymonopolowych doradzali Krzysztof Kanton i Jarosław Łukawski.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl