Czterdziestka Prawników Trzydziestolecia Trzeciej Rzeczypospolitej wybrana przez stowarzyszenie kancelarii

3178

Trzydzieści dziewięcioro prawniczek (5) i prawników (34) zostało wyróżnionych tytułem „Prawnika 30-lecia” przez Polski Związek Pracodawców Prawniczych i dziennik „Rzeczpospolita”.

Dyplomy wręczono wyróżnionym podczas uroczystej gali 3 grudnia 2018 r.

Jak podano na stronie internetowej PZPP „w ten sposób uhonorowano wybitnych prawników korporacyjnych, którzy po 1989 r. mieli wkład w budowę rynku usług prawniczych, zakładali lub współtworzyli kancelarie, a równocześnie swoją pracą naukową, społeczną lub na rzecz instytucji państwa przyczynili się do rozwoju prawodawstwa, polskiej gospodarki i zasad rynkowych”.

Wyróżnieni tworzą listę czołowych prawników usługowych Trzeciej Rzeczypospolitej – zespół prawdziwej, choć wyobrażonej, Kancelarii Trzydziestolecia, która doradzała przy przekształceniu gospodarki od socjalizmu do kapitalizmu. To dream team partnerów najbardziej znanych i renomowanych firm prawniczych w Polsce, obsługujących największe i najważniejsze transakcje, inwestycje, procesy, arbitraże. To weterani, pionierzy, liderzy i budowniczy krajowego rynku usług prawniczych. Jest wśród nich dwóch Anglików, są Amerykanie polskiego pochodzenia, są Polacy, którzy po zmianach politycznych 1989 r. wrócili do Polski z emigracji. Są tam też ci, którzy tuż po ukończeniu studiów prawniczych, rozpoczętych jeszcze w PRL, poszli do pracy w organizowanych od podstaw urzędach i instytucjach nowej Rzeczypospolitej. To oni wszyscy ściągali tu i zasilali zachodnie firmy prawnicze, które przyniosły nieznaną wiedzę o biznesie na ziemię, na której kodeks handlowy obowiązywał, ale nie był potrzebny.

„Prawnikami 30-lecia” są (w kolejności alfabetycznej; sylwetki są dziełem redakcji „Rynku Prawniczego”):

  • Beata Balas-Noszczyk – prawniczka ubezpieczeniowa, partner zarządzająca kancelarii Hogan Lovells; po ukończeniu studiów prawniczych w 1990 r. podjęła pracę w Ministerstwie Finansów, doszła do stanowiska dyrektora departamentu ubezpieczeń. Przeszła do kancelarii Lovells, którą kierowała, a po jej fuzji z kancelarią Hogan & Hartson została szefową firmy Hogan Lovells.
  • Witold Daniłowicz – prawnik transakcyjny, of counsel w kancelarii Noerr; praktykuje od 1985 r., zaczął w kancelarii Vinson & Elkins w Stanach Zjednoczonych, a od 1990 do 1993 r. – pracował w jej biurze w Polsce. W 1993 r. zakładał w Warszawie biuro White & Case, którym kierował do 2012 r., następnie w kancelariach Daniłowicz Jurcewicz i DJBW Daniłowicz Jurcewicz Biedecki i Wspólnicy.
  • Michael Davies – angielski prawnik transakcyjny, of counsel w kancelarii Grabalski, Kempiński i Wspólnicy; pracował we Francji i na Bliskim Wschodzie, a od 1991 do 2005 r. był partnerem w kancelarii Allen & Overy w Warszawie, potem w butiku Siemiatkowski & Davies oraz w kancelarii Stolarek & Grabalski.
  • Tomasz Dąbrowski – prawnik transakcyjny, partner zarządzający europejskiej części kancelarii Dentons; wcześniej kierował nią w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, od 2000 r. był partnerem, a od 2007 r. kierował warszawskim biurem kancelarii Salans, poprzedniczki Dentons.
  • Paweł Dębowski – prawnik nieruchomościowy, partner zarządzający od ośmiu lat praktyką nieruchomości w kancelarii Dentons i jej poprzedniczce Salans, a od czterech szef jej europejskiego zespołu prawa nieruchomości; wcześniej cztery lata kierował praktyką real estate w Clifford Chance i 10 lat w CMS Cameron McKenna.
  • Grzegorz Domański – zmarł 11 lutego 2017 r., był prawnikiem transakcyjnym i arbitrażowym, partnerem i współzałożycielem kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. W latach transformacji doradzał agendom rządowym w dziedzinie prawodawstwa gospodarczego. Był m.in. współautorem ustaw o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, spółkach z udziałem kapitału zagranicznego, obrocie papierami wartościowymi, narodowych funduszach inwestycyjnych. Był także naukowcem, profesorem na Uniwersytecie Warszawskim.
  • Nick Fletcher – angielski prawnik transakcyjny, of counsel w kancelarii Clifford Chance; pracuje w niej od 1985 r., zaczynał w biurze w Londynie, od 1994 r. w biurze w Warszawie, zarządzał nim przez 10 lat, zakładał biuro w Kijowie.
  • Lejb Fogelman – prawnik transakcyjny, starszy partner w kancelarii Greenberg Traurig; po wydarzeniach marcowych 1968 r. wyemigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych, gdzie skończył studia prawnicze, zdobył tytuł doktora prawa. Pracował w tamtejszych kancelariach, a w latach 90. XX wieku powrócił do Polski, gdzie był prawnikiem kancelarii Dewey Ballantine, a następnie Dewey & LeBoeuf. Po jej światowym upadku doprowadził do płynnego przejścia krajowego zespołu do nowej firmy partnerskiej Greenberg Traurig.
  • Anna Frankowska – prawniczka kapitałowa, partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges; amerykańska adwokat z amerykańskim wykształceniem; w latach 80. XX wieku rozpoczęła pracę w kancelarii w Chicago. W 1994 r. przyjechała do Warszawy doradzać międzynarodowym inwestorom m.in. przy prywatyzacjach polskich przedsiębiorstw. Od 1996 r. pracuje w kancelarii Weil.
  • Tomasz Gizbert-Studnicki – prawnik korporacyjny i transakcyjny, star­szy part­ner i współ­za­ło­ży­ciel kan­ce­la­rii SPCG T. Studnicki K. Płeszka Z. Ćwiąkalski, J. Górski; zaczynał od nauki, od 1989 r. jest pro­fe­sorem pra­wa na Uni­wer­sy­tecie Jagiel­loń­skim, zajmuje się m.in. zagadnieniami interpretacji i języka prawa. Kancelarię założył w 1988 r., dziesięć lat później przybrała obecną postać i skład wspólników.
  • Beata Gessel-Kalinowska – prawniczka transakcyjna i arbitrażowa, założycielka, a obecnie starszy partner w kancelarii Gessel. Kancelarię utworzyła w 1993 r. po ukończeniu studiów prawniczych w 1989 r. W 2009 r. uzyskała tytuł doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2015 r. została członkiem Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu.
  • Jur Gruszczyński – prawnik transakcyjny, w 1992 r. był założycielem i partnerem zarządzającym kancelarii Baker McKenzie w Polsce; praktykę radcy prawnego rozpoczął w 1987 r. w PRL od pracy w Centrum Informacji i Usług Prawnych w Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego w Warszawie. Doradzał przy pierwszych transakcjach prywatyzacyjnych w Polsce. Od 2012 r. prowadzi indywidualną kancelarię w Warszawie.
  • Jarosław Grzesiak – prawnik transakcyjny, partner zarządzający w kancelarii Greenberg Traurig; po ukończeniu w 1990 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim od 1999 r. kierował w Polsce amerykańską kancelarią Dewey Ballantine, która od 2007 r. działała jako Dewey & Le Boeuf. Po jej upadku doprowadził do przejścia krajowego zespołu do nowej firmy Greenberg Traurig.
  • Maciej Jamka – prawnik infrastrukturalny i arbitrażowy, partner zarządzający w kancelarii K&L Gates; kieruje nią od 2010 r., kiedy po globalnej fuzji firm Lovells i Hogan & Hartson, pod jego przywództwem polskie biuro tej drugiej nie weszło do nowej struktury, lecz znalazło nowego zagranicznego partnera w firmie K&L Gates. Wczesniej po ukończeniu w 1985 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim od 1991 r. zarządzał kancelarią Hogan & Hartson w Polsce.
  • Agnieszka Janicka – prawniczka korporacyjna i transakcyjna, partner zarządzający kancelarii Clifford Chance; pracuje w niej od początku, kiedy po ukończeniu w 1991 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim w 1992 r. zostało otwarte biuro w Warszawie. Kieruje departamentem prawa spółek oraz fuzji i przejęć. Doradzała przy największych transakcjach M&A, prywatyzacjach i zagranicznych inwestycjach kapitałowych w Polsce.
  • Witold Jurcewicz – prawnik transakcyjny, procesowy i arbitrażowy, of counsel w kancelarii Noerr; w latach 70. i 80. XX wieku pracował jako naukowiec w instytucjach PRL i jako radca prawny w przedsiębiorstwach państwowych. W latach 199093 był związany w Polsce z amerykańską kancelarią Vinson & Elkins. W 1993 r. był współzałożycielem kancelarii White & Case, od 2012 r. w kancelariach Daniłowicz Jurcewicz, potem  DJBW Daniłowicz Jurcewicz Biedecki i Wspólnicy.
  • Andrzej Kawecki – prawnik kapitałowy, starszy partner i współzałożyciel w 1991 r. kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; od 1985 do 1991 r. pracował w kancelarii amerykańskiej Drinker Biddle & Reath. Na początku lat 90. wrócił ze Stanów Zjednoczonych, aby zająć się przygotowaniem założeń reformy gospodarczej w Polsce. Doradzał przy uchwaleniu w 1991 r. pierwszej polskiej regulacji prawnej w dziedzinie papierów wartościowych.
  • Piotr Kochański – specjalista prawa własności intelektualnej, założyciel i starszy partner zarządzający kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy; po ukończeniu w 1985 r. prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim zakładał pierwszą w Krakowie prywatną kancelarię Consoft, obecnie SPCG. W 1990 r. ściągnął do Polski amerykańską kancelarię Hogan & Hartson, którą współprowadził do 1996 r. Potem pracował w White & Case. W 1999 r. współtworzył kancelarię Kochański Brudkowski i Wspólnicy, obecnie Kochański Zięba i Partnerzy.
  • Andrew Kozlowski – prawnik transakcyjny i infrastrukturalny, counsel w kancelarii CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang; rodzice wyemigrowali z Polski do Stanów Zjednoczonych, a on po ukończeniu w 1989 r. studiów prawniczych w San Diego i pracy w tamtejszej kancelarii, w 1992 r. do przyjechał Polski jako doradca ministra finansów. W 1995 r. przystąpił do kancelarii CMS Cameron McKenna w Warszawie, w której do 2016 r. był partnerem zarządzającym. Brał udział w obsłudze prywatyzacji polskich banków i przedsiębiorstw energetycznych przez zagranicznych inwestorów.
  • Bartosz Krużewski – prawnik procesowy i arbitrażowy, partner w kancelarii Clifford Chance; w kancelarii pracuje 15,5 roku kierując praktyką rozwiązywania sporów. Przedtem przez siedem lat był prawnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy. W 1995 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.
  • Grzegorz Namiotkiewicz – prawnik finansowy, partner w kancelarii Clifford Chance; po ukończeniu w 1988 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim pracuje w niej od 1996 r. Zarządzał nią od 2008 do 2018 r. Kieruje praktyką bankowości i finansów.
  • Dariusz Oleszczuk – prawnik transakcyjny, partner w kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy; w latach 20132014 był dyrektorem zarządzającym, a w latach 20142017 starszym partnerem w europejskiej części kancelarii Dentons. Przez osiem lat jako pierwszy Polak był globalnym partnerem zarządzającym w międzynarodowej firmie prawniczej – Salans, której biuro w Polsce zakładał w 1991 r. i prowadził przez 10 lat, po ukończeniu w 1979 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim.
  • Józef Palinka – prawnik transakcyjny, procesowy i arbitrażowy, partner kancelarii Domański Zakrzewski Palinka; pracuje w niej od 1999 r. Przedtem przez trzy lata był partnerem w kancelarii Furtek J. Palinka M. Zieliński, a w latach 1993-1996 w Kancelarii Prawniczej Banku Handlowego. W latach 19911993 po ukończeniu w 1984 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim był doradcą ministra finansów w zakresie prawa bankowego i ubezpieczeniowego oraz pierwszy likwidatorem majątku Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
  • Arkadiusz Pędzich – prawnik finansowy, partner zarządzający w kancelarii Allen & Overy; pracuje w niej od 1994 r. po ukończeniu w 1993 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2014 r. zarządza biurami tej międzynarodowej firmy prawniczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
  • Bartłomiej Raczkowski – specjalista prawa pracy, założyciel i partner zarządzający kancelarii Raczkowski Paruch; w latach 1995-2007 był prawnikiem, a następnie partnerem kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Przedtem w latach 1993-1995 był asystentem w katedrze prawa pracy wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Marcin Radwan-Röhrenschef – prawnik procesowy i arbitrażowy; założyciel i partner zarządzający kancelarii procesowej Röhrenschef; kieruje nią od 2010 r. Przedtem po ukończeniu w 1993 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim od 1994 r. przez ponad 15 lat pracował w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Od 2004 r. zarządzał zespołem rozwiązywania sporów i arbitrażu.
  • Paweł Rymarz – prawnik transakcyjny, partner zarządzający kancelarii Weil, Gotshal & Manges; pracuje w niej od 1993 r. po ukończeniu w 1985 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim, a kieruje nią od 1998 r.
  • Stanisław Sołtysiński – prawnik transakcyjny i korporacyjny, procesowy i arbitrażowy, of counsel i współzałożyciel w 1991 r. kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak; jest profesorem nauk prawnych w dziedzinach prawa cywilnego, handlowego i własności przemysłowej, współautorem kodeksu spółek handlowych. Był doradcą amerykańskiej kancelarii  Drinker Biddle & Reath z Filadelfii.  Doradzał rządowi w sprawach ustawodawstwa wspierającego rozwój handlu międzynarodowego i zagranicznych inwestycji.
  • Krzysztof Stefanowicz – prawnik telekomunikacyjny, współpracownik kancelarii MKS Moryson-Kowalski Stefanowicz; po ukończeniu w 1978 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim był wykładowcą na tej uczelni do 2005 r. Przez 11 lat był prawnikiem kancelarii Salans, którą w latach 2002-2007 zarządzał w Polsce. W latach 1993-2000 był prawnikem Hogan & Hartson.
  • Piotr Strawa – prawnik transakcyjny i korporacyjny, partner zarządzający kancelarii Norton Rose Fulbright w Warszawie; po ukończeniu w 1985 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczął praktykę radcy prawnego.
  • Andrzej Szlęzak – prawnik transakcyjny i korporacyjny, of counsel i współzałożyciel w 1991 r. kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Uczestniczył w obsłudze prawnej transakcji prywatyzacyjnych oraz restrukturyzacji wielu sektorów przemysłu i bankowości.
  • Dorota Szubielska – prawniczka podatkowa, starszy partner w kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy; kancelaria od 1990 do 2003 r. działała pod amerykańską marką Altheimer & Gray, a w latach 2003-2016 jako Chadbourne & Parke, obecnie pod własną marką. Prawniczka w latach 1989-1990 uczestniczyła w przemianach gospodarczych i w reformie prawa podatkowego i finansowego. Była wicedyrektorem departamentu prawnego Ministerstwa Finansów. W kancelarii od 2001 r. Wcześniej w kancelarii Wierzbowski & Szubielska i Wspólnicy należącej do firmy prawniczej Landwell, a przedtem w kancelarii Domański, Szubielska i Wspólnicy współpracującej z firma doradczą Arthur Andersen.
  • Piotr Święcicki – prawnik finansowy i infrastrukturalny, partner w kancelarii Squire Patton Boggs; kierował nią od 2007 r. najpierw jako Squire Sanders, a po fuzji z kancelarią Patton Boggs w 2014 r. pod nazwą Squire Patton Boggs. Jest amerykańskim prawnikiem polskiego pochodzenia. Na początku transformacji gospodarki był doradcą ministrów finansów i współpracy gospodarczej z zagranicą w sprawach międzynarodowych inwestycji i reformy systemu bankowego. W latach 19962007 pracował w kancelarii Baker & McKenzie. W latach 19821996 był prawnikiem amerykańskiej kancelarii Dickinson Wright.
  • Dariusz Tokarczuk – prawnik transakcyjny i korporacyjny; partner w kancelarii Gide Loyrette Nouel; pracuje w niej od 1992 r. aktualnie kierując praktykami fuzji i przejęć, podatkową i konkurencji. Studia prawnicze ukończył w 1988 r. na Uniwersytecie Wrocławskim.
  • Andrzej Wierciński – prawnik transakcyjny i korporacyjny; starszy partner i współzałożyciel kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr; jest także nauczycielem akademickim doktorem habilitowanym nauk prawnych ze specjalnością postępowania karnego. W latach 90. XX wieku był prawnikiem kancelarii Stephenson Harwood w Londynie. Doradzał przy prywatyzacjach polskich przedsiębiorstw. Był współzałożycielem  kancelarii Wardyński, Wierciński, Śledziński, Szczepiński, Lachert & Wspólnicy, która dziś działa jako Wardyński i Wspólnicy.
  • Krzysztof Wierzbowski – prawnik transakcyjny, starszy partner w kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland; kieruje w niej praktyką nieruchomości i projektów infrastrukturalnych. Wcześniej przez 19 lat, od 1998 r., zarządzał nią także jako Wierzbowski Eversheds. Doradzał zagranicznym inwestorom, międzynarodowym instytucjom finansowym, narodowym funduszom inwestycyjnym i Ministerstwu Przekształceń Własnościowych.
  • Marek Wierzbowski – prawnik kapitałowy, założyciel i partner kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy; wcześniej był partnerem Weil Gotshal & Manges i Linklaters. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Był wiceprezesem Rady Giełdy Papierów Wartościowych, przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, doradcą ministrów przekształceń własnościowych i skarbu państwa oraz prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
  • Gabriel Wujek – prawnik transakcyjny, korporacyjny i kapitałowy, starszy partner i współtwórca w 1990 r. kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy; wcześniej w PRL był m.in. zastępcą dyrektora departamentu prawnego Ministerstwa Handlu Zagranicznego i dyrektorem departamentu prawnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Reprezentował Polskę w negocjacjach umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz o promocji i ochronie inwestycji. Był głównym negocjatorem traktatu handlowego między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
  • Krzysztof Zakrzewski – prawnik transakcyjny i korporacyjny, partner zarządzający i współzałożyciel w 1993 r. kancelarii Domański Zakrzewski Palinka; kieruje nią od 1999 r. po ukończeniu w 1989 r. studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim.

Według informacji na stronie internetowej PZPP, związek zrzesza 20 kancelarii. W zarządzie stowarzyszenia są Witold Daniłowicz, Jarosław Grzesiak, Bartosz Krużewski, Marcin Radwan-Röhrenschef i Paweł Rymarz.

 *****

Komentarz

Lista jest rzeczywiście imponująca i ci, których na niej umieszczono, z pewnością na to zasługują. Można się, rzecz jasna, zastanawiać, czy nie pominięto tego czy owego nazwiska. Czy nie powinno być w tym gronie jeszcze kilkoro prawniczek i prawników. Na pewno mocno rzuca się w oczy brak jednego. Tomasz Wardyński w 1992 r. współtworzył polską kancelarię, działającą dziś pod nazwą Wardyński i Wspólnicy – dużą, znaną i liczącą się krajową markę. W uznaniu jego roli w budowie rynku usług prawniczych w Polsce redakcja, na własną rękę, ale w poczuciu sprawiedliwości, dopisuje go do listy „Prawników 30-lecia”. Teraz jest to już pełna Czterdziestka Wspaniałych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl