Trzy kancelarie w sprzedaży kamienicy z biurami dwóch kancelarii

939
(www.officemap.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała funduszom Europa Capital i White Star Real Estate przy sprzedaży biurowej kamienicy Plac Małachowskiego w Warszawie funduszowi Generali Real Estate, któremu doradzały kancelarie White & Case i Baker McKenzie.

Pod koniec lipca 2018 r. sfinalizowano transakcję sprzedaży biurowej kamienicy Plac Małachowskiego w centrum Warszawy. Fundusze współwłaścicielskie Europa Capital i White Star Real Estate sprzedały budynek należącemu do włoskiej grupy ubezpieczeniowej Generali funduszowi Generali Real Estate. Cena sprzedaży nie została ujawniona.

Biurowiec Plac Małachowskiego to wybudowana w 1907 r. zabytkowa sześciopiętrowa kamienica Edwarda Raczyńskiego, odremontowana kilka lat temu z nowo dobudowanym skrzydłem, o powierzchni biurowej 13,1 tys. mkw. i 1,4 tys. mkw. powierzchni handlowousługowej. Mają tam swoje biura m.in. dwie kancelarie – K&L Gates i od niedawna WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

W 2012 r. budynek od firmy Hochtief Development Poland, która przeprowadziła jego rewitalizację i rozbudowę, kupiła firma Kulczyk Silverstein Properties. Hochtief natomiast nabyła go w 2010 r. od spółki deweloperskiej Dom Development za 95 mln zł. W październiku 2016 r. KSP sprzedała budynek spółce joint venture inwestujących w nieruchomości funduszy Europa Capital i White Star Real Estate.

Europa Capital to firma zarządzająca od 1995 r. funduszami inwestującymi na rynku nieruchomości w Europie. Jej dziewięć dotychczas zebranych funduszy ma na koncie 128 transakcji w 19 krajach o łącznej wartości ponad 10,9 mld euro. Współpracuje z siecią partnerów biznesowych, którzy wespół z nią inwestują w akwizycje. Należy do The Rockefeller Group International, która jest częścią Mitsubishi Estate Co. Ltd.

White Star Real Estate to odnoga White Star Group, firmy private equity z branży zarządzania i inwestycji, działającej od 1997 r. w sektorze nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej. Zarządza w regionie ponad 100 nieruchomościami komercyjnymi, w tym ponad 30 w Polsce.

Generali Real Estate to firma inwestycyjna działająca na rynku nieruchomości, której aktywa przekraczają 26 mld euro. Inwestuje w największych miastach europejskich w biurowce premium, centra handlowe i sklepy na prestiżowych ulicach. W Europie Środkowej i Wschodniej firma zarządza portfelem obiektów na ośmiu rynkach o wartości 770 mln euro.

– Apetyt inwestorów na Plac Małachowskiego był wyjątkowo duży, co jest prawdziwym potwierdzeniem nie tylko jakości, ale i dochodowości budynku. Z naszym partnerem stworzyliśmy produkt powszechnie uznawany za najlepszy budynek biurowy w Warszawie – oświadczył Robert Martin, partnerzałożyciel Europa Capital.

– Cieszymy się, że udało nam się zainwestować wraz z Europa Capital w ekscytującą okazję, jaką był Plac Małachowskiego. Wysoki standard tego budynku i prestiż najemców, których przyciągnęliśmy, znalazł odzwierciedlenie w wycenie nieruchomości – skomentował Brian Patterson, założyciel White Star Real Estate.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała funduszom Europa Capital i White Star Real Estate. Obsługę nadzorował Paweł Dębowski, szef zespołu prawa nieruchomości w Europie, a wykonywali ją starszy prawnik Jacek Jezierski i prawnik  Joanna Fidecka.

Kancelaria White & Case doradzała funduszowi Generali Real Estate w transakcji.

Kancelaria Baker McKenzie potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała Generali Real Estate w kwestiach podatkowych transakcji. Obsługę wykonywała Katarzyna Kopczewska, partner w praktyce podatkowej.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl