Baker McKenzie w wynajmie biura z biurkami na godziny

1051
(www.spacesworks.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała holenderskiej firmie Spaces w wynajęciu w budowanym w Warszawie budynku Centrum Marszałkowska powierzchni pod wynajem przestrzeni do wspólnej pracy biurowej. Firmie BBI Development, która realizuje inwestycję, doradzała kancelaria adwokacka Sandra Markowska-Materla.

Spaces jest częścią grupy IWG wyspecjalizowanej w dziedzinie oferowania tzw. elastycznych miejsc pracy biurowej. Zajmuje się krótkotrwałym wynajmowaniem pomieszczeń biurowych, sal konferencyjnych, biurek w tzw. biurach wirtualnych.

Pod koniec grudnia 2017 r. Spaces wynajęła pod usługi coworkingu 4,2 tys. mkw. powierzchni w Centrum Marszałkowska. Warszawa będzie pierwszą lokalizacją tej sieci w Polsce.

Coworking (współdzielenie biura) to, według Wikipedii, możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy biurowej w wynajętym specjalnie przystosowanym pomieszczeniu. Korzystają z niej najczęściej osoby prowadzące własne indywidualne firmy, które nie chcą lub nie mogą pracować w domu.

Spaces wywodzi się z Amsterdamu, ale obecnie działa jako sieć w 25 krajach na sześciu kontynentach. Oferuje elastyczne przestrzenie biurowe dostosowane do potrzeb klientów, którzy mogą wynająć zarówno biurko czy salę do spotkań na godziny,  jak i większe moduły biurowe na dłużej.

Centrum Marszałkowska to budynek biurowo-handlowy, który powstaje w centrum Warszawy, na miejscu zburzonego przez inwestora Spółdzielczego Domu Handlowego „Sezam” na tzw. Ścianie Wschodniej. Na dziewięciu kondygnacjach zaoferuje do wynajęcia 13,1 tys. mkw. powierzchni biurowej, ok. 3,4 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz dziewięć zazielenionych tarasów o powierzchni 1 tys. mkw. Budynek już stoi, ma być oddany do użytku wiosną 2018 r.

– Spaces oferuje miejsca pracy dedykowane zarówno startupom, małym, lokalnym firmom oraz przedstawicielom międzynarodowych korporacji, którzy poszukują miejsc do kreatywnej pracy. Działamy wszędzie tam, gdzie rozwija się innowacyjny biznes, dlatego zdecydowaliśmy się na wejście do Warszawy. To miasto o ogromnym potencjale, tętniące życiem, wspierające rozwój sektorów kreatywnych i z bogatą ofertą biurową, kulturalną oraz usługową – skomentował Klaus Koponen z firmy Spaces.

– Wyjątkowa lokalizacja Centrum Marszałkowska na przecięciu dwóch linii metra dobrze wpisuje się w specyficzne potrzeby i filozofię Spaces z grupy Regus. Nasza inwestycja jest realizowana z myślą o polskich i międzynarodowych firmach poszukujących nie tylko nowoczesnych i elastycznych miejsc do pracy, ale również przestrzeni, które w naturalny sposób zachęcają do networkingu, pomagają nawiązywać nowe relacje biznesowe – oświadczył Michał Skotnicki z BBI Development.

W procesie negocjowania warunków najmu Spaces doradzała firma doradcza JLL, a w kwestiach prawnych – kancelaria Baker  McKenzie. Dewelopera BBI Development reprezentowała firma doradcza CBRE i kancelaria adwokacka Sandra Markowska-Materla z Warszawy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl