Clifford Chance i Allen & Overy w emisji energetycznych euroobligacji

406

Kancelaria Clifford Chance doradzała firmie Energa przy emisji euroobligacji na kwotę 300 mln euro, a kancelaria Allen & Overy była doradcą bankówaranżerów tej emisji – dowiedział się „Rynek Prawniczy”.

Energa poprzez swoją szwedzką spółkę Energa Finance w lutym i marcu 2017 r. uplasowała u zagranicznych inwestorów 10-letnie euroobligacje na kwotę 300 mln euro. Zainteresowanie emisją czterokrotnie przewyższyło zaoferowaną liczbę obligacji.  Ponad 90 proc. objęli inwestorzy instytucjonalni – fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz towarzystwa ubezpieczeniowe z Europy Zachodniej, głównie z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Rentowność obligacji wyniesie 2,25 proc., a kupon odsetkowy – 2,125 proc. Będą notowane na giełdzie w Luksemburgu.

Środki z emisji przeznaczone zostaną głównie na inwestycje w sieć dystrybucji oraz na cele ogólnokorporacyjne, czyli na wsparcie realizacji strategii Grupy Energa 2016-2025, w której założono, że ponad 60 proc. nakładów inwestycyjnych przeznaczonych będzie na rozwój i modernizację sieci przesyłowych energii elektrycznej.

Emisja jest elementem ustanowionego w 2012 r. i zaktualizowanego w lutym 2017 r. programu emisji euroobligacji EMTN (Euro Medium Term Notes) do 1 mld euro. W marcu 2013 r. spółka Energa Finance  przeprowadziła pierwszą emisję siedmioletnich euroobligacji o łącznej wartości 500 mln euro.

Zaktualizowany program jest kontynuacją strategii finansowania polegającej na dywersyfikowaniu źródeł pozyskiwania kapitału. W portfelu dłużnym grupy oprócz krajowych kredytów bankowych znaleźć można także obligacje krajowe i kredyty od instytucji międzynarodowych. Obecnie spółka pracuje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym nad emisją obligacji hybrydowych.

Energa jest jedną z czterech największych krajowych grup energetycznych i trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego w Polsce. Zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją oraz obrotem energią elektryczną. Sprzedaje i dostarcza prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Sieć przesyłowa składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Jak poinformowała „Rynek Prawniczy” firma Energa, przy emisji euroobligacji doradzała jej kancelaria Clifford Chance. Po stronie banków JPMorgan Chase i BNP Paribas, które organizowały emisję, pracowała kancelaria Allen & Overy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl