Megafuzja kancelarii zagraża prawniczym pszczołom (w Londynie)

695

Trwają prace organizacyjne związane z połączeniem brytyjskich kancelarii CMS Cameron McKenna, Nabarro i Olswang. Integracja trzech firm w jedną ma zakończyć się do 1 maja 2017 r.

Brytyjski magazyn prawniczy „The Lawyer” opisał właśnie pewien frasujący aspekt tego przedsięwzięcia. Chodzi mianowicie o pszczoły kancelarii Olswang.

W ogrodzie na tarasie biurowca, który jest jej siedzibą, firma ma trzy ule z ok. 80 tys. pszczół. Hodują je jej prawnicy, pod nadzorem zawodowych pszczelarzy. Jednak wkrótce opuszczą ten budynek i przeniosą się do londyńskiej siedziby CMS Cameron McKenna. Nie mogą wziąć ze sobą swojego roju.

Ogród tarasowy Olswang - żółte skrzynki to ule
Ogród tarasowy Olswang – żółte skrzynki to ule

Pszczoły mieszkają tam od 2011 r. i należy znaleźć im nowego gospodarza. Biuro po kancelarii Olswang ma w tym roku zasiedlić inna firma prawnicza Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, ale w sprawie przyszłości pasieki nie wypowiedziała się.

Za pszczoły odpowiedzialna jest organizacja Bee London, która promuje ekologiczną modę na tzw. miejskie pszczelarstwo – hodowanie pszczół w ulach ustawionych w centrum wielkiej metropolii, m.in. w takich miejscach jak właśnie dachowe tarasy biurowców.

Obecnie te owady zimują w ulach, zbite w tzw. kłąb, który utrzymuje ich ciała w życiodajnej temperaturze. Jednak po nadejściu wiosny mogą wpaść w śmiertelnie groźny szok, jeśli zostaną przeprowadzone zbyt daleko od dotychczasowego terenu bytowania. Dlatego Bee London poszukuje im nowego domu w pobliżu.

W ostatnich kilku latach pszczelarstwo miejskie stało się popularne wśród londyńskich firm prawniczych – kancelarie takie jak Mishcon de Reya, Ashurst, Linklaters czy Allen & Overy mają pasieki w swoich biurach w City.

Myśli się o tym, co w związku z fuzją stanie się z partnerami, młodszymi prawnikami czy stażystami, ale dlaczego, na litość faraona, nikt nie pomyślał o pszczołach? – powiedział dziennikarce „The Lawyer” zbulwersowany jeden z ekspartnerów Olswang To są  refubees.

Tymczasem magazyn poinformował na swojej stronie internetowej, iż po ukazaniu się artykułu m.in. kancelarie Eversheds i Allen & Overy zgłosiły się z chęcią adopcji roju po Olswang.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl