Kancelaria Baker & McKenzie doradzała spółce Tebesa należącej do izraelskiej firmy Vaporjet Limited przy przejęciu kontrolnego pakietu akcji polskiej spółki Novita od firmy Lentex, której doradzała kancelaria Gessel.
Vaporjet to izraelski producent włóknin obrabianych hydrodynamicznie typu spunlace. Firma potraktowała przejęcie kontroli nad Novitą jako długoterminową inwestycję strategiczną.
Spółka Novita z Zielonej Góry produkuje głównie włókniny w technologii spunlace (igłowane wodą) oraz igłowania mechanicznego, a także profesjonalne czyściwa (ścierki) Unitex.
Spółka Lentex z Lublińca to krajowy producent elastycznych wykładzin mieszkaniowych i obiektowych z PVC oraz włóknin (m. in. płaskich, puszystych i wodnoigłowanych – spunlace).
Spółka Tebesa ogłosiła w czerwcu 2016 r. wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 100 proc. akcji Novity, której większościowym akcjonariuszem był Lentex posiadający 63,17 proc. jej kapitału akcyjnego. Wezwanie było ogłoszone w związku z planowanym nabyciem przez wzywającą spółkę akcji Novity uprawniających do wykonywania 100 proc. głosów oraz zamiarem podjęciem działań zmierzających do ich wycofania z obrotu giełdowego.
Wezwanie obejmowało 2,5 mln akcji. Transakcja została zrealizowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 1 sierpnia 2016 r. Tebesa kupiła w wezwaniu 63,32 proc. akcji (ok. 1,6 mln) Novity, w tym na podstawie umowy pakiet Lentexu (63,17 proc.) za 83,7 mln zł.
Włóknina to, według Wikipedii, wyrób włókienniczy tworzony bezpośrednio ze strumienia włókien przez ich spilśnianie, sklejanie, igłowanie lub przeszywanie.
Technologia igłowania wodnego (hydrodynamicznego) zamiast metalowych igieł, do procesu zapętlania włókien w wytwarzanych włókninach wykorzystuje mikrostrumienie wody, wytryskiwane pod wielkim ciśnieniem z dysz zawierających kilka tysięcy mikrootworków. Metodę opracowano w Japonii w latach 70. XX w.
Włókniny stosowane są jako: wykładziny dźwiękochłonne, izolacje termiczne, maty zapobiegające zachwaszczeniu i wysychaniu gleby, materiały usztywniające, ocieplające i wypełniające w krawiectwie (flizelina, watolina), otuliny ocieplające w ogrodnictwie (ondulina, agrowłóknina), maty szklane do wytwarzania laminatów, w przemyśle meblarskim – jako filce, wypełniacze materaców i siedzeń, w przemyśle obuwniczym i odzieżowym – jako nośniki sztucznych skór, w przemyśle samochodowym (podsufitki, obicia drzwi, pokrycia podłogi, wyściółki bagażników, filtry powietrza), w przemyśle sanitarnym i medycznym – jako nośniki plastrów, bandaży i opatrunków, ściereczki do higieny, elementy „pampersów” i podpasek higienicznych, przy budowie dróg i autostrad – jako najniższa warstwa separująca oraz przy budowie wysypisk i składowisk odpadów – jako warstwa ochronna i drenażowa (tzw. geowłókniny), jako filtry pyłowe w odkurzaczach i klimatyzatorach, jako filtry zapachowe np. we frytkownicach.
Spółkę Tebesa w transakcji reprezentowało warszawskie biuro kancelarii Baker & McKenzie.
Kancelaria Gessel poinformowała, że obsługiwała firmę Lentex w kluczowych aspektach transakcji.
Ireneusz Walencik