Weil w afrykańskim debiucie giełdowym polskiej spółki

422
www.youthvillage.co.za

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges doradzała deweloperskiej firmie Globe Trade Centre w działaniach zmierzających do dopuszczenia jej akcji do notowań na giełdzie w Johannesburgu, w Republice Południowej Afryki.

Spółka GTC deweloper i właściciel nieruchomości biurowych i handlowych działający w Europie Środkowej i Wschodniej, z portfelem o wartości 1,3 mld euro zadebiutowała na johannesburskim parkiecie 18 sierpnia 2016 r. To pierwsza polska spółka notowana na tamtejszej giełdzie JSE, w sektorze “Własność i Budowa Nieruchomości”. Podczas otwarcia osiągnęła kapitalizację o równowartości 3,4 mld zł. Podstawową giełdą, na której będą notowane akcje GTC, nadal pozostaje Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Afrykańskiemu debiutowi nie towarzyszyła oferta nowych akcji.

Portfolio GTC obejmuje 40 nieruchomości komercyjnych w Polsce, Serbii, na Węgrzech, w Rumunii, Chorwacji, Bułgarii oraz Czechach o łącznej powierzchni ok. 715 tys. mkw. i wartości 1,3 mld euro. Trzy projekty są w trakcie budowy, a kolejne cztery w Warszawie, Belgradzie oraz Budapeszcie – w fazie planowania.

W 2015 r. spółka zmieniła strategię, przechodząc od działalności ściśle deweloperskiej do roli dewelopera i zarządcy nieruchomości. Strategicznym celem GTC jest poszerzenie portfela poprzez nabywanie nieruchomości w Polsce oraz w wybranych stolicach krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej, wyróżniających się potencjałem rozwoju.

– W ostatnich kilku latach zaobserwowaliśmy duże zainteresowanie południowoafrykańskich inwestorów nieruchomościami komercyjnymi o wysokim standardzie, zlokalizowanymi w naszym regionie, co potwierdzają m. in. ostatnie transakcje zawarte w Polsce, Rumunii, Serbii i Chorwacji. W wyniku tego zainteresowania zdecydowaliśmy się na notowanie równoległe na JSE, aby powiększyć naszą bazę akcjonariuszy i zapewnić inwestorom w RPA możliwość inwestowania w czołowego właściciela i operatora nieruchomości komercyjnych w regionie – oświadczył  Thomas Kurzmann, prezes GTC.

Kancelaria Weil, Gotshal & Manges poinformowała, że była doradcą prawnym GTC przy dopuszczeniu jej akcji do równoległego obrotu (secondary inward listing) na Giełdzie Papierów Wartościowych w Johannesburgu. Jej obsługa obejmowała m.in. pracę nad dokumentem ofertowym, doradztwo związane z wypełnianiem przez GTC jako spółką publiczną obowiązków informacyjnych związanych z równoległym notowaniem na dwóch rynkach regulowanych oraz doradztwo w zakresie prawnych aspektów rozliczania transakcji pomiędzy dwiema platformami obrotu.

Doradztwo w zakresie prawa RPA świadczyła polskiej spółce tamtejsza kancelaria Werksmans Attorneys.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl