Dwie kancelarie z Polski w wyróżnionej transakcji private equity

861
www.privateequityawards.com

Kancelarie CMS i Komosa Imiełowski doradzały przy ubiegłorocznej transakcji wyjścia z inwestycji funduszu Resource Partners, która w kwietniu 2016 r. została uznana za transakcję roku w regionie tzw. rozwijającej  się Europy, i wyróżniona jedną z nagród Private Equity Awards 2016.

Chodzi o sprzedaż przez obsługiwany przez CMS fundusz Resource Partners produkującej wafle ryżowe firmy Good Food czeskiemu funduszowi inwestycyjnemu Hartenberg Holding, obsługiwanemu przez kancelarię Komosa Imiełowski.

Nagrody Private Equity Awards od 16 lat przyznaje brytyjski dwutygodnik i serwis internetowy Real Deals opisujący – zarówno w newsach, jak i w analizach – działalność funduszy inwestycyjnych private equity w Europie, Wyróżniane są: fundusze, ich zarządcy oraz transakcje, banki, doradcy finansowi i prawni.

realdeal

Wyboru w kategorii  Emerging Europe deal of the year dokonano spośród ogółem sześciu transakcji, z których trzy dotyczyły Polski (sprzedaż Good Food przez Resource Partners, Home.pl przez fundusz Value4Capital oraz inwestycja Innova Capital w Wirtualną Polskę). Dwie pierwsze obsługiwała kancelaria CMS, która otrzymała również nagrodę dla doradcy prawnego roku funduszy private equity w Europie (Pan European Legal Adviser of the Year).

O wyborze laureatów decydowało w tym roku grono 18 jurorów z firm zarządzających funduszami private equity.

O nagrodzie Private Equity Award dla Resource Partners przesądził finansowy sukces inwestycji w Good Food – fundusz  informując 4 maja 2015 r. o wyjściu z niej, podał, że zarobił na niej trzy razy więcej niż zainwestował w zakup udziałów w spółce niecałe cztery lata wcześniej. Komentując sprzedaż  Good Food partner zarządzający w Resource Partnes Piotr Noceń stwierdził, że firma stała się kluczowym graczem nie tylko na rynku krajowym, ale w głównych europejskich krajach. Z kolei prezes Good Food Robert Czajkowski docenił to, że fundusz pomógł firmie skupić się na strategii rozwoju i doprowadził do  ekspansji na nowe rynki.

Firma Good Food założona została w 1991 r. przez małżeństwo Magdalenę i Janusza Dals. Była pierwszym polskim producentem wafli ryżowych. Dziś dysponuje dwoma zakładami produkcyjnymi w miejscowościach Skórzewo i Plewiska pod Poznaniem i jest największym w Polsce wytwórcą pieczywa ryżowego.

W 2009 r. w spółkę zainwestował fundusz private equity Avallon MBO Fund, który zrealizował transakcję wykupu menedżerskiego firmy. W 2011 r. udziały w niej odkupił fundusz  Resource Partners.

Resource Partners to inwestor private equity skupiający się na inwestycjach kapitałowych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Założyło go w 2009 r. kilku członków zespołu środkowoeuropejskiego biura firmy inwestycyjnej Carlyle. Od  takich europejskich instytucji finansowych jak fundusze Ardian, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Fundusz Inwestycyjny czy Rabobank pozyskali 293,4 mln euro na inwestycje w małe i średniej wielkości firmy z branż takich jak usługi i dobra konsumpcyjne, handel i dystrybucja, sektor medyczny oraz wytwórczy.

W Polsce Resource Partners zainwestował 100 mln euro. Ma w portfelu m.in. spółki przetwórstwa żywności Delic-Pol (ciastka) i Melvit (kasze, ryż, płatki i maki) czy ośrodek leczenia chorób oczu Centrum Medyczne Mavit.

Hartenberg Holding to dysponujący 200 mln euro fundusz inwestycji długoterminowych z Czech, którego udziałowcami są Andrej Babiš, najbogatszy czeski oligarcha – polityk i przedsiębiorca słowackiego pochodzenia, obecnie minister finansów w rządzie Republiki Czeskiej oraz Jozef Janov.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl