CMS i Hogan Lovells w sprzedaży poznańskiego biurowca

525

Kancelaria CMS była doradcą funduszu inwestycyjnego Garvest Real Estate przy sprzedaży biurowca Pixel w Poznaniu firmie GTC, której doradcą była kancelaria Hogan Lovells.

Fundusz Garvest Real Estate sfinalizował w styczniu 2016 r. umowę sprzedaży poznańskiego budynku biurowego Pixel. Kupiła go za 32,2 mln euro firma GTC.

GTC jest firmą z sektora nieruchomości komercyjnych działającą w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. Od powstania w 1994 r. zajmuje się budowaniem nieruchomości biurowych i handlowych o wysokim standardzie. Wybudowała   61 budynków komercyjnych i 9 mieszkalnych. Jest właścicielem i zarządcą 34 budynków komercyjnych  w Polsce, Serbii, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii,  Czechach i na Węgrzech.

Zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci, oddany do użytku w 2013 r. i w całości wynajęty Grupie Allegro, Pixel ma 14,5 tys. mkw. powierzchni biurowej na siedmiu kondygnacjach. Na parterze jednego z najbardziej charakterystycznych, ze względu na bryłę i wykończone drewnem elewacje, budynków biurowych w Poznaniu działa restauracja „Jadłodajnia”. W biurowcu, oprócz biur i sal konferencyjnych, funkcjonuje także przedszkole. Eksperci uznają obiekt za rzadki przykład przyjaznego biurowca.

– Sprzedaż projektu Pixel to druga w tym roku, a czwarta w ostatnich 12 miesiącach, transakcja zrealizowana na rynku nieruchomości biurowych w Poznaniu. Aktywności inwestorów sprzyja dostępność wysokiej jakości produktów, zabezpieczonych instytucjonalnymi umowami najmu oraz wyższe stopy kapitalizacji niż w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Z naszych analiz wynika, że aktywność inwestorów na tym rynku utrzyma się na wysokim poziomie w 2016 r., a w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się kolejnych transakcji, których przedmiotem będą nieruchomości biurowe w Poznaniu – skomentował transakcję Sławomir Jędrzejewski, dyrektor działu nieruchomości biurowych i magazynowych firmy konsultingowej JLL, która doradzała funduszowi Garvest Real Estate przy sprzedaży.

Ostatnio w Poznaniu właściciela zmieniły takie budynki jak Pixel, Okrąglak, Andersia Business Centre oraz Malta House.

Funduszowi Garvest Real Estate, który był deweloperem biurowca Pixel, przy negocjowaniu warunków umowy sprzedaży doradzali prawnicy kancelarii CMS: Wojciech Koczara, partner kierujący departamentem nieruchomości i budownictwa w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz radca prawny Mateusz Wosiek.

Kancelaria Hogan Lovells reprezentowała nabywcę – transakcję obsługiwała radca prawny Agata Jurek-Zbrojska wspomagana m.in. przez radcę prawnego Barbarę Pancer oraz aplikantkę adwokacką Zuzannę Bafię.

– Od pewnego czasu zainteresowanie inwestorów kieruje się w stronę regionalnych rynków nieruchomości biurowych w Polsce i ten trend wydaje się utrzymywać. Wysokiej jakości aktywa w miastach regionalnych mogą stanowić ciekawą alternatywę inwestycyjną zważywszy, że – ze względu na rosnącą podaż biur w Warszawie – właścicielom coraz trudniej jest osiągać atrakcyjne warunki wynajmu przestrzeni biurowej – stwierdził Wojciech Koczara.

Ireneusz Walencik
i.walencik@rynekprawniczy.pl