WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr i BCGL w transakcji alkoholowej

424

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradzała firmie Orbico przy sprzedaży 80 proc. udziałów w spółce Distribev Orbico, zajmującej się dystrybucją m.in. alkoholi, firmie United Beverages, która zajmuje się tym samym. Bankowi Pekao przy sfinansowaniu transakcji doradzała kancelaria BCGL Balicki Czekański Gryglewski Lewczuk.

Umowa została podpisana w lipcu 2020 r., po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Pozostałe 20 proc. udziałów w  Distribev Orbico nadal należy do Grupy Żywiec. Dzięki tej transakcji United Beverages staje się jednym z największych importerów i dystrybutorów napojów alkoholowych w Polsce, zatrudniającym ponad 2 tys. pracowników, z prognozowanym rocznym przychodem w kwocie 3,5 mld zł.

Distribev Orbico to spółka zajmująca się sprzedażą hurtową do sklepów i dystrybucją do gastronomii napojów alkoholowych takich jak alkohole mocne, piwa, wina, cydr, shandy (m.in. Kompanii Piwowarskiej, Grupy Żywiec, firm CEDC, Stock, Pernod Ricard Wyborowa, Brown-Forman, Diageo, Bacardi Martini, Marie Brizard), oraz bezalkoholowych, takich jak wody źródlane i mineralne, soki, napoje kolorowe i energetyczne, kawa i herbata, a także jedzenia, w tym słonych i wytrawnych przekąsek, przypraw, przetworów, jak również artykułów chemicznych, higienicznych, kosmetycznych. Sprowadza produkty z 20 krajów europejskich, działa w 33 miastach Polski, w których ma magazyny. Współpracuje z 25 tys. sklepów i ponad 9,5 tys. placówek gastronomicznych: restauracji i kawiarni.

Distribev Orbico należała w większości do chorwackiej firmy Orbico, której właścicielem jest miliarder Branko Roglić, działającej we wszystkich krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Orbico jest dystrybutorem wielu znanych na całym świecie marek: produktów do pielęgnacji ciała, kosmetyków, artykułów spożywczych, wyrobów chemii gospodarczej, urządzeń technicznych i elektrycznych, farmaceutyków, zabawek, olejów samochodowych, wyrobów tytoniowych. Jej dostawcami dóbr konsumpcyjnych są m.in. Procter & Gamble, 3M, Shell, Mattell, Pepsico, Johnson & Johnson.

United Beverages to firma zajmująca się importem i dystrybucją, w tym sprzedażą hurtową, detaliczną i do gastronomii, wszystkich rodzajów alkoholi i napojów alkoholowych. Przed przejęciem Distribev Orbico zatrudniała  ponad 750 osób w 12 oddziałach w Polsce, w tym ponad 125 handlowców. Prowadzi 120 sklepów „monopolowych” działających pod takimi szyldami jak As, Napoleon, Alkohole Świata, Prosto z Palety. W 2019 r. firma sfinalizowała zakup dystrybutora alkoholu, firmy Sobieski Trade, od francuskiej firmy Marie Brizard Wine & Spirits. Firma jest własnością Williama Careya, amerykańskiego przedsiębiorcy, który od wielu lat robi w Polsce i w regionie państw postkomunistycznych interesy w branży alkoholowej.

– Ostatnie dwa lata były dla Distribev okresem dynamicznych zmian, które wpłynęły na rozwój firmy i umocniły ją na rynku. Połączenie sił z United Beverages, liczącym się na rynku graczem w obszarze napojów alkoholowych, z pewnością przyczyni się do dalszego wzrostu organizacji – skomentował Grzegorz Gacek, prezes Distribev Orbico.

Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr  potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że była doradcą Orbico i Distribev Orbico w transakcji, w tym podczas negocjacji jej warunków i dokumentów. Doradztwo dotyczyło też sprzedaży części nieruchomości Distribev Orbico oraz przejęcia przez nią części pracowników innych spółek grupy Orbico w Polsce.

Obsługą kierował partner Jakub Jędrzejak, a wykonywały ją Magdalena PiszewskaNatalia Poniatowicz-Ugolik  z zespołu fuzji i przejęć oraz Iwona Roksela-Mielnik z zespołu prawa nieruchomości.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że kancelaria BCGL Balicki Czekański Gryglewski Lewczuk była doradcą Banku Pekao, który sfinansował United Beverages przejęcie kontroli nad Distribev Orbico.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl