WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr i Grant Thornton w czeskim przejęciu klimatyzacyjno-wentylacyjnym

369

Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr doradzała w Polsce czeskiej firmie energetycznej ČEZ przy zakupie większości udziałów w polskiej firmie Euroklimat z branży klimatyzacyjno-wentylacyjnej, której doradzała kancelaria Grant Thornton Legal Maślanko. Głównym doradcą ČEZ była kancelaria Skils z Czech.

Pod koniec sierpnia 2019 r. czeski koncern energetyczny ČEZ kupił 76 proc. udziałów w podpoznańskiej firmie Euroklimat. Umowa przewiduje możliwość przejęcia całej spółki do 2022 r.

„Zgodnie z zatwierdzoną strategią grupa ČEZ rozwija nowoczesne usługi energetyczne nie tylko w Czechach i na Słowacji, ale także w innych krajach sąsiednich, w tym również w Polsce. Według analiz Grupy ČEZ i firm doradczych Polska jest jednym z najbardziej obiecujących, szybko rozwijających się rynków. Spółka Euroklimat jest wiodącym dostawcą usług w obecnie najbardziej intensywnie rozwijającym się segmencie HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning – ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), którego ČEZ dotychczas w swoim polskim portfolio nie posiadała, podczas gdy na przykład w Czechach jest już najważniejszym graczem rynkowym w tym segmencie” – wyjaśniła czeska firma na swojej stronie internetowej.

Firma Euroklimat pozyskała natomiast międzynarodowego renomowanego partnera o zasobach, które umożliwią zwiększenie potencjału oraz kontynuację rozwoju.

Grupa ČEZ to zintegrowany koncern energetyczny, z centralą w Republice Czeskiej, działający w wielu krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz w Turcji. Zajmuje się przede wszystkim produkcją i dystrybucją energii elektrycznej i ciepła, obrotem energią elektryczną i cieplną oraz wydobyciem węgla. Najważniejszym akcjonariuszem firmy jest Skarb Państwa Republiki Czeskiej. Spółki grupy poza Czechami działają także w Bułgarii, Rumunii, Polsce, Holandii, Niemczech, Francji, na Węgrzech, w Turcji i na Słowacji. W Polsce ČEZ ma m.in. dwie elektrownie zasilane węglem kamiennym w Skawinie i w Chorzowie.

Euroklimat to firma spod Poznania, z miejscowości Suchy Las, działająca jako generalny wykonawca instalacji sanitarnych i elektrycznych. Pracuje w formule „projektuj i buduj” dostarczając inwestorowi ofertę, projekt, wykonanie i obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną. Współpracuje ze światowymi liderami w produkcji urządzeń i elementów instalacji. Oferuje prefabrykację kanałów i kształtek wentylacyjnych we własnym zakładzie blacharskim. Firma powstała w 1998 r. zaczynając od montażu instalacji klimatyzacji, układów chłodniczych oraz wentylacji. Stopniowo poszerzyła działalność o projektowanie i konserwację. W 2017 r. rozbudowała ofertę o instalacje elektryczne, teletechniczne i informatyczno-telekomunikacyjne. Dziś koncentruje się na dużych projektach przemysłowych, choć realizuje też instalacje w obiektach usługowo-biurowych, użyteczności publicznej, mieszkalnych. Zatrudnia ok. 220 osób. Posiada biura w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i w Warszawie. Należała do czterech wspólników.

Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała ČEZ w polskich aspektach transakcji, współpracując z czeską kancelarią Skils, która, jak poinformowała WKB, była głównym doradcą czeskiej firmy.

Prawnicy WKB doradzali m.in. przy badaniu due diligence spółki Euroklimat, przy negocjowaniu dokumentów transakcyjnych (w tym warunkowej umowy sprzedaży akcji oraz umowy finalizującej) oraz w postępowaniu antymonopolowym przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pracami zespołu doradzającego kierował partner Jakub Jędrzejak, a jego głównymi członkami byli partner Ben Davey i senior associate  Magdalena Piszewska. W kwestiach dotyczących kontraktów handlowych doradzali partner Marta Midloch i associate Aneta Citko. W zagadnieniach prawa konkurencji doradzali senior partner Aleksander Stawicki i senior associate Wojciech Kulczyk.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, wspólnikom sprzedającym udziały Euroklimatu doradzała kompleksowo firma doradcza Grant Thornton, w tym obsługę prawną wykonywała kancelaria Grant Thornton Legal Maślanko z Poznania.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl