NRF doradza Gaz-Systemowi przy finansowaniu budowy gazociągu Gdańsk–Gustorzyn

74
(www.gaz-system.pl)

Międzynarodowa kancelaria prawna Norton Rose Fulbright doradzała Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz-System w związku z finansowaniem w wysokości 2,2 mld zł na budowę gazociągu Gdańsk – Gustorzyn. Gazociąg o długości około 250 km to kluczowa inwestycja w infrastrukturę energetyczną w Polsce.

Finansowania udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Planu Odbudowy, który stanowi część unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach szerszego programu NextGenerationEU, mającego na celu wsparcie ożywienia gospodarczego w następstwie pandemii Covid-19.

W ramach tego projektu kredyt zostanie przeznaczony na rozbudowę krajowego systemu przesyłowego, umożliwiając efektywną dystrybucję gazu z obszaru Gdańska do odbiorców w Polsce i w całym regionie, w tym w krajach bałtyckich oraz Europie Środkowej i Wschodniej. Nowa infrastruktura przesyłowa będzie miała długość około 250 km między Gdańskiem a Gustorzynem, a po ukończeniu będzie miała przepustowość do 1,32 mln metrów sześciennych na godzinę.

Zespołem Norton Rose Fulbright kierował counsel  Jacek Smardzewski, a w jego skład wchodził również associate  Daniel Książek. Zespół pracował pod nadzorem partnera Grzegorza Dyczkowskiego, który kieruje warszawskim biurem kancelarii oraz praktyką bankowości i finansów.

Gaz-System odgrywa kluczową rolę w polskim sektorze energetycznym. Spółka jest odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego i jest właścicielem terminalu LNG w Świnoujściu. W ramach programu inwestycyjnego na lata 2015–2025 spółka zbudowała ponad 2 tys. km nowych gazociągów w całej Polsce. Najważniejsze projekty obejmowały gazociąg Baltic Pipe (łączący Polskę i Danię) oraz gazociągi łączące Polskę z Litwą i Słowacją. Obecnie kluczową inwestycją realizowaną przez Gaz-System jest budowa terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej wraz z infrastrukturą przesyłową.

Jacek Smardzewski, counsel prowadzący transakcję, skomentował:

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć Gaz-System w transakcji o tak dużym strategicznym znaczeniu dla polskiej infrastruktury energetycznej. Finansowanie zasługuję na uwagę nie tylko ze względu na swoją skalę i przeznaczenie, czyli wsparcie rozwoju kluczowego odcinka krajowego systemu przesyłu gazu, ale także dlatego, że zostało sfinansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Transakcja pokazuje, jak skutecznie można wykorzystać fundusze unijne we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego do wspierania inwestycji w infrastrukturę krytyczną.

Materiał kancelarii Norton Rose Fulbright