Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria White & Case doradzała firmie Enea przy uzyskaniu kredytu na rozwój odnawialnych źródeł energii od Banku Gospodarstwa Krajowego, któremu doradzała kancelaria Norton Rose Fulbright.
W grudniu 2024 r. energetyczna firma Enea uzyskała z Banku Gospodarstwa Krajowego 1 mld zł kredytu na rozwój odnawialnych źródeł energii w ramach transformacji energetycznej. To długoterminowy kredyt odnawialny na finansowanie i refinansowanie wydatków na nabycie, przygotowanie, budowę, rozbudowę, modernizację, utrzymanie lub oddanie do eksploatacji elektrowni wiatrowych i słonecznych. Umowa OZE-kredytu jest kolejnym etapem współpracy między Eneą a BGK. Bank wspierał firmę m.in. poprzez zakup obligacji i finansowania konsorcjalne na rozwój sieci dystrybucyjnej oraz inwestycje w OZE.
Grupa Enea zajmuje się produkcją energii elektrycznej i cieplnej i przesyłem prądu w północno-zachodniej Polsce (na ok. 1/5 powierzchni kraju). Obsługuje 2,8 mln klientów. Zatrudnia ponad 17 tys. pracowników. Należą do niej elektrownie Kozienice i Połaniec. W grupie działa również przedsiębiorstwo górnictwa węgla kamiennego Lubelski Węgiel Bogdanka. Działalność Grupy Enea obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile. Spółka Enea Nowa Energia odpowiada w Enei za inwestycje w odnawialne źródła energii. Na koniec 2024 r. miała 81 MW „w słońcu” i 71,6 MW „w wietrze”. Zgodnie ze strategią Enei do 2030 r. moc zainstalowana w jej OZE (instalacje fotowoltaiczne, wiatraki lądowe, magazyny energii) ma wynosić 2,1 gigawata, a do 2035 roku – 4,9 GW.
Historia firmy zaczęła się w 1904 r. od uruchomienia pierwszej elektrowni w Poznaniu. W 2003 r. z połączonych spółek Energetyka Poznańska, Energetyka Szczecińska, Zakład Energetyczny Bydgoszcz, Zakład Energetyczny Gorzów, Zielonogórskie Zakłady Energetyczne utworzono Grupę Energetyczną Enea. W 2007 r. wyodrębniono spółkę do zarządzania siecią dystrybucyjną – Enea Operator. Enea jest kontrolowana przez Skarb Państwa, który posiada 52,29 proc. akcji, reszta jest w obrocie giełdowym.
Bank Gospodarstwa Krajowego to założony w 1924 r. państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami, funduszami i agencjami rozwoju. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne oraz ekspansję polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.
BGK finansuje transformację energetyczną Polski: projekty modernizacji sieci energetycznych, budowy farm wiatrowych i magazynów energii.
– Grupa Enea będzie konsekwentnie zwiększać udział energii z OZE w swoim miksie wytwórczym. Ich udział w całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2035 r. zwiększy się do 15 proc. Środki pozyskane z długoterminowego kredytu odnawialnego z Banku Gospodarstwa Krajowego przyczynią się do realizacji założonych przez nas celów strategicznych i wzrostu wartości grupy w ramach jej zrównoważonej transformacji – skomentował Marek Lelątko, wiceprezes Enei ds. finansowych.
– Polska gospodarka potrzebuje utrzymania ambitnego tempa rozwoju odnawialnych źródeł energii nie tylko dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego, ale również dla zwiększenia konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Będąc polskim bankiem rozwoju angażujemy się w najważniejsze działania, które z jednej strony są innowacyjne i realnie stymulują rozwój istotnych sektorów gospodarki, z drugiej ich końcowym beneficjentem jest całe społeczeństwo. Enea to partner, z którym wielokrotnie współpracowaliśmy, łącząc profesjonalizm lidera polskiego rynku energetycznego z siłą kapitału, który możemy angażować w innowacyjne projekty – oświadczył Leszek Stypułkowski, członek zarządu BGK.
Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Enei przy uzyskaniu kredytu z BGK i podała, że obsługę wykonywali partner Grzegorz Abram oraz associates Joanna Misztal-Dzitko, Marlena Skowrońska.
Kancelaria Norton Rose Fulbright potwierdziła „Rynek Prawniczy”, że doradzała Bankowi Gospodarstwa Krajowego przy udzieleniu kredytu firmie Enea.
Ireneusz Walencik