Osiem kancelarii w zakończonym łososiowym dealu z Hindusami

1040
Zdjęcie: Caroline Attwood/ Unsplash

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelarie Domański Zakrzewski Palinka, brytyjsko-australijska Herbert Smith Freehills, indyjska DSK Legal, skandynawska Schjødt i norweska KPMG Law Advokatfirma doradzały firmie Captain Fresh przy przejęciu polskiej firmy Koral od jej założyciela Bogusława Kowalskiego oraz od funduszu Abris Capital Partners, którym doradzały kancelarie Clifford Chance, indyjska AZB & Partners i norweska BAHR.

Transakcję sfinalizowano 23 grudnia 2024 r., po zaakceptowaniu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zainicjowano ją w lipcu tegoż roku, kiedy fundusz inwestycyjny Abris Capital Partners, wraz z Bogusławem Kowalskim, założycielem firmy Koral, podpisał z rybną firmą Captain Fresh z Indii, umowę sprzedaży tejże firmy. Wartości transakcji nie ujawniono.

W styczniu 2025 r. strony zrealizowały zapowiedzianą w transakcji umowę wymiany akcji. W rezultacie dotychczasowi właściciele Korala Abris Capital Partners oraz Bogusław Kowalski stali się udziałowcami Captain Fresh. Prezesem firmy Koral został Bogusław Kowalski.

Koral, sprzedawca ryb w różnej formie, stanowił część polskiej firmy rybnej Graal, założonej w 1989 r. przez Bogusława Kowalskiego. Głównym produktem firmy Koral jest łosoś wędzony na ciepło, na zimno oraz świeży, a w ofercie ma ona także wyroby z pstrąga, halibuta, tuńczyka i dorsza. W zakładzie przetwórczym w Kukinii, zatrudniającym 450 pracowników, działa 26 linii produkcyjnych, które mogą przerabiać dziennie do 120 ton ryb. Firma oferuje ryby pod markami Koral, SuperFish oraz własnymi sieci handlowych.

Abris Capital Partners to firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoje środki powierzyli jej inwestorzy instytucjonalni tacy jak fundacje uniwersyteckie i prywatne, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe. Ma pod zarządem aktywa warte prawie 1,3 mld euro. Fundusze Abris od 17 lat inwestują w lokalne firmy średniej wielkości z potencjałem rozwoju. Wartość zaangażowania finansowego  to 30-70 mln euro, z nastawieniem na zakup większości udziałów w spółce. Zrealizowały 30 inwestycji w Polsce i w regionie CEE. Czas zaangażowania w inwestycję wynosi średnio od trzech do pięciu lat.

Kontrolny pakiet udziałów w Graalu i Koralu (Grupa Graal) Abris nabył w lutym 2017 r., w ramach transakcji publiczno-prywatnej, w której fundusz wraz z założycielem firmy przeprowadzili wezwanie na sprzedaż akcji, a następnie wycofali firmę z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Transakcja z firmą Captain Fresh odbywa się po sfinalizowaniu sprzedaży, w listopadzie 2024 r., przez Abris części biznesu Graala, obejmującej produkcję konserw, dań gotowych i marynat rybnych, niemieckiej firmie Lisner.

Captain Fresh (Kapitan Świeży) to, utworzona w 2020 r., firma z siedzibą w Indiach, sprzedająca ryby oceaniczne oraz owoce morza w ponad 30 krajach. Jej asortyment obejmuje ponad 100 gatunków, w tym krewetki, łososia, tuńczyka, kraby, homary, głowonogi. Udziałowcami firmy są inwestorzy, w tym venture capital : amerykańscy Tiger Global Management i Accel, południowoafrykański Prosus Ventures, rządowy British International Investment, indyjscy Z47 i Ankur Capital, japońscy SBI Holdings i Incubate Fund, dubajski Evolvence Group.

– Dzięki transakcji z Captain Fresh Koral otwiera drzwi do nowych rynków, przyspieszając realizację naszej wizji globalnego dostawcy produktów premium. Istotne dla mnie jest to, że zachowaliśmy nasze wartości i polski charakter, a jednocześnie zyskaliśmy możliwość dynamicznego rozwoju i uzyskaliśmy dostęp do nowych źródeł surowców – skomentował Bogusław Kowalski, prezes firmy Koral. 

– Połączenie sił z Koralem to realizacja naszej wizji budowy globalnego ekosystemu dostaw rybnych produktów premium. Współpraca opiera się na synergii, która pozwala obu stronom zachować swoje DNA i jednocześnie konsekwentnie zwiększać wartość firm. Transakcja ta potwierdza zdolność grupy Captain Fresh do pozyskiwania kluczowych partnerów i realizowania ambitnych celów – oświadczył Utham Gowda, prezes Captain Fresh.  

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Captain Fresh doradzała w transakcji kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługę, obejmującą m.in. przygotowywanie dokumentacji, przeprowadzenie badania due diligence  i negocjacji, nadzorował Bartosz Marcinkowski, a wykonywali ją także Grzegorz Policht, Daria Dudek, Marcin Kuliński – z praktyki prawa spółek, fuzji i przejęć. Doradzały też w sprawach: podatkowych – Joanna Wierzejska, Joanna Kociołek-Zięba; nieruchomości – Anna Okła-Woźniak, Julia Łysik; prawa pracy – Agata Mierzwa, Zuzanna Gaczyńska. Doradzali też w kwestiach: antymonopolowych – Jarosław Łukawski, Jan Siesicki; prawa ochrony środowiska – Daniel Chojnacki, Klaudia Skubiszak; prawa własności intelektualnej – Michał Nita, Martyna Gruszka.

Brytyjsko-australijska kancelaria Herbert Smith Freehills poinformowała na swojej witrynie internetowej, że w transakcji firmie Captain Fresh doradzali jej prawnicy z praktyki indyjskiej operującej z biur w Londynie, Singapurze i Dubaju.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Captain Fresh doradzały w transakcji także kancelarie: indyjska DSK Legal, skandynawska Schjødt i norweska KPMG Law Advokatfirma.

Kancelaria Clifford Chance poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji współwłaścicielom firmy Koral, Abris Capital Partners i Bogusławowi Kowalskiemu. Firma Abris podała natomiast w Internecie, że doradzały jej także kancelaria AZB & Partners w Indiach i norweska kancelaria BAHR.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl