Duet kancelarii w megakredycie banku na biurowieżę, w której wynajął siedzibę

264
The Bridge na pierwszym planie (www.media.ghelamco.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała Santander Bankowi Polska przy udzieleniu kredytu na sfinansowanie budowy biurowego wieżowca The Bridge w Warszawie belgijskiej firmie deweloperskiej Ghelamco, której doradzała kancelaria Deloitte Legal. Wcześniej ten bank wynajął od tej firmy pół tego budynku na swoją siedzibę.

Finansowanie bankowe dla The Bridge firma Ghelamco pozyskała w październiku 2024 r. Kredytu budowlano-inwestycyjnego udzielił Santander Bank Polska. Zgodnie z warunkami umowy kredytowej, firma otrzymała kredyt budowlany w kwocie 181 mln euro na finansowanie lub refinansowanie kosztów budowy oraz kredyt na finansowanie VAT w kwocie nie przekraczającej 35 mln zł. Dodatkowo udzielony ma zostać kredyt inwestycyjny, na podstawie przekształconego kredytu budowlanego, w kwocie 185 mln euro.

Wcześniej, we wrześniu 2024 r., Santander Bank Polska został najemcą powierzchni biurowej w powstającym budynku The Bridge. Zawarł z jego deweloperem i inwestorem, firmą Ghelamco, umowę najmu 24,5 tys. mkw. powierzchni (w tym 21 tys. mkw. powierzchni użytkowej) na 19 najwyższych kondygnacjach biurowych oraz tarasu na 40 piętrze. Bank  zmieni siedzibę i przeprowadzi się z budynku Atrium 1 przy Alei  Jana Pawła II 17 w Warszawie do The Bridge w 2025 r. To największa transakcja najmu na polskim rynku biurowym od 2022 r.

The Bridge (Most) to budynek biurowy zbudowany w Warszawie, w dzielnicy Wola, przy placu Europejskim na skrzyżowaniu ulic Towarowej i Grzybowskiej. Ma 174 m wysokości i 40 pięter. Jest połączony z sąsiednim budynkiem Domu Wydawniczego Bellona z lat 50. XX wieku, o pięciu kondygnacjach i powierzchni ok. 5 tys. mkw. W sumie oba budynki liczą 52 tys. mkw. powierzchni biurowej. Na parterze gmachu Bellony będzie działać placówka banku. Planowany termin zakończenia budowy to pierwszy kwartał 2025 r.

The Bridge ma być zasilany „czystą” energią, wykorzystywać energooszczędny system monitorowania i zarządzania parametrami energetycznymi budynku, a także aplikację służącą do analizy generowanego śladu węglowego na podstawie wagi wytworzonych przez najemców odpadów. Ponadto w wieżowcu będzie zastosowana technologia kanalizacji podciśnieniowej pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody w toaletach o 75 proc. oraz system operacyjny Ghelamco, który pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie mediami. Elementem systemu jest aplikacja mobilna umożliwiająca najemcom poruszanie się po biurowcu bez karty dostępu, rezerwację sal i miejsc parkingowych. W The Bridge wykorzystane będą też urządzenia zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów, m.in.  lampy ultrafioletowe w windach i centralach wentylacyjnych. Budynek wyposażony będzie w parking podziemny z punktami do ładowania samochodów elektrycznych oraz 160 miejscami dla rowerów.

Santander Bank Polska (do 2018 r. Bank Zachodni WBK) to trzeci bank w Polsce pod względem wartości aktywów i liczby placówek. Od 2011 r. jest kontrolowany przez największą hiszpańską grupę bankowa Santander (60 proc. akcji). Jest największym bankiem z kapitałem prywatnym w Polsce. Oferuje usługi bankowe i finansowe (maklerskie, ubezpieczeniowe, leasing, faktoring) dla klientów indywidualnych, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji.

Ghelamco to rodzinna belgijska grupa deweloperska. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1985 r. przez Paula Gheysensa. Firma rozpoczęła działalność jako generalny wykonawca nieruchomości przemysłowych. Działa w Belgii jako deweloper mieszkaniowy, w Polsce – głównie jako deweloper biurowy. Ghelamco Poland ma na koncie realizację ponad 30 inwestycji, w tym tak znane jak Warsaw Spire, The Warsaw HUB, Warsaw Unit, The Bridge.

– Uzyskane finansowanie pozwoli nam na terminowe dokończenie budowy The Bridge, ale również na utrzymanie najwyższego poziomu wykończenia i założonych rozwiązań. To będzie najbardziej zaawansowany technologicznie i zrównoważony pod względem ekologicznym projekt w historii naszej firmy. Wierzę, że podobnie jak kiedyś Warsaw Spire, także The Bridge na lata stanie się benchmarkiem  dla polskiego rynku biurowego i wysoko zawiesi poprzeczkę. Nasz punkt widzenia podzielają także nasi partnerzy, a potwierdzeniem tego są niezwykle ważne dla naszej firmy umowy, jakie w ostatnim czasie podpisaliśmy. Santander Bank Polska nie tylko stał się naszym kluczowym najemcą, ale także udzielił kredytu, dzięki któremu możemy się zobowiązać, że dostarczymy na rynek biurowiec wyznaczający nowy standard – stwierdził Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

– Chcielibyśmy pogratulować Ghelamco wizji stworzenia fantastycznej przestrzeni biurowej w Warszawie, która jest idealnym połączeniem starej i nowoczesnej architektury. Santander Bank Polska jest dumny, że może wspierać Ghelamco z jego wiodącymi na rynku referencjami w zakresie ESG i ekologii, i będzie nadal wspierać wszystkie takie projekty, które przynoszą Polsce korzyści – oświadczył Brendan Long, kierownik działu finansowania nieruchomości w Santander Banku Polska.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że Santander Bankowi Polska przy udzieleniu kredytu firmie Ghelamco doradzała kancelaria Baker McKenzie, która podała w Internecie, że jej obsługa obejmowała również zmiany wynikłe z przystąpienia w grudniu 2024 r. do finansowania przez PKO Bank Polski. Kancelaria poinformowała w Internecie, że obsługę nadzorował partner Marcin Iwaniszyn, a wykonywali ją także senior associate  Jan Szczurek, Bartosz Łabuda, Oskar Lipień – z praktyki bankowo-finansowej oraz associates  Justyna Glinka, Mateusz Resztak, junior associate  Mikołaj Karniszewski – z praktyki nieruchomości i budownictwa.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Ghelamco Polska przy pozyskaniu finansowania z Santander Banku Polska doradzała kancelaria Deloitte Legal.

Ireneusz Walencik