Kres ery polskiego przywództwa w europejskiej części firmy Dentons

1212
Zdjęcie: Gerd Altmann/Pixabay

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, Tomasz Dąbrowski od listopada 2024 r. nie jest już partnerem zarządzającym kancelarii Dentons w Europie. Po ponad dziesięciu latach kierowania europejską częścią tej globalnej firmy obecnie zajmuje stanowisko partnera w praktyce doradztwa korporacyjnego oraz fuzji i przejęć jej polskiego biura.

Tomasz Dąbrowski pełnił funkcję partnera zarządzającego (chief executive officer ) Dentons w Europie w latach 2014-2024. Odpowiadał za rozwój i nadzór nad strategią firmy w Europie kontynentalnej i Azji Środkowej. Był również członkiem globalnego komitetu zarządzającego oraz globalnego zarządu firmy. W tym okresie, jak podaje kancelaria, Dentons w „regionie” ponad dwukrotnie zwiększyła przychody i liczbę partnerów oraz otworzyła siedem nowych biur: w Amsterdamie, Düsseldorfie, Luksemburgu, Mediolanie, Monachium, Rzymie i Tbilisi.

Tomasz Dąbrowski zaczynał pracę w 1992 r. w kancelarii Salans, poprzednicze dzisiejszej Dentons, gdzie doszedł do stanowiska partnera zarządzającego. Pełnienie tej funkcji kontynuował po trójstronnej fuzji Salans z amerykańsko-angielską kancelarią SNR Denton i kanadyjską Fraser Milner Casgrain, w rezultacie której w 2013 r. powstała Dentons. Był szefem tej firmy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, a od następnego roku został partnerem zarządzającym Dentons na Europę. W tej roli zastąpił wtedy innego polskiego prawnika, Dariusza Oleszczuka. Tenże od 1999 r. współzarządzał międzynarodową siecią prawniczą Salans, najpierw jako jeden z członków jej zarządu, a w 2005 r. został samodzielnie globalnym partnerem zarządzającym całej firmy. Po fuzji, od marca 2013 r., konsekwentnie, do końca tegoż roku kierował europejską częścią Dentons. Dariusz Oleszczuk w 2014 r. pozostał w Dentons jako senior partner, a od 2018 r. jest partnerem w kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy.

Tomasz Dąbrowski jest prawnikiem transakcyjnym. Specjalizuje się w obsłudze: fuzji i przejęć, finansowania strukturalnego i finansowania aktywów, inwestycji kapitałowych, restrukturyzacji spółek, projektów na rynku nieruchomości, a także typu greenfield. Pracował dla międzynarodowych korporacji, funduszy inwestycyjnych, banków.

Jest radcą prawnym od 1996 r., absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (1992).

Przechodzi fala zmian

Następcą Tomasza Dąbrowskiego na stanowisku europejskiego CEO Dentons jest od 1 listopada 2024 r. holenderska prawniczka Wendela Raas, partner w biurze kancelarii w Amsterdamie. Stała na czele holenderskiej kancelarii Boekel De Nerée, która w 2017 r. połączyła się z Dentons. Jak podała ta kancelaria, odpowiada za przywództwo i strategię w regionie obejmującym 23 biura w 18 krajach.

– Pełnienie funkcji CEO w Europie przez ponad dekadę było dla mnie zaszczytem. Jestem zadowolony mogąc przekazać zarządzanie firmą Wendeli Raas. Jest znakomitą profesjonalistką, cenioną prawniczką i doświadczoną liderką. Wierzę, że jest właściwą osobą do dalszego kierowania naszymi zespołami w całej Europie – skomentował Tomasz Dąbrowski.

Także na najwyższym szczycie Dentons doszło do zmiany: od 10 listopada 2024 r. firmą kieruje, jako globalny prezes (global chief executive officer ) Kate Barton, amerykańska menedżerka, która poprzednio była wiceprezesem firmy doradczej EY. Wybrano ją w lipcu 2024 r. i zaangażowano po trwającym ponad pół roku procesie rekrutacyjnym, w którym brano pod uwagę zarówno kandydatów wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Kate Barton na stanowisku szefa Dentons zastąpiła Elliotta Portnoya, który sprawował funkcję globalnego CEO od utworzenia tej firmy w 2013 r. Obecnie przeszedł na emeryturę w Dentons jako Global CEO Emeritus.

Wcześniej, z końcem 2023 r., ze stanowiska przewodniczącego rady Dentons zrezygnował drugi z globalnych liderów firmy, Joe Andrew. Nie chciał kandydować na kolejną kadencję, więc jego stanowisko zlikwidowano. Jako partner kontynuuje praktykę prawniczą w amerykańskiej odnodze Dentons.

Amerykanie Joe Andrew i Elliott Portnoy, wywodzący się z firmy SNR Denton, byli twórcami potęgi Dentons w ostatnich dziesięciu latach. Mówiło się, że co pierwszy wymyślił, drugi potrafił zrealizować. Była to koncepcja rozwoju luźnej federacji biur powstającej systematycznie poprzez kilkadziesiąt połączeń z kancelariami działającymi w poszczególnych krajach. W ten sposób firma doszła do stanu ok. 160 biur w ponad 80 krajach i do statusu najliczebniejszej firmy prawniczej na całym świecie, zatrudniającej  prawie 6 tys. prawników, mimo rozdzielenia się w 2023 r. z ogromną, liczącą 7 tys. prawników, chińską kancelarią Dacheng, z którą połączyła się w 2015 r.

Także w Polsce doszło do zmiany na szczycie Dentons: w kwietniu 2023 r. Bartłomiej Kordeczka i Anna Pukszto zastąpili w kierowaniu firmą partnera zarządzającego biurem warszawskim od ponad dziewięciu lat, Arkadiusza Krasnodębskiego, który opuścił je w lipcu 2023 r., a w 2024 r., wraz z ponad dwudziestoosobową grupą byłych prawników Dentons, uruchomił w Warszawie biuro brytyjskiej kancelarii Clyde & Co.

Ireneusz Walencik