Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Rymarz Zdort Maruta doradzała Pawłowi Kapłonowi, prezesowi odzieżowej firmy Tatuum, oraz łódzkiej spółce KAN, właścicielowi tej marki, w transakcji jej wykupu od dotychczasowych wspólników, finansowanego przez fundusz Accesion Capital Partners, któremu doradzała kancelaria MJH Moskwa, Jarmul, Haładyj i Partnerzy. Nowa kancelaria Structure Drwal Jach Komorowska Moj doradzała dwóm inwestorom, partnerom funduszu inwestycyjnego Paan Capital, przy sprzedaży udziałów w spółce KAN prezesowi firmy Tatuum. Kancelaria Wardyński i Wspólnicy doradzała założycielowi spółki KAN przy sprzedaży udziałów mniejszościowych prezesowi firmy Tatuum.
O transakcji poinformowano w sierpniu 2024 r. Paweł Kapłon, prezes odzieżowej firmy Tatuum, za 100 mln zł wykupił kontrolne udziały w spółce KAN, będącej właścicielem marki, od jej wspólników Macieja Mierzwińskiego i Mariusza Jabłońskiego, partnerów krajowego funduszu inwestycyjnego Paan Capital, którego on sam jest zresztą także partnerem, a także od Józefa Kapitańczyka, założyciela spółki KAN.
Wykup menedżerski (management buy out – MBO ), czyli wykup firmy od udziałowców przez jej zarządcę, sfinansował kwotą 20 mln euro w formule mezzanine (hybrydowa forma zawierająca cechy długu i kapitału) fundusz AMC V, należący do firmy Accesion Capital Partners. Równolegle do transakcji wykupu BNP Paribas Bank Polska zrefinansował dotychczasowe zadłużenie firmy i dostarczył jej dodatkowe kredyty na rozwój w najbliższych latach.
Firma odzieżowa Tatuum działa od 1997 r. Dysponuje siecią 120 sklepów, w czterech państwach, w tym 100 w Polsce, a także w Czechach na Słowacji i na Węgrzech, w których, jak również w sklepach internetowych, sprzedaje pod tą marką odzież, przede wszystkim damską, szytą przez firmy zewnętrzne na zasadzie outsourcingu. Właścicielem Tatuum jest spółka KAN, której głównym inwestorem od 2015 r. był polski fundusz inwestycyjny Paan Capital.
Firma Accession Capital Partners, dawniej Mezzanine Management, specjalizuje się w finansowaniu private debt dla małych i średnich przedsiębiorstw w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ma główne biuro w Wiedniu, a także regionalne w Warszawie, Pradze, Budapeszcie i Bukareszcie. Założył ją w 2000 r. austriacki bankowiec Franz Hoerhager. Jest też sponsorowana przez weterana branży Rory’ego Brooksa, współzałożyciela londyńskiej firmy private equity MML Capital Partners. Od tego czasu przeprowadziła ok. 60 inwestycji o wartości ok. 1 mld euro. Jej inwestorami są fundusze emerytalne, banki inwestycyjne, w tym Europejski Fundusz Inwestycyjny, Międzynarodowa Korporacja Finansowa, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, biura rodzinne.
– Mam wrażenie, że nabierająca na sile globalna zmiana na rynku fashion została jakby uszyta pod nas. Musimy jedynie konsekwentnie być sobą. Jestem podekscytowany niezwykłym potencjałem, jaki ma Tatuum. Fundusz ACP zaufał mojej wizji rozwoju i wspiera zainicjowany przeze mnie wykup części wspólników, w tym między innymi założycieli Tatuum oraz moich partnerów z Paan Capital. W najbliższych latach zamierzam skupić się wyłącznie na Tatuum. Wyszedłem już z roli inwestora i bardzo dobrze mi się w skórze przedsiębiorcy – oświadczył Paweł Kapłon, prezes zarządu i inwestor Tatuum.
– Będziemy współpracować z Pawłem Kapłonem w kolejnej fazie rozwoju Tatuum. Wspieranie silnych, aspirujących zespołów w realizacji wykupów menedżerskich ich spółek stało się jedną z podstawowych strategii naszych funduszy, a koncentracja Tatuum na zrównoważonym rozwoju współgra z naszymi wartościami i przekonaniami. Nasze doświadczenie we wspieraniu regionalnych liderów pozwoli zespołowi na zrównoważony wzrost, odblokowanie wartości i osiągnięcie pełnego potencjału – stwierdził Jakub Chechelski, partner w Accession Capital Partners.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że Pawłowi Kapłonowi oraz spółce KAN doradzała w transakcji kancelaria Rymarz Zdort Maruta, która podała na swojej witrynie internetowej, że jej obsługa obejmowała także pozyskanie kredytów od BNP Paribas Banku Polska na refinansowanie istniejącego zadłużenia firmy oraz sfinansowanie przez ACP wykupu menedżerskiego, jak również wdrożenie docelowej struktury właścicielskiej w firmie.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi zarządzanemu przez Accession Capital Partners przy sfinansowaniu wykupu menedżerskiego Tatuum doradzała kancelaria MJH Moskwa, Jarmul, Haładyj i Partnerzy, która poinformowała o tym na swojej witrynie internetowej.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że kancelaria Structure Drwal Jach Komorowska Moj doradzała dwóm inwestorom, partnerom funduszu inwestycyjnego Paan Capital, udziałowcom spółki KAN, przy sprzedaży udziałów w niej Pawłowi Kapłonowi. Kancelaria poinformowała o tym w Internecie.
„Rynek Prawniczy” ustalił, że kancelaria Wardyński i Wspólnicy doradzała założycielowi spółki KAN przy sprzedaży udziałów w niej w niej Pawłowi Kapłonowi. Kancelaria poinformowała o tym na swojej witrynie internetowej.
Ireneusz Walencik