Rymarz Zdort Maruta w sprzedaży polskich gier komputerowych chińskiemu cybermolochowi

502

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Rymarz Zdort Maruta doradzała polskiej firmie gamingowej Techland i jej właścicielowi-założycielowi, Pawłowi Marchewce, przy sprzedaży większości akcji chińskiemu konglomeratowi technologicznemu Tencent.

Zapowiedziana w lipcu 2023 r. transakcja nabycia przez chińską firmę Tencent  pakietu akcji w firmie Techland, polskim producencie gier komputerowych, została zamknięta pod koniec sierpnia. Firma Proxima Beta Europe, należąca do Tencenta, kupiła od założyciela Techlandu, Pawła Marchewki, który pozostał dyrektorem generalnym firmy, oraz od Marchewka Fundacji Rodzinnej, 11,2 mln akcji firmy. Według mediów chiński kupiec zapłacił za 67 proc. udziałów w Techlandzie ponad 6 mld zł, więc była to największa chińska inwestycja w Polsce.

Chińska firma Tencent Holdings Limited (腾讯控股有限公司) to technologiczno-inwestycyjny konglomerat informatyczno-internetowy z siedzibą w mieście Shenzen, w prowincji Guangdong. Założona w 1998 r. przez Ma Huatenga (znanego też jako Pony Ma), który jest jej prezesem i jednym z najbogatszych ludzi w Azji, zatrudnia ponad 60 tys. osób. Według Wikipedii jest największą korporacją inwestycyjną (zainwestowała w ponad tysiąc firm, m.in. w Teslę, Ubera, Spotify, Snapchata), jedną z największych firm internetowych i technologicznych, a także największą firmą z branży gier i mediów społecznościowych na świecie. Poprzez setki spółek prowadzi m.in. sieci społecznościowe, komunikatory, portale i sklepy internetowe, serwis streamingu muzyki, system płatności online, produkuje gry komputerowe i wideo, które dają firmie trzecią część przychodów i są motorem jej ekspansji na rynki Stanów Zjednoczonych, Europy, Japonii,  Korei. Flagowym produktem technologicznego molocha jest aplikacja do komunikacji WeChat z systemem płatności WeChat Pay, uznawana przez zachodnich cyberekspertów za znakomite narzędzie do cyfrowej inwigilacji i nadzoru nad chińskimi użytkownikami, m.in. przez służby rządzącej partii komunistycznej, która stara się kontrolować firmę i jej prezesa, a swojego członka. Według brytyjskiego dziennika „The Guardian” rząd Chińskiej Republiki Ludowej posiada tzw. złotą akcję w Tencencie, co pozwala mu wpływać na działalność firmy.

Tencent zainwestował dotychczas w ponad 30 pozachińskich firm z branży gamingu. Są to spółki produkujące np. takie gry jak „Fortnite”, „Assassin’s Creed Odyssey”, „Call of Duty Mobile”, „World of Warcraft”. Techland nie jest jedyną firmą grową z Polski, w której udziały ma konglomerat z Gunagdongu. W 2021 r. Chińczycy zainwestowali w firmę Bloober Team, kupując 22 proc. jej akcji, a także przejęli firmę 1C Entertainment.

Firma Techland z Wrocławia to drugi największy, po firmie CD Projekt, producent gier wideo i komputerowych w Polsce. Według Wikipedii, została założona w 1991 r. przez Pawła Marchewkę. Początkowo wydawała oprogramowanie w domenie publicznej, potem skupiła się na tłumaczeniu zagranicznych programów i wydawaniu ich na polskim rynku. W 1993 r. Techland rozpoczął produkcję własnego oprogramowania: słowników, translatorów, a także gier komputerowych. Obecnie firma zatrudnia 450 osób.  Znana jest najbardziej z gier „Dead Island”, „Call of Juarez” oraz „Dying Light”, w które można grać na komputerach i wideokonsolach.

– Tencent to dziś największy gracz w świecie gamingu. Zdecydowaliśmy się na współpracę z partnerem strategicznym, który może wnieść ogromną wartość dla nas, wiedzę, wsparcie, obecność w obszarach, w których możemy się rozwijać, a jednocześnie pozwoli nam zachować niezależność w podejmowaniu decyzji i przestrzeganiu naszych wartości. Tencent jest dla nas partnerem, a ja dalej jestem znaczącym udziałowcem, z udziałem większym niż udział większości prezesów spółek giełdowych, i prezesem firmy. Mam jeszcze w sobie mnóstwo energii i wiele planów rozwoju Techlandu. Wierzę, że razem z naszym nowym partnerem będziemy w stanie wynieść naszą firmę na zupełnie nowy poziom – stwierdził Paweł Marchewka w wywiadzie dla PAP Biznes.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Techland oraz jej założycielowi i największemu akcjonariuszowi doradzała w transakcji kancelaria Rymarz Zdort Maruta.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl