Siedem kancelarii i trzynaścioro prawników z Polski wyróżniono w siódmej edycji rankingu Chambers High Net Worth prezentującego firmy prawnicze i doradców specjalizujących się w obsłudze tzw. private client.
Spektrum polskiego zestawienia zmieniło się od 2022 r. – w najnowszym rankingu przybyła druga kategoria, w której pojawiła się nowa kancelaria, a w klasyfikacji indywidualnej – jej dwaj prawnicy.
Brytyjskie wydawnictwo Chambers and Partners, znane ze swoich katalogów firm prawniczych i prawników publikowanych w formie rankingów, po raz siódmy zbadało krajowe rynki doradztwa dla tzw. zamożnych klientów indywidualnych (High Net Worth Individuals ). Według znawców tematu do HNWI zalicza się osoby z co najmniej milionem dolarów w płynnych środkach finansowych. Wedle opublikowanego przez instytucję finansową Credit Suisse raportu „Global Wealth Report 2021”, takie zasoby miało w 2020 r. ok. 149 tys. Polek i Polaków.
Siódma edycja zestawienia Chambers HNW ukazała się w sierpniu 2023 r. Wymienia i opisuje czołowych specjalistów w różnych dziedzinach doradztwa dla private clients (kancelarie, prawnicy, ale również firmy doradztwa podatkowego, banki, księgowi, doradcy inwestycyjni i tzw. family offices) w ponad 50 krajach, w tym także w Polsce.
Tegoroczne zestawienie dla Polski obejmuje dwie kategorie: Private Wealth Disputes (po raz pierwszy), dotyczącą obsługi prawnej sporów o majątek pomiędzy członkami rodzin najbogatszych ludzi, oraz doradztwa ogólnego Private Wealth Law; w obu sklasyfikowano kancelarie prawnicze i prawników.
Analitycy Chambers & Partners ustalają kolejność najlepszych firm w swoich rankingach na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów – klasyfikują i przydzielają je kolejno do poszczególnych hierarchicznie numerowanych grup (bands) – w pierwszej są te uznawane za najlepsze z najlepszych.
W Chambers High Net Worth 2023 wyróżniono kancelarie i prawników w kategoriach:
Private Wealth Disputes:
Kancelarie
Grupa (band) 1
- Pytlak Deja
Prawnicy
Grupa (band) 1
- Rafał Pytlak (Pytlak Deja)
- Wojciech Deja (Pytlak Deja)
W tej nowej dla polskiej części rankingu kategorii wyróżniono tylko jedną kancelarię, warszawski butik wyspecjalizowany w prowadzeniu procesów sądowych, m.in. o majątki prywatne i biznesowe, oraz dwóch jej wspólników. Rafał Pytlak to wspólnik zarządzający kancelaria, specjalizujący się w doradztwie prawnym w spornych kwestiach sukcesji, transformacji i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wojciech Deja także specjalizuje się w sporach na tle sukcesji majątkowej, a ponadto w sporach korporacyjnych, postępowaniach sądowych i administracyjnych dotyczących procesu budowlanego.
Private Wealth Law:
Kancelarie (alfabetycznie w poszczególnych grupach)
Grupa (band) 1
- GWW
- PATH Law Hatylak Kielian i Wspólnicy (obecnie nie prowadzi działalności)
- SSW Pragmatic Solutions (obecnie SSW)
Grupa (band) 2
- Domański Zakrzewski Palinka
- Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
- Wardyński i Wspólnicy
W porównaniu z zestawieniem z roku 2022 kancelaria SSW awansowała z grupy 2 do grupy 1.
Prawnicy (alfabetycznie w poszczególnych grupach)
Grupa (band) 1
- Piotr Augustyniak (PATH Law, obecnie Nash Concept)
- Tomasz Hatylak (PATH Law, obecnie Baker Tilly Legal Poland)
- Aldona Leszczyńska-Mikulska (GWW Tax)
- Sławomir Łuczak (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
- Dariusz Wasylkowski (Wardyński i Wspólnicy)
Grupa (band) 2
- Patrycja Goździowska (SSW)
- Tomasz Krzywański (GWW Tax)
- Adam Mariański (Kancelaria Prawno-Podatkowa Mariański Group)
- Tomasz Wickel (SSW)
- Joanna Wierzejska (Domański Zakrzewski Palinka)
W porównaniu z zestawieniem z roku 2022 do grupy 2. rankingu awansował Tomasz Krzywański, który w poprzedniej edycji rankingu zaliczony został do kategorii Up and Coming jako „prawnik, który pnie się do góry”; zadebiutował w grupie 2. także Tomasz Wickel.
W rankingu po raz piąty pojawiła się indywidualna kategoria Associates to Watch, w której po raz czwarty znalazła się Kinga Romanowska, która była of counselem w nie działającej już kancelarii PATH Law; uznano ją za „prawnika, któremu wciąż warto się przyglądać”.
Jak z wynika z przedstawionych klasyfikacji, według Chambers HNW najmocniejszą pozycję w obsłudze bogatych klientów prywatnych w sprawach ich majątków, rodzin, podatków czy spadków, miała kancelaria PATH Law Hatylak Kielian i Wspólnicy, która wszelako przestała działać, po tym jak we wrześniu 2023 r. jej jedenaścioro prawników przeszło do zespołu kancelarii Baker Tilly Legal Poland. Wyróżniły się także kancelarie: GWW – podwójną obecnością, firmy i prawniczki, w grupie 1., oraz prawnika w grupie 2., jak również SSW, która awansowała do grupy 1., a dwójka jej prawników – doceniona została w grupie 2. zestawienia.
Także międzynarodowy przewodnik prawniczy The Legal 500 od pewnego czasu uwzględnia w swoich zestawieniach dla Polski kategorię Private Client.
W rankingu z 2023 r. znalazły się w niej następujące kancelarie – podzielone hierarchicznie na dwa tzw. tiers (poziomy; alfabetycznie w poszczególnych poziomach):
Poziom (tier) 1
- Crido
- Domański Zakrzewski Palinka
- GWW
- PATH Law Hatylak Kielian i Wspólnicy (obecnie nie prowadzi działalności)
- SSW Pragmatic Solutions (obecnie SSW)
- Wardyński i Wspólnicy
W porównaniu z rankingiem z roku 2022 kancelaria GWW awansowała do poziomu 1. z poziomu 2.
Poziom (tier) 2
- Clifford Chance
- Deloitte Legal
- KG Legal Kiełtyka Gładkowski
- RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy
- Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
- Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy
- Woźniak Legal
W porównaniu z rankingiem z roku 2022 kancelaria DLA Piper znikła z zestawienia, kancelaria GWW awansowała z poziomu 2. do poziomu 1. Na poziomie 2. rankingu zadebiutowały kancelarie Deloitte Legal oraz Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy z Warszawy.
Wyróżniono w tej kategorii także dziewięcioro prawników. Piotr Augustyniak drugi rok z rzędu zaliczony został do najwyższej w hierarchii tego rankingu grupy, zwanej Hall of Fame (Galeria Sławy). W gronie leading individuals po raz szósty znalazł się Tomasz Hatylak, a po raz piąty – Dominika Mizielińska (oboje wówczas z kancelarii PATH Law, a obecnie – Baker Tilly Legal Poland), oraz Krzysztof Wiktor z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Po raz drugi do tej rangi zakwalifikowano Aldonę Leszczyńską-Mikulską (GWW Tax). Zadebiutowała w niej Patrycja Goździowska. Natomiast Mateusz Baran z kancelarii Crido po raz szósty z rzędu został doceniony jako „prawnik młodego pokolenia” (next generation lawyer), po raz pierwszy jako takiego dostrzeżono Tomasza Krzywańskiego. Z kolei Kingę Romanowską trzeci raz, a Michała Klimowicza z Crido – drugi, obwołano „wschodzącymi gwiazdami” (rising star).
Tu omówienie rankingu Chambers High Net Worth 2022
Tu omówienie rankingu Chambers High Net Worth 2021
Tutaj omówienie rankingu Chambers High Net Worth 2020
Tutaj omówienie rankingu Chambers High Net Worth 2019.
Tutaj omówienie rankingu Chambers High Net Worth 2018.
Tutaj omówienie rankingu Chambers High Net Worth 2017.
Ireneusz Walencik