Kancelarie i prawnicy dla najbogatszych w Polsce według rankingu Chambers HNW

3846

Trzy kancelarie i siedmiu prawników z Polski wyróżniono w pierwszej edycji rankingu Chambers High Net Worth 2017 prezentującego firmy prawnicze i doradców specjalizujących się w obsłudze tzw. private client.

Brytyjskie wydawnictwo Chambers and Partners, słynące ze swoich katalogów firm prawniczych i prawników publikowanych w formie rankingów, po raz pierwszy zbadało krajowe rynki doradztwa dla tzw. zamożnych klientów indywidualnych (High Net Worth Individuals). Według znawców tematu do HNWI zalicza się osoby z co najmniej 1 mln dolarów w płynnych środkach finansowych. Raporty eksperckie szacują, że w Polsce jest ich od 40 do 45 tys.

We wrześniu 2017 r. ukazała się pierwsza edycja zestawienia Chambers HNW 2017, które wymienia i opisuje czołowych specjalistów w różnych dziedzinach doradztwa dla tzw. private clients (kancelarie, prawnicy, ale także firmy doradztwa podatkowego, banki, księgowi, doradcy inwestycyjni) w 45 krajach, w tym także w Polsce.

Zestawienie dla Polski obejmuje pod ogólną kategorią Private Wealth Law wyłącznie kancelarie prawnicze i prawników.

Analitycy Chambers & Partners ustalają kolejność najlepszych firm w swoich rankingach na podstawie wywiadów z tysiącami prawników i ich klientów klasyfikują i przydzielają je kolejno do poszczególnych hierarchicznie numerowanych grup (bands) – w pierwszej są te uznawane za najlepsze z najlepszych.

W Chambers High Net Worth 2017 wyróżnione zostały/zostali:

Kancelarie:

Grupa (band) 1 (alfabetycznie)

 • GWW Grynhoff i Partnerzy
 • Wardyński i Wspólnicy
 • Woźniak Legal

Prawnicy:

Grupa (band) 1 (alfabetycznie)

 • Aldona LeszczyńskaMikulska (GWW Grynhoff i Partnerzy). Doradca podatkowy i radca prawny specjalizująca się w międzynarodowym planowaniu podatkowym i spadkowym, w sprawach dotyczących prywatnego majątku, rodzinnych i majątkowych małżeńskich. Obsługiwała również procesy związane ze zmianami pokoleniowymi w firmach rodzinnych.
 • Dariusz Wasylkowski (Wardyński i Wspólnicy). Kieruje praktyką podatkową w kancelarii. Doradza klientom indywidualnym w zakresie międzynarodowego planowania majątkowego, międzynarodowej sprawozdawczości podatkowej, spraw spadkowych, a także w sprawach związanych ze zmianą miejsca zamieszkania lub obywatelstwa.
 • Grzegorz Woźniak (Woźniak Legal). Założyciel i partner zarządzający kancelarii. Doradza klientom przy planowaniu sukcesji majątkowej, dywersyfikacji zasobów, reprezentuje w roszczeniach i postępowaniach o odszkodowania i zwrot mienia znacjonalizowanego po wojnie, w sprawach rozwodowych i opieki nad dziećmi.

Grupa (band) 2 (alfabetycznie)

 • Artur Cmoch (GWW Grynhoff i Partnerzy). Wspólnik zarządzający praktyką podatkową w kancelarii. Specjalizuje się w doradztwie dla HNWI i przedsiębiorców we wszystkich aspektach planowania podatkowego.
 • Grzegorz Dudek (Woźniak Legal) . Jest doradcą bogatych osób, rodzin i ich fundacji charytatywnych. Reprezentuje potomków przedwojennych właścicieli w sprawach zwrotu nieruchomości. Doradza w sprawach dziedziczenia i z zakresu prawa rodzinnego.
 • Stefan Jacyno (Wardyński i Wspólnicy). Kieruje w kancelarii praktyką nieruchomości, reprywatyzacji i doradztwa dla klientów indywidualnych. Pracował dla HNWI, ich rodzin i przedsiębiorców przy reprywatyzacji majątku i transakcjach dotyczących własności nieruchomości.
 • Krzysztof Wiktor (Wardyński i Wspólnicy). Współkieruje w kancelarii praktyką nieruchomości, reprywatyzacji i doradztwa dla klientów indywidualnych. Reprezentuje strony w roszczeniach i postępowaniach reprywatyzacyjnych, zwłaszcza dotyczących nieruchomości warszawskich.

Wszystkie kancelarie z Polski zostały zakwalifikowane do grupy 1, prawnicy do grup 1 i 2.

Jak z wynika z przedstawionego zestawienia, według Chambers HNW najmocniejszą pozycję w obsłudze bogatych klientów prywatnych w sprawach ich majątków, rodzin, podatków czy spadków, ma kancelaria Wardyński i Wspólnicy, z której wyróżniono najwięcej – aż trzech – prawników. Na taką ocenę wpływa także fakt, że również doceniona kancelaria GWW Grynhoff i Partnerzy przynajmniej w połowie zawdzięcza to byłym prawnikom firmy Wardyński i Wspólnicy. Jak informował „Rynek Prawniczy”, praktykę doradztwa dla zamożnych klientów indywidualnych GWW Private uruchomiła ona 1 października 2016 r., opierając się na trzyosobowym zespole prawników przejętym od kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

GWW przejęła zespół obsługi zamożnych klientów z kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Także międzynarodowy przewodnik prawniczy  The Legal 500 od pewnego czasu uwzględnia w swoich zestawieniach dla Polski kategorię „Private Client”. W rankingu z 2017 roku znalazły się w niej następujące kancelarie – podzielone hierarchicznie na tzw. tiers (poziomy) od 1 do 3:

Poziom (tier) 1 (alfabetycznie)

 • Wardyński i Wspólnicy
 • Woźniak Legal

Poziom (tier) 2 (alfabetycznie)

 • Crido Legal
 • PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy
 • Wolf Theiss

Poziom (tier) 3

 • Clifford Chance

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl