CMS w finale międzynarodowej akwizycji polskiej drukarni opakowań foliowych

673
(www.wendelgroup.com)

Kancelaria CMS doradzała firmie Constantia Flexibles przy przejęciu polskiej firmy Drukpol Flexo od dotychczasowego właściciela. Obie firmy są producentami tzw. drukowanych opakowań giętkich.

Umowę, podpisaną w marcu, sfinalizowano w czerwcu 2023 r., po otrzymaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Opakowania giętkie są wykonywane z elastycznych materiałów, którym można łatwo nadać dowolny kształt. Typowymi materiałami są folia i papier, a także ich kombinacje (laminaty).

Firma Drukpol Flexo została założona w 1992 r. z dwiema maszynami. Dziś zatrudnia 180 pracowników w dwóch zakładach w Okuninie i Nowym Dworze Mazowieckim, niedaleko Warszawy. Wykonuje usługi tzw. druku fleksograficznego (wypukłego), nadruki na opakowaniach laminowanych dla przemysłu spożywczego. Zajmuje się produkcją drukowanych opakowań z folii polietylenowej.

Constantia Flexibles to trzeci największy producent opakowań giętkich na świecie. Ma siedzibę w Wiedniu. Zatrudnia 8,6 tys. w 36 zakładach produkcyjnych w 16 krajach w Europie, Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Produkuje opakowania w postaci cienkich i elastycznych arkuszy tworzyw sztucznych i celofanu, arkuszy aluminiowych oraz papieru dla branż spożywczej i farmaceutycznej, do napojów i karmy dla zwierząt domowych. Właścicielami firmy są francuska firma inwestycyjna Wendel Group (61 proc.), Arepo Foundation z Hongkongu (27 proc.) i niemiecka firma inwestycyjna Maxburg Capital Partners. W lipcu 2023 r. Wendel ogłosiła sprzedaż swojego udziału w Constantia Flexibles  amerykańskiej firmie inwestycyjnej One Rock Capital Partners. W Polsce ma zakłady Constantia Teich Poland w Rogowcu i Constantia ColorCap w Jejkowicach.

– Dodanie wiedzy i zaawansowanych technologii Drukpol Flexo jeszcze bardziej wzmacnia naszą pozycję jako światowego lidera w branży opakowań elastycznych – oświadczył Pim Vervaat, dyrektor generalny Constantia Flexibles.

– Jestem przekonany, że Drukpol Flexo znalazł właściwego partnera na przyszłość i nadal będzie się rozwijać pod skrzydłami Constantia Flexibles – stwierdził w marcu 2023 r. Zenon Ziemak, założyciel i dotychczasowy właściciel firmy Drukpol Flexo.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Constantia Flexibles. Obsługa obejmowała badanie due diligence, negocjacje oraz doradztwo w zakresie wystąpienia o uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie. Kierował nią Błażej Zagórski, partner w praktyce transakcji i prawa spółek, a wykonywali ją także Magdalena Piszewska, Magdalena Mentrak, Tomasz Piotrowski z praktyki transakcyjnej; Agnieszka Starzyńska, Jan Mącior
z praktyki prawa ochrony konkurencji; Maciej Andrzejewski z praktyki prawa pracy; Karina Zielińska-Piątkowska, Maciej Olejnik z praktyki własności intelektualnej i nowych technologii; Agnieszka Skorupińska (obecnie w kancelarii Rymarz Zdort Maruta), Marta Tarkowska z zespołu prawa ochrony środowiska.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl