Duet kancelarii w zakupie leków z borowiny i wody siarczkowej

326

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Crido Legal doradzała firmie kosmetycznej Dr Irena Eris przy przejęciu Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego Sulphur Zdrój Exim od właściciela, któremu doradzała kancelaria Dulewski Sikora z Wrocławia.

O transakcji poinformowano na początku stycznia 2023 r. Firma Dr Irena Eris przejęła Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Sulphur Zdrój Exim od założyciela i dotychczasowego właściciela, którym był, jak ustalił „Rynek Prawniczy”, przedsiębiorca Alojzy Kubiak. By kontynuować tradycję i rozwój firmy nowy właściciel utrzyma nazwę przejętej firmy oraz zespół ponad 20 pracowników.

Firma Sulphur Zdrój działa od 1992 r. w uzdrowisku Busko-Zdrój na Kielecczyźnie. Jest jedynym w Polsce producentem leków bez recepty na bazie solanki siarczkowej (m.in. na łuszczycę i łojotokowe zapalenie skóry) i wodnego wyciągu borowinowego (m.in. na reumatyzm), pochodzących ze źródeł i pokładów mineralnych w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju. Produkuje także kosmetyki uzdrowiskowe. Produkty Sulphur powstają w Busku i rozprowadzane są poprzez hurtownie farmaceutyczne do aptek i sklepów uprawnionych do handlu lekami. Natomiast kosmetyki dostępne są w sprzedaży stacjonarnej na terenie całej Polski oraz poprzez sklep internetowy.

Firma Dr Irena Eris jest producentem kosmetyków. Jak podaje Wikipedia, założyli ją w 1983 r. Irena Szołomicka-Orfinger (Irena Eris) i jej mąż Henryk Orfinger. W zakładzie w Piasecznie pod Warszawą wytwarza kosmetyki premium pod marką Dr Irena Eris (w tym pielęgnacyjne, specjalistyczne do twarzy, ciała i do makijażu), dermokosmetyki (w tym wyroby medyczne) pod marką Pharmaceris, Emotopic, obejmujące specjalistyczne produkty apteczne, umożliwiające kompleksową pielęgnację skóry problemowej, oraz kosmetyki rynku masowego pod markami Lirene i Under Twenty. Firma jest także zarządcą trzech hoteli SPA Dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju (Małopolska), w Wysokiej Wsi na Wzgórzach Dylewskich (Mazury Zachodnie) oraz w Polanicy-Zdrój (Kotlina Kłodzka). Prowadzi również „salony piękności” pod marką Kosmetycznych Instytutów Dr Irena Eris oraz Dr Irena Eris Beauty Partner. W Warszawie ma centrum naukowo-badawcze, które tworzy zespół ponad 30 specjalistów, w tym biologów i farmaceutów.

– Dołączenie firmy Sulphur do Grupy Dr Ireny Eris, to kolejny krok w realizacji naszej strategii, która zakłada zwiększanie skali działalności m.in. poprzez przejęcia firm z branży farmaceutyczno-kosmetycznej. Zdecydowaliśmy się na tę transakcję, ponieważ dzięki niej powiększymy know-how i zdobędziemy możliwość produkcji leków i kosmetyków opartych o naturalne kopaliny. W tym wypadku będzie to woda siarczkowa oraz borowina i otrzymywany z niej wodny wyciąg borowinowy. Przejęcie firmy Sulphur zapewni nam także istotną przewagę konkurencyjną, ponieważ aktualne prawo farmaceutyczne nie umożliwia już rejestracji nowych leków opartych na naturalnych kopalinach. Oznacza to w praktyce, że nikt w Polsce nie będzie mógł zarejestrować już takich leków – skomentował Paweł Orfinger, prezes zarządu Dr Irena Eris.

Kancelaria Crido Legal potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Dr Irena Eris. Obsługę wykonywali partner Przemysław Furmaga, szef zespołu M&A, senior associates  Aleksandra Czarnecka, Andrzej Dunikowski,  junior associate  Michał Tokarz.

Transakcja była kompleksowo obsługiwana przez firmę Crido, także w kwestiach doradztwa finansowego (finansowanie korporacyjne, finansowe badanie due diligence ) i doradztwa podatkowego.

Kancelaria Dulewski Sikora potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji właścicielowi firmy Sulphur Zdrój Exim.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl