Dentons i Greenberg Traurig w sprzedaży projektu magazynowego pod Krakowem

267
Wizualizacja projektu Park Kraków South (www.mdc2.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała firmie deweloperskiej MDC² przy sprzedaży projektu logistycznego Park Kraków South firmie inwestycyjnej Generali Real Estate, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

We wrześniu 2022 r. firma Generali Real Estate, w imieniu zarządzanego przez siebie funduszu Generali Real Estate Logistics Fund, sfinalizowała nabycie za nieujawnioną kwotę projektu logistycznego Park Kraków South, który ma być wybudowany w Skawinie pod Krakowem, od firmy deweloperskiej MDC², która będzie deweloperem inwestycji w formule umowy development management agreement (DMA ). Projekt będzie w całości sfinansowany przez nabywcę.

MDC2 Park Kraków South ma składać się z trzech budynków dystrybucyjno-logistycznych, o łącznej powierzchni ponad 90 tys. mkw., stojących na 19 hektarach gruntu. Zostaną wybudowane w trzech fazach, w miejscowości Skawina, położonej kilkanaście kilometrów na południowy zachód od centrum Krakowa. Do budowy przewiduje się wykorzystanie ekologicznych materiałów nadających się do recyklingu. Dachy będą przygotowanie do instalacji paneli słonecznych.

Generali Real Estate to firma inwestycyjna działająca na rynku nieruchomości, której aktywa, w postaci prawie 2,2 tys. nieruchomości, warte są ponad 39 mld euro. Inwestuje w największych miastach europejskich w biurowce premium, centra handlowe, sklepy na prestiżowych ulicach, ale także w magazyny. Jest częścią włoskiej grupy ubezpieczeniowej Generali, założonej w 1831 r., a dziś obecnej w ponad 60 krajach. W Europie Środkowo-Wschodniej GRE ma portfel wart ok. 1,3 mld euro. Transakcja jest trzecią akwizycją logistyczną Generali Real Estate w Polsce i pierwszym projektem deweloperskim tutaj.

W czerwcu 2021 r. firma sfinalizowała, w imieniu funduszu Generali Europe Income Holding, zakup budynku biurowego Le Palais w Warszawie od niemieckiej firmy inwestycyjnej Patrizia. We wrześniu 2021 r. natomiast nabyła park logistyczny 7R Park Gdańsk II od polskiej firmy deweloperskiej 7R.

Firma MDC² (czytać: emdece kwadrat) jest deweloperem powierzchni magazynowych i przemysłowych. Została założona w 2021 r. przez specjalistów z branży nieruchomości komercyjnych. W portfelu oprócz projektu Park Kraków South, ma w trakcie realizacji Park Łódź South i Park Gliwice.

– Po wejściu na polski rynek logistyczny w 2021 r. umacniamy naszą pozycję w Krakowie, jednym z najmniej nasyconych rynków logistycznych w kraju. Nowo zakupiony projekt wzbogaci portfel funduszu GRELF, składający się głównie z parków logistycznych we Francji, Włoszech i w Polsce, o nowy park zgodny z naszymi wysokimi wymaganiami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju – skomentował Pierre-David Baylac, Head of Logistics w Generali Real Estate.

– Wybraliśmy tę inwestycję ze względu na jej znakomitą lokalizację, ale także niewielką dostępność powierzchni przemysłowej i magazynowej w tej części Polski. Zadbamy o to, aby projekt spełniał najwyższe standardy związane z ESG i służył najemcom przez długie lata – objaśnił Maciej Madejak, współzałożyciel MDC².

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie MDC2 doradzała w transakcji kancelaria  Dentons, która na swojej witrynie internetowej podała, iż obsługą kierował partner Jakub Sobotkowski, a wykonywali ją także senior associate  Anna Kokeli i associate  Aleksandra Kępas.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji Generali Real Estate.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl