Międzynarodowa kancelaria prawna Norton Rose Fulbright doradzała PGE Energia Odnawialna S.A., spółce zależnej PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., przy jej niedawnej transakcji w polskim sektorze energetyki odnawialnej obejmującej nabycie trzech lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84,2 megawatów – Ścieki, Jóźwin i Radzyń.
Warszawski zespół Norton Rose Fulbright zapewnił PGE Energia Odnawialna S.A. kompleksowe doradztwo prawne, obejmujące badanie stanu prawnego farm wiatrowych i negocjowanie umowy nabycia udziałów oraz ubezpieczenia W&I.
Zawarcie transakcji będzie skutkowało dwunastoprocentowym wzrostem mocy Grupy PGE w technologii lądowych farm wiatrowych, która wyniesie ponad 770 MW. Zamknięcie transakcji pozwoli Grupie PGE utrzymać wiodącą pozycję na polskim rynku wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dzięki jedenastoprocentowemu udziałowi rynkowemu w mocach zainstalowanych lądowych farm wiatrowych w Polsce.
Transakcja jest częścią procesu wdrażania strategii Grupy PGE do 2030 roku, zakładającej posiadanie w 2030 r. przez Grupę PGE 1,7 gigawata mocy wytwórczych w lądowych farmach wiatrowych, który to cel ma zostać osiągnięty także dzięki akwizycjom. Długoterminowym celem strategicznym jest neutralność klimatyczna Grupy PGE do 2050 r. i zapewnienie klientom PGE w 100 proc. zielonej energii. Inwestycje i akwizycje w segmencie OZE przyczynią się do osiągnięcia tego celu.
Pracami warszawskiego zespołu kierowali counsel Artur Jończyk (M&A ), partner Agnieszka Braciszewska (ubezpieczenie W&I ), senior associate Cezary Zawiślak (badanie stanu prawnego i zagadnienia regulacyjne w obszarze energetyki) oraz counsel Tomasz Rogalski (badanie stanu prawnego i zagadnienia regulacyjne w obszarze energetyki), których wspierali konsultant Piotr Milczarek (ochrona konkurencji), associate Maciej Dubiel oraz prawnicy Jan Nowjalis, Bartosz Odziemkowski, Martyna Korzeniewska i Jakub Chmiel (badanie stanu prawnego).
Tomasz Rogalski, counsel kierujący praktyką energetyczną warszawskiego biura Norton Rose Fulbright, dodał:
– Wciąż obserwujemy rosnące zaufanie inwestorów lokalnych i zagranicznych do polskiego rynku energetycznego. Dążenie do gospodarki zeroemisyjnej i wycofywanie się z węgla w Polsce przyciągają krajowych i międzynarodowych inwestorów, tak jak w przypadku sprzedaży tych farm wiatrowych przez Green Investment Group na rzecz naszego klienta, PGE. Apetyt tego inwestora na dobre aktywa doskonale współgra z koncentracją naszego zespołu na inwestycjach w czystą energię w Polsce.
Materiał kancelarii Norton Rose Fulbright