White & Case w utworzeniu funduszu kapitałowego przez krajowego potentata naftowego

249
(www.orlen.pl)

Kancelaria White & Case doradzała Polskiemu Koncernowi Naftowemu Orlen przy uruchomieniu funduszu venture capital i jego pierwszej inwestycji.

W marcu 2022 r. PKN Orlen poinformował, że otwiera własny fundusz kapitałowy Orlen VC. Ma to być największy w Polsce korporacyjny fundusz venture capital – w ciągu 10 lat ma zainwestować ze środków własnych równowartość ok. 100 milionów euro w spółki technologiczne pracujące nad wdrażaniem „innowacyjnych rozwiązań”. Celem strategicznym Orlenu jest dostęp do nowych technologii, wdrażanie ich w działalności podstawowej i biznesach pokrewnych oraz uzyskiwanie zwrotów finansowych z takich inwestycji. Ma to przyspieszyć transformację koncernu.

Orlen VC zamierza inwestować w dziedziny takie jak m.in.: petrochemia, energetyka (transformacja, efektywność, digitalizacja, OZE, magazynowanie), gospodarka o obiegu zamkniętym (recykling, gospodarowanie odpadami), handel (automatyzacja procesów zakupowych i digitalizacja sprzedaży i logistyki), biopaliwa drugiej generacji, cyfryzacja (software, IOT ), cyberbezpieczeństwo. Planuje finansować spółki na początkowym etapie rozwoju oraz we wczesnej fazie ekspansji (z wyjątkiem  pre-seed i seed ) rozwijające nowoczesne produkty lub usługi spójne ze strategią  firmy. Poszuka projektów przede wszystkim w Polsce, ale również w Europie i Izraelu.

W ramach tzw. inwestycji pośrednich Orlen VC zaraz po utworzeniu został partnerem firmy Emerald Technology Ventures, na którego fundusz przemysłowy wpłacił 10 mln euro. Emerald to ulokowany w Szwajcarii globalny fundusz inwestycyjny skoncentrowany na zrównoważonych innowacjach przemysłowych, w który kapitał włożyło już 30 korporacji z sektorów chemicznego, petrochemicznego, energetycznego, m.in. takie firmy jak Chevron, ABB, Michelin.

– Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Grupy Orlen w kolejnych latach. Wcześniej zbudowaliśmy w Płocku jedno z najnowocześniejszych w Europie centrów badawczo-rozwojowych, a także uruchomiliśmy własny program akceleracyjny dla startupów technologicznych Orlen Skylight. Dynamiczny rozwój nowych technologii, w szczególności tych z obszaru energetyki, to nie tylko przyszłość biznesowa PKN Orlen, ale także realne wzmocnienie bezpieczeństwa, zarówno Polski, jaki i całego regionu – oświadczył Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

– Zaangażowanie PKN Orlen w odniesienie sukcesu w transformacji energetycznej jest świadectwem jego wiodącej pozycji w Europie Wschodniej i poza nią – stwierdziła Gina Domanig, partner zarządzający Emerald.

W czerwcu 2022 r. natomiast Orlen VC ogłosił pierwszą inwestycją bezpośrednią – samodzielnie objął nową emisję akcji firmy ICsec, polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. Firma oferuje rozwiązania do wykrywania anomalii i cyberzagrożeń w sieciach automatyki przemysłowej, które są kluczowym obszarów zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.

– To spółka, która jest jednym z najbardziej perspektywicznych dostawców tego typu rozwiązań. Inwestycje w nowe obszary pozwolą na wymianę wiedzy i technologii, przyczyniając się do realizacji strategii koncernu – skomentował inwestycję Daniel Obajtek.

– Obecnie koncentrujemy się na nawiązaniu współpracy z dystrybutorami i partnerami biznesowymi w Polsce i za granicą. Nasze rozwiązania są w stanie zapewnić podwyższony poziom bezpieczeństwa narodowego, szczególnie w infrastrukturze krytycznej, która jest priorytetem na całym świecie – zadeklarował Robert Juszczyk, prezes ICsec.

Kancelaria White & Case poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała PKN Orlen przy powołaniu i utworzeniu Orlen VC oraz przy inwestycji w Emerald Technology Ventures. Obsługę wykonywali partner lokalny Michał Petz, associate Artur Kloc.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl