Trio kancelarii w finale transakcji bakaliowej

1231

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała spółce Rafała Brzoski O&R Holding przy zawarciu umowy nabycia 90 proc. akcji w firmie Bakalland od funduszy Innova Phoenix, któremu doradzała kancelaria Allen & Overy, i Uno Capital, któremu doradzała kancelaria Act Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Partnerzy.

Fundusz Innova Phoenix, należący do firmy inwestycyjnej Innova Capital, i fundusz Uno Capital, należący do Mariana Owerko i Artura Ungiera, współtwórców spożywczej firmy Bakalland, podpisały 14 lutego 2022 r. końcową umowę sprzedaży pakietu ok. 90 proc. akcji tejże firmy spółce O&R Holding, należącej do Rafała Brzoski, prezesa, założyciela i akcjonariusza paczkomatowej firmy InPost. Była to finalizacja transakcji, której początkiem było zawarcie przez strony przedwstępnej umowy sprzedaży akcji w listopadzie 2021 r.

Właścicielami Bakallandu zostają fundusz Uno Capital oraz spółka O&R Holding. Marian Owerko po ośmiu latach wraca na stanowisko prezesa firmy.

Wartości transakcji nie ujawniono. Firma Bakalland została wystawiona na sprzedaż już w 2018 r. Wówczas media podawały, że potencjalna cena miała wynosić od 400 do 500 mln zł. Do teraz większościowy akcjonariusz w Bakallandzie, fundusz Innova Capital, posiadał 60 proc. akcji, które nabył w 2014 r. za 100 mln zł.

Firma spożywcza Bakalland produkuje bakalie, batoniki zbożowe, zbożowo-bakaliowe, proteinowe, przekąski, ciastka, desery w proszku, dodatki do ciast. Powstała w 1991 r. jako Uno Tradex. Jej założycielami byli Marian Owerko, Artur Ungier i Jarosław Nikołajuk. W 2006 r. Bakalland weszła na warszawską giełdę. W 2014 r. w firmę zainwestował fundusz Innova Capital, który połączył Bakalland z firmą Delecta. Firma ma zakłady w Janowie Podlaskim, Włocławku, Łodzi i Osinie.

Innova Capital jest firmą private equity działającą w Europie Środkowej. Specjalizuje się w wykupie spółek średniej wielkości. Od rozpoczęcia działalności w 1994 r. zainwestowała ok 1,1 mld euro w 60 przedsiębiorstw w 10 krajach regionu w takich sektorach, jak usługi finansowe, technologie, media, telekomunikacja, energetyka, przemysł spożywczy, transport.

Fundusz Uno Capital utworzyli w 2010 r. Marian Owerko i Artur Ungier, założyciel firmy Bakalland. Działa głównie w Polsce, w formule family office (firmy zajmującej się zarządzaniem inwestycjami i majątkami zamożnych rodzin). Zarządza głównie swoimi środkami i pieniędzmi pozyskanymi ze swoich spółek portfelowych lub z ich sprzedaży. Inwestuje zwykle od 2 do 10 mln zł, w małe i średnie firmy z branż konsumpcyjnej, nowych technologii, usług medycznych.

Kancelaria Deloitte Legal potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji spółce O&R Holding.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Innova Capital doradzała kancelaria Allen & Overy, która przypomniała w Internecie, że doradzała temu klientowi także przy inwestycji w Bakalland w 2014 r.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że funduszowi Uno Capital i jego prezesowi Marianowi Owerce doradzała kancelaria Act Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Partnerzy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl