Dentons doradzała firmie doradzającej telekomowi przy kontrakcie na prąd z wiatru

373

Kancelaria Dentons doradzała w kwestiach prawnych firmie PwC Polska, która była doradcą komercyjnym firmy Orange Polska przy zawarciu przez nią kontraktu na zakup w przyszłości energii elektrycznej z niemiecką firmą Enertrag, która w tym celu wybuduje w Polsce elektrownię wiatrową.

W grudniu 2021 r. firma telekomunikacyjna Orange Polska podpisała nową długoterminową umowę (corporate Power Purchase Agreement – cPPA) dotyczącą zakupu energii odnawialnej w Polsce z niemiecką firmą Enertrag. Firma do 2024 r. zbuduje lądową elektrownię wiatrową, składającą się z 10 turbin o łącznej mocy 36 megawatów, która będzie produkować prąd dla telekomu. Mają one dostarczyć rocznie ponad 120 gigawatów energii elektrycznej. Łącznie z już zabezpieczonymi dostawami tzw. “zielonego” (pochodzącego z odnawialnych źródeł) prądu ta nowa instalacja pozwoli na zaspokojenie 30 proc. zapotrzebowania energetycznego Orange Polska.

To druga umowa cPPA podpisana przez Orange Polska. Dziś w Wielkopolsce, w okolicach Poznania, działają dwie instalacje zrealizowane przez firmę WPD, zaspokajające ok. 9 proc. rocznego zapotrzebowania firmy na energię.

Głównym doradcą komercyjnym Orange Polska przy zawarciu kontraktu cPPA była firma konsultingowa PwC Polska.

Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska i PTK Centertel) to firma dostarczająca usługi telekomunikacyjne w Polsce, m.in. telefonii komórkowej, stacjonarnej, dostępu do Internetu, telewizji. Jest dominującym dostawcą telefonii stacjonarnej, największym operatorem telefonii komórkowej, obsługującym ponad 14 mln klientów. Firma jest kontrolowana przez francuski państwowy telekom Orange (dawniej France Telecom), który po prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej posiada 50,67 proc. akcji, reszta jest w obiegu giełdowym.

Niemiecka firma Enertrag gospodaruje elektrowniami wiatrowymi w Niemczech, Francji i Polsce liczącymi w sumie 1 tys. turbin. Rocznie produkuje 1,38 mld kilowatogodzin „zielonej” energii. Działa od 1998 r. Zatrudnia 780 pracowników.

PwC to sieć firm konsultingowych działająca w 155 krajach. Zatrudnia ponad 284 tys. osób, które dostarczają klientom usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w siedmiu miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i Warszawie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6,5 tys. osób, w tym niemal 1,5 tys. w zespołach technologicznych.

– W Orange wciąż dokładamy starań, aby zmniejszyć nasz ślad węglowy, efektywnie gospodarując zasobami naturalnymi oraz energią, monitorując ich zużycie oraz redukując emisję dwutlenku węgla związaną z naszą działalnością. Dzięki kolejnej inwestycji wiatrowej będziemy w połowie drogi do spełnienia naszej ambicji przedstawionej w strategii Grow, czyli czerpania w 2025 r. co najmniej 60 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Cieszę się, że tym samym wspieramy rozwój mocy odnawialnych nad Wisłą – oświadczył Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

– Jesteśmy bardzo dumni z naszego wkładu w polską transformację energetyczną. Łącznie z tym projektem w ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy w Polsce ponad 200 MW. Negocjacje z Orange były bardzo konstruktywne, a uzgodnienie długoterminowej korporacyjnej umowy zakupu energii w ciągu niespełna trzech miesięcy podkreśla doświadczenie Enertrag jako dostawcy umów PPA. Z niecierpliwością czekamy na budowę większej liczby elektrowni wiatrowych i słonecznych w najbliższej przyszłości – stwierdził Simon Hagedorn, dyrektor finansowy Enertrag.

– Odpowiedzią dla firm poszukujących dostępu do taniej, zielonej energii jest cPPA. Czym są te umowy? Corporate PPA to rodzaj kontraktu pomiędzy inwestorami z rynku OZE a odbiorcami zielonej energii elektrycznej. Korzyści odnoszą obie strony: dla graczy z branży OZE to szansa na nowe projekty, a dla ich klientów okazja do zapewnienia stabilnych i korzystnych cen energii na długie lata. Światowy rynek cPPA rozwija się bardzo dynamicznie – w ostatnich latach w Europie rósł średnio o 70 proc. rocznie, a rok 2020 był rekordowy, z 2,5-krotnym wzrostem. Ponad połowa (dokładnie 54 proc.) nowych mocy OZE oddanych do eksploatacji w Europie w 2020 r. miała zabezpieczone kontrakty cPPA. W Polsce rynek ten jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jednak zielonej energii poszukują zarówno deweloperzy OZE, jak i firmy. Orange jak widać działa tu bardzo aktywnie – wyjaśnił Jan Biernacki, dyrektor PwC Polska, który kierował projektem pozyskania umowy dla Orange Polska.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że „udzieliła wsparcia prawnego firmie doradczej PwC Polska, która była głównym doradcą komercyjnym dla Orange Polska w projekcie zakupu energii odnawialnej”. Obsługę nadzorowała partner Agnieszka Kulińska, a wykonywali ją managing counsel  Michał Motylewski, senior associate Piotr Michajłow, wszyscy z zespołu energetyki i zasobów naturalnych.

– Coraz częściej widzimy, że biznes szuka odpowiedzialnych sposobów na zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych ze swoja działalnością operacyjną. Dziś kwestie neutralności klimatycznej stają się nie tylko trwałym, ale i strategicznym elementem zarządzania, a udział OZE w miksie energii stale rośnie – zarówno w Polsce, jak i w regionie. Kontrakty cPPA jako zabezpieczenie rynku to instrument w Polsce stosunkowo nowy, jednak taka formuła finansowania inwestycji w energię odnawialną z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jesteśmy przekonani, że to kierunek, który będzie kluczowy w kolejnych latach, dlatego chętnie podejmujemy się doradztwa w tym zakresie – skomentowała Agnieszka Kulińska.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl