Chambers Global 2021: Rangę europejską ma jedyna prawniczka z Polski

1216

Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, założycielka i wieloletnia partner zarządzająca, a obecnie starszy partner w kancelarii Gessel, została uznana w rankingu Chambers Global 2021 dla Polski za prawnika rangi europejskiej (Europe-wide).

Arbiterka z Polski europrawniczką

Beata Gessel została w ogólnoeuropejskiej kategorii „International Arbitration: Most In Demand Arbitrators” („Arbitraż międzynarodowy: najbardziej poszukiwani arbitrzy”) zakwalifikowana do grupy (band) 3 zestawienia i opisana jako „doskonała i super bystra” (excellent and super sharp) oraz „znana z przewodniczenia arbitrażom dotyczącym Europy Wschodniej”.

Piątka z CEE

Chambers Global to renomowany przewodnik po rynkach usług prawniczych ogłaszany co roku w formie klasyfikacji rankingowej przez firmę Chambers & Partners. Zawiera zestawienia najlepszych firm prawniczych z ponad 200 krajów i jurysdykcji całego świata, a oprócz tego również w skali globalnej (Global-wide) i w poszczególnych regionach świata, w tym w Europie (Europe-wide) i oddzielnie w Europie Środkowo-Wschodniej (Central & Eastern Europe).

Twórcy rankingu ustalają ich kolejność na podstawie wywiadów z prawnikami i ich klientami. Analitycy firmy Chambers & Partners klasyfikują i przydzielają kancelarie kolejno do poszczególnych hierarchicznie numerowanych grup (bands). W ten sam sposób rekomendują w nim także prawników w odrębnej klasyfikacji „Ranked Individuals”. W ostatniej jego edycji, w kancelariach działających w Polsce doceniono, oprócz Beaty Gessel na poziomie europejskim, także pięciu prawników na skalę regionalną, nadając im rangę środkowoeuropejską.

Są to: Mateusz Toczyski z warszawskiego biura Dentons oraz czterej prawnicy brytyjscy działający w Polsce: Mark Segall z Dentons, Dan Cocker z Allen & OveryGraham Conlon z CMS, Daniel Cousens z Linklaters. Ci sami prawnicy zostali wymienieni w zestawieniu z roku 2020 – na tych samych pozycjach, z tym, że rok wcześniej Mark Segall był prawnikiem kancelarii CMS.

W kategorii „Bankowość i finanse” Chambers Global sklasyfikował – w rankingu dla CEE – jako prawników środkowoeuropejskich, zaliczonych do grupy (band ) 3 w regionie Marka Segalla i Mateusza Toczyskiego z Dentons oraz zaliczonego do grupy 4 Dana Cockera z Allen & Overy.

Mateusz Toczyski jest partnerem w warszawskim biurze Dentons, w którym kieruje zespołem bankowości i finansów w Polsce oraz Europie. Mark Segall jest partnerem w praktyce finansowej Dentons, usadowionym w biurze warszawskim. Dan Cocker jest partnerem w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy. W praktyce energetyki i infrastruktury odpowiada za region Europy Środkowej i Wschodniej.

W kategorii „Prawo korporacyjne /fuzje i przejęcia” rankingu dla CEE rangę prawnika środkowoeuropejskiego przyznano zaliczonemu do grupy 2 Grahamowi Conlonowi z kancelarii CMS i zakwalifikowanemu do grupy 4 Danielowi Cousensowi z Linklaters.

Graham Conlon jest partnerem zarządzającym biura CMS w Kijowie, ale pracuje także w Warszawie, kierując praktyką private equity w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Daniel Cousens jest prawnikiem transakcyjnym i korporacyjnym, partnerem zakotwiczonym w warszawskim biurze Linklaters, obsługującym inwestycje w Polsce, Europie Środkowej i Wschodniej, Turcji i na Ukrainie.

Uznani europejscy praktycy

Autorzy tego zestawienia najlepszych firm prawniczych i prawników na świecie wyróżniają w nim prawników także w komentarzu do rankingu kancelarii, opisując ich tam jako „znamienitych praktyków” (notable practicioners). Za takowych prawników na skalę europejską uznali siedmiu prawników z kancelarii działających w Polsce.

W dziedzinie „Bankowości i finansów” jako uznanych praktyków Chambers Global wymienia – w komentarzu dotyczącym europejskiego zestawienia kancelarii (Europe-wide) – Piotra Zawiślaka, kierującego tą praktyką w zaliczonej do grupy 3 w Europie kancelarii Hogan Lovells. W tej kategorii jest też wymieniony Mateusz Toczyski z zaliczonej do grupy 5 w Europie kancelarii Dentons.

W kategorii „Rozwiązywanie sporów” wymieniono Bartosza Krużewskiego, kierującego w zaliczonej do grupy 1 w Europie kancelarii Clifford Chance, praktyką rozstrzygania sporów w regionie Europie kontynentalnej.

W kategorii „Projekty i energia” (Projects & Energy) zostali uwzględnieni Dan Cocker z zakwalifikowanej do grupy 1 w Europie kancelarii Allen & Overy, a także Arkadiusz Krasnodębski, zarządzający warszawskim biurem oraz polską i europejską praktyką energetyki i zasobów naturalnych w kancelarii Dentons, zakwalifikowanej do grupy 3 w Europie.

W kategorii „Technologie, media, telekomunikacja” wyróżnieni zostali Tomasz Koryzma z kancelarii CMS zaliczonej do grupy 3 w Europie, oraz Igor Ostrowski z kancelarii Dentons, zaliczonej do tej samej grupy w Europie, którego przedstawiono jako globalnego współkierownika (global co-chair ) praktyki TMT, dzielącego swój czas zawodowy między Warszawę i Londyn.

Uznani praktycy środkowoeuropejscy

Autorzy rankingu w komentarzu do niego docenili jako notable practitioners na skalę regionalną, środkowoeuropejską (Central & Eastern Europe), 12 prawników z kancelarii działających w Polsce.

W dziedzinie „Bankowości i finansów” wymienieni są Andrzej Stosio z kancelarii Clifford Chance, zaliczonej do grupy 1 w Europie Środkowo-Wschodniej, Dan Cocker z Allen & Overy, zaliczonej do tej samej grupy w tym regionie, oraz Mark  Segall i Mateusz Toczyski, obaj z kancelarii Dentons, zaliczonej do grupy 2 w CEE, jak również Daniel Cousens i Tomasz Żórawski z kancelarii Linklaters, zakwalifikowanej do grupy 3 w CEE.

W kategorii „Prawo korporacyjne /fuzje i przejęcia” wyróżnieni jako uznani praktycy zostali Graham Conlon z kancelarii CMS, zaliczonej do grupy 1 w regionie CEE, Jarosław Iwanicki, kierujący praktyką M&A w kancelarii Allen & Overy, zaliczonej do grupy 2 w CEE, Daniel Cousens z zakwalifikowanej do grupy 4 w regionie kancelarii Linklaters, oraz Weronika Achramowicz i Tomasz Krzyżowski, współkierujący praktyką korporacyjną w kancelarii Baker McKenzie, zaliczonej do grupy 4 w CEE.

W kategorii „Projekty i energia” wyróżniono Arkadiusza Krasnodębskiego z kancelarii Dentons z grupy 1 w CEE, Pawła Puacza, kierującego praktyką energetyki i ochrony środowiska w kancelarii Clifford Chance, zaliczonej do grupy 3 w CEE, oraz Dana Cockera z Allen &  Overy, zaliczonej do tej samej grupy.

O prawnikach skali ponadkrajowej z rankingu z 2020 r. czytaj tutaj.

O prawnikach skali ponadkrajowej z rankingu z 2019 r. czytaj tutaj.

O prawnikach skali ponadkrajowej z rankingu z 2018 r. czytaj tutaj.

O prawnikach skali ponadkrajowej z rankingu z 2017 r. czytaj tu.

O prawnikach skali ponadkrajowej z rankingu z 2016 r. czytaj tu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl