Chambers Global 2016: Ośmiu europrawników z Polski (w tym Hiszpan)

786
www.news.finnaircargo.com

W tegorocznym rankingu Chambers Global osiem osób z kancelarii działających Polsce zostało wymienionych jako prawnicy formatu europejskiego w komentarzu do zestawienia najlepszych firm prawniczych w Europie (Europe-wide).

Ośmiu prawników autorzy tego rankingu – analitycy firmy Chambers & Partners, uznali za znamienitych praktyków (notable practitioner). Najwięcej – trzech – z kancelarii Dentons i po jednym z: Hogan Lovells, Weil, Gotshal & Manges Garrigues, Gide i Baker & McKenzie.

Chambers Global to renomowany przewodnik po rynkach usług prawnych ogłaszany co roku w formie klasyfikacji rankingowej przez firmę Chambers & Partners. Tegoroczny zawiera zestawienia najlepszych firm prawniczych z ponad 190 krajów i jurysdykcji całego świata, a oprócz tego również w skali globalnej (Global-wide) i w poszczególnych regionach świata, w tym w Europie (Europe-wide) i oddzielnie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Firma ustala ich kolejność na podstawie wywiadów z prawnikami i ich klientami. Jej analitycy klasyfikują i przydzielają kancelarie kolejno do poszczególnych hierarchicznie numerowanych grup (bands) – w pierwszej są te uznawane za najlepsze z najlepszych.

Euroliga prawnicza wita

W dziedzinie bankowości i finansów jako uznanych praktyków Chambers Global wymienia  – w komentarzu dotyczącym europejskiego zestawienia kancelarii (Europe-wide) – Piotra Zawiślaka, który kieruje tą praktyką w warszawskim biurze kancelarii Hogan Lovells, zaliczonej do band 4 w Europie. Był on wspomniany jako notable practitioner również rok wcześniej. Biuro zaś oceniono jako”renomowane”.

W kategorii prawa korporacyjnego oraz fuzji i przejęć uznanie zdobyli trzej prawnicy.

Paweł Rymarz kieruje praktyką M&A w w ocenionym jako „znakomite” warszawskim biurze kancelarii Weil, Gotshal & Manges, zaliczonej do band 3 w Europie.

Hiszpan Pedro Saavedra Martinez jest „głównym kontaktem” i wspólnikiem w warszawskim biurze hiszpańskiej kancelarii Garrigues, zaliczonej do band 5 w Europie. Biuro w Polsce jest cenione za pracę dla iberyjskich i polskich firm private equity w transakcjach transgranicznych oraz dla globalnych firm z branży nowych technologii i medialnych.

Do grona notable practitioners zakwalifikowany został także Dariusz Tokarczuk z warszawskiego biura kancelarii Gide, też zaliczonej do band 5 w Europie.     

W kategorii rozwiązywania sporów wymieniony jest – podobnie jak rok wcześniej – Wojciech Kozłowski z kancelarii Dentons, zaliczonej do band 4. w Europie. Ów prawnik współkieruje europejską praktyką litygacji i rozwiązywania sporów w tej firmie.

W dziedzinie prawa własności intelektualnej prawnikiem na miarę europejską został uznany Marek Rosiński, który prowadzi zespół IP w warszawskim biurze kancelarii Baker & McKenzie, zaliczonej do band 2 w Europie.

W kategorii „projekty i energetyka” (projects & energy) na miano europrawnika zasłużył kolejny prawnik Dentons –  Arkadiusz Krasnodębski, współkierujący europejską praktyką energetyczną tej firmy, zaliczonej do band 3 w Europie.

Doborową stawkę europrawników zamyka w kategorii „technologia media i telekomunikacje – media” –  Igor Ostrowski współkierujący praktyką TMT w warszawskim biurze Dentons, zaliczonej do band 3 w Europie.

Gdzie kto był rok temu…

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji rankingu Chambers Global dwaj specjaliści od obsługi projektów energetycznych Andrzej Błach z kancelarii CMS oraz wspomniany wyżej Arkadiusz Krasnodębski z Dentons, jako jedyni prawnicy z Polski, zostali uznani za prawników rangi światowej (Global-wide).

Natomiast do euroekstraklasy, oprócz tych dwóch ekspertów, analitycy Chambers & Partners zaliczyli kilka innych osób działających w Polsce. Był wśród nich (tak jak i w 2014 r.  ) – w dziedzinie arbitrażu międzynarodowego – Piotr Nowaczyk (wówczas w Dentons, dziś praktykujący indywidualnie). W dziedzinie bankowości i finansów jako uznanych praktyków Chambers Global wymieniał poza Piotrem Zawiślakiem, również Mateusza Toczyskiego z Dentons.

W kategorii rozwiązywania sporów wymienionych było również dwóch specjalistów: Iain Batty, walijski prawnik, zakotwiczony w polskim biurze sieci CMS w Warszawie oraz wspomniany Wojciech Kozłowski.

W dziedzinie restrukturyzacji i prawa upadłościowego za znamienitego praktyka europejskiej miary uznany był Krzysztof Wiater, partner zarządzający kancelarii DLA Piper.

… i dwa lata temu

W rankingu Chambers Global 2014 jedynym globalnym polskim prawnikiem (prawniczką) była Marta Sendrowicz z warszawskiego biura kancelarii Allen & Overy, w dziedzinie prawa konkurencji.

W gronie prawników europejskich – znamienitych praktyków, oprócz Marty Sendrowicz, także do niego zaliczonej, byli natomiast wymienieni: wspomniany już Piotr Nowaczyk – w dziedzinie arbitrażu, Małgorzata Surdek, kierująca zespołem prawników sądowych w warszawskim biurze CMS, Paulina Kieszkowska-Knapik i Ewa Rutkowska z kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński – w dziedzinie prawa ochrony zdrowia i farmaceutycznego (life sciences) oraz Artur Zawadowski z Weil, Gotshal & Manges – w dziedzinie restrukturyzacji i prawa upadłościowego.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl