Dwie kancelarie w finale gigasprzedaży anten przez telekomórkową sieć

924

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Greenberg Traurig doradzała Grupie Polsat Plus przy sprzedaży spółki Polkomtel Infrastruktura hiszpańskiej firmie Cellnex, której doradzała kancelaria Clifford Chance.

W lipcu 2021 r. strony poinformowały o sfinalizowaniu transakcji zainicjowanej w lutym tegoż roku. W czerwcu zgodził się na nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Grupa Polsat Plus ( to nowa nazwa firmy przyjęta w czerwcu 2021 r.) sprzedała za 1,6 mld euro (7 mld 296 mln zł) firmie Cellnex Telecom 99,99 proc. udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura.

Konkretnie, firmy Cyfrowy Polsat i Polkomtel, wchodzące w skład Grupy Polsat Plus, sprzedały spółce Cellnex Poland należącej do firmy Cellnex Telecom tenże pakiet udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura, której własnością jest pasywna i aktywna infrastruktura telekomunikacyjnej telefonii komórkowej Plus, w tym ok. 7 tys. wież stacji bazowych z antenami, 37 tys. systemów nadawczych i sprzęt oraz światłowody do transmisji głosu i danych. Sieć rdzeniowa Polkomtelu pozostała w posiadaniu Grupy Polsat Plus wraz ze wszystkimi częstotliwościami służącymi do świadczenia usług w technologiach 2G, 3G, LTE oraz 5G.

Grupa Polsat Plus i Cellnex uzgodniły też podpisanie umowy serwisowej zobowiązującej spółkę infrastrukturalną do świadczenia grupie określonych usług przez 25 lat (z możliwością przedłużania o kolejne okresy 15-letnie) za comiesięczne wynagrodzenie, a grupa zobowiązała się do zamawiania budowy nowych instalacji nadawczych oraz określonej liczby dodatkowych usług emisji właśnie w tej spółce. Do 2030 r. przejęta spółka ma wybudować 1,5 tys. wież telekomunikacyjnych oraz zainwestować w sprzęt aktywny, głównie dla 5G, kwotę ok. 600 mln euro.

Strategiczne partnerstwo stron ma opierać się na koncepcji współdzielenia aktywnej i pasywnej infrastruktury: operator mobilny zajmie się zapewnieniem jakości produktów i usług oraz satysfakcji klientów, natomiast operator infrastrukturalny – dostarczeniem zamówionej pojemności sieciowej w sposób najbardziej efektywny kosztowo. Transakcja służy wzmocnieniu możliwości inwestycyjnych Grupy Polsat Plus, która rozpoczęła już budowę pierwszej w Polsce sieci 5G.

Polsat Plus to znacząca grupa medialno-telekomunikacyjna w Polsce. Zapewnia 5,6 mln klientów dostęp do 17,4 mln usług takich, jak telefonia komórkowa, płatna telewizja cyfrowa i Internet. Obejmuje takie spółki i marki jak platforma satelitarna Cyfrowy Polsat, operator sieci komórkowej Plus – Polkomtel, Telewizja Polsat, Netia, Grupa Interia oraz interaktywna platforma rozrywkowa Ipla.

Cellnex Telecom to hiszpańska firma dostarczająca infrastrukturę telekomunikacji bezprzewodowej i radiowo-telewizyjnej w 12 krajach Europy (w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niderlandach, Szwajcarii, Irlandii, Polsce, Portugalii, Austrii, Danii i Szwecji). Ma w portfelu 71 tys. wież i masztów z instalacjami bazowych stacji przekaźnikowych nadawców telekomunikacyjnych, i w trakcie zakupu kolejnych 36 tys.

W październiku 2020 r. Cellnex podpisała z francuską grupą Iliad, nowym właścicielem operatora telekomunikacyjnego Play, umowę kupna 60 proc. jego spółki zależnej z ok. 7 tys. wież nadawczych. Transakcja został sfinalizowana w marcu 2021 r. Jej wartość wyniosła ok. 804 mln euro.

– Celem współpracy z Cellnexem w zakresie dalszego rozwoju naszej sieci komórkowej jest umożliwienie jeszcze szybszego i bardziej ekonomicznego wdrażania nowoczesnych usług łączności dla naszych klientów. Aby pracować, uczyć się lub bawić, potrzebują niezawodnych sieci, które będą wymagały coraz większej liczby lokalizacji wyposażonych w 5G – stwierdził Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

– Aktywne i pasywne współdzielenie sieci ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia łączności mobilnej w przyszłości i gracze mobilni muszą podążać w tym kierunku, aby zapewnić wysokiej jakości usługę dla użytkownika końcowego. Nasze partnerstwo z Cellnexem pozwala na zagęszczenie sieci lokalizacji wykorzystywanych przez naszych klientów, poprzez zastosowanie rozwiązań efektywnych kosztowo – oświadczył Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

– Świętujemy zarówno długoterminowe partnerstwo strategiczne z jednym z najważniejszych graczy na polskim rynku telekomunikacyjnym, jak i znaczenie i wartość strategiczną umowy, która przynosi dwie ważne korzyści. Po pierwsze, pozwala firmie Cellnex na szybką konsolidację i wzmocnienie swojej pozycji w Polsce po niedawnym przejęciu wież i lokalizacji od Playa. Po drugie, stanowi przykład naszego zaangażowania w ewolucję tradycyjnego modelu operatora wieży w kierunku zintegrowanego modelu zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną, łączącego działanie elementów pasywnych (wież) i elementów aktywnych, takich jak sprzęt transmisyjny, łącza radiowe i światłowód do wieży – skomentował Tobias Martinez, prezes Cellneksu.

Doradcą prawnym Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu przy transakcji była Greenberg Traurig – poinformowała ta kancelaria.

Kancelaria Clifford Chance potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała w transakcji firmie Cellnex.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl