CMS w wirtualnym i realnym kontrakcie na sprzedaż prądu z wiatru

363

Kancelaria CMS doradzała hiszpańskiej firmie Acciona przy zawarciu wirtualnej umowy sprzedaży energii elektrycznej włoskiej firmie Brembo oraz firmie Green Investment Group przy zawarciu umowy na fizyczną dostawę energii dla polskiego oddziału francuskiej firmy Danone.

W lutym 2021 r. włoska firma Brembo, produkująca hamulce do aut i motocykli, zawarła z polskim oddziałem hiszpańskiej firmy infrastrukturalnej Acciona pięcioletnią wirtualną umowę zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych ( Virtual Power Purchase AgreementVPPA ).

Wirtualna umowa PPA nie wymaga fizycznej dostawy energii elektrycznej do nabywcy. Acciona będzie po prostu wprowadzać do sieci elektroenergetycznej 100 gigawatogodzin zielonej energii rocznie i zapewniać związane z tym gwarancje pochodzenia firmie Brembo Polska. Energia będzie pochodziła z należącej do Acciony elektrowni wiatrowej Krobia I o mocy 63 megawatów położonej w województwie wielkopolskim.

Acciona podkreśla, że długoterminowa umowa VPPA z Brembo wzmacnia strukturę cen jej energii zmniejszając konsekwencje zmienności na rynku. Firmie Brembo pozwoli natomiast zoptymalizować koszty zakupu czystej energii i realizować redukcję emisji dwutlenku węgla. Brembo chce zakończyć zanieczyszczanie nim atmosfery do 2040 r.

Wywodząca się z Hiszpanii firma Acciona działa globalnie w ponad 40 krajach w sektorze inwestycji infrastrukturalnych – w energetyce, w tym odnawialnej, transporcie, nieruchomościach.

W energetyce odnawialnej dysponuje mocą 10,7 gigawatów. Dostarcza ją do ponad 500 firm i instytucji w wielu krajach. Poza Brembo jej klientami są Amazon, Apple, Google, Unilever, Maersk, Robert Bosch. W Polsce ma ektrownie wiatrowe o mocy 101 megawatów. Prowadzi tu także działalność w sektorze budownictwa i nieruchomości poprzez spółki Mostostal Warszawa oraz Acciona Nieruchomości.

Włoska firma Brembo to, jak podaje Wikipedia, producent systemów hamulcowych, głównie do samochodów i motocykli sportowych. Przedsiębiorstwo założone zostało w Bergamo we Włoszech w 1961 r. przez Emilia Bombassei. Wkrótce po powstaniu firma zaczęła specjalizować się w produkcji tarcz hamulcowych.

– Brembo jest liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w sektorze motoryzacyjnym i cieszymy się, że możemy przyczynić się do realizacji celów firmy w zakresie ochrony środowiska – stwierdził Klaus Falgiani, europejski dyrektor oddziału energii firmy Acciona.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Accionie przy zawarciu pięcioletniej umowy VPPA z Brembo. Pod kierunkiem partnera Łukasza Szatkowskiego obsługę wykonywali prawnicy z praktyki energetyki i projektów infrastrukturalnych Piotr Prawda, Kacper Stanosz.

Także w lutym 2021 r. firma Green Investment Group zawarła dziesięcioletnią umowę corporate PPA (czyli dotyczącą zakupu bezpośrednio od producenta energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych) o „fizyczną” dostawę energii z elektrowni wiatrowej w Jóźwinie, którą GIG przejęła w 2020 r., dla polskiego oddziału francuskiej firmy Danone.

GIG zawarła jednocześnie także umowę z firmą dystrybucyjną Axpo Polska, na mocy której to właśnie ona dostarczy prąd z wiatru w Jóźwinie spółkom firmy Danone, zakupi nadwyżkę energii wygenerowanej przez tę elektrownię oraz dostarczy energię zużywaną przez firmę ponad ilość sprzedawaną przez GIG, bilansując potrzeby z podażą.

Umowa PPA wesprze cele Danone w zakresie dekarbonizacji poprzez dostarczanie zielonej energii do fabryk w Polsce.

Green Investment Group to firma utworzona w 2012 r. przez rząd Wielkiej Brytanii, jako Green Investment Bank, do finansowania inwestycji w brytyjskiej energetyce odnawialnej, np. w morskie farmy wiatrowe. W 2017 r. kupiła go za 2,3 mld dolarów australijska grupa inwestycyjna Macquarie i nadała nazwę Green Investment  Group. Grupa działa na 25 rynkach na świecie, w tym na 12 w Europie.

GIG obecnie dostarcza ponad 3 GW mocy energii odnawialnej 18 firmom, na podstawie długoterminowych umów PPA. Firma przeznaczyła 2,9 mld funtów na projekty dotyczące zielonej energii i obecnie ma ich w fazie rozwoju i budowy ponad 250.

W jej polskim portfelu są cztery elektrownie wiatrowe: Ścieki, Jóźwin, Kisielice i Zajączkowo.

Danone to, według Wikipedii, francuskie przedsiębiorstwo spożywcze zajmujące się produkcją artykułów mlecznych i pochodzenia roślinnego, wody i napojów oraz żywienia specjalistycznego.

W Polsce działa od 1992 r. i zatrudnia ponad 3 tys. osób w siedmiu zakładach produkcyjnych.

Axpo to szwajcarska firma energetyczna. Ma 100 lat. Dziś jest największym producentem energii słonecznej i wiatrowej w Szwajcarii. Zatrudnia 5 tys. pracowników w 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. W Polsce działa od 19 lat.

– Rozumiejąc specyficzne potrzeby Danone we współpracy z Axpo GIG stworzyła rozwiązanie, które spełnia ambicje tej firmy w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla w sposób efektywny kosztowo – oświadczył Edward Northam , szef GIG Europe.

Kancelaria CMS poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Green Investment Group   przy zawarciu kontraktu na dostawę energii do polskiego oddziału Danone. Pod kierunkiem partnera Piotra Ciołkowskiego obsługę wykonywał Adama Kędziora z praktyki energetyki i projektów infrastrukturalnych oraz prawnicy z biur w Niderlandach i Francji.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl