Dentons wychodzi poza usługi prawne wchodząc w konsulting (na świecie)

818

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, że uruchamia firmę konsultingową Dentons Global Advisors we współpracy z firmą doradczą Albright Stonebridge Group, kierowaną przez Madeleine Albright, sekretarz stanu w amerykańskiej administracji prezydenta Billa Clintona.

Według komunikatu prasowego kancelarii, ma to być „pierwszy krok (…)  na drodze do zbudowania nowej, wiodącej firmy doradczej, a następnie do dalszej ekspansji na całym świecie” oraz „przełomowy etap realizacji długofalowej wizji firmy Dentons, która chce wspierać klientów nie tylko jako kancelaria prawna”. Nowa działalność ma na celu połączenie usług prawnych Dentons z innymi dziedzinami doradztwa.

Albright Stonebridge uzyskuje natomiast dostęp do zasobów i kontaktów 200 biur Dentons w ponad 80 krajach, co ma być sposobem na „poszerzenie i pogłębienie zasięgu działalności firmy w zakresie oferowanych usług”.

Utworzenie „multidyscyplinarnej firmy doradczej” Dentons Global Advisors ogłoszono 2 czerwca 2021 r. Ma ona świadczyć „zintegrowane wsparcie klientom (…) w kontekście handlowym, reputacyjnym, finansowym, regulacyjnym i zarządczym”. Będzie specjalizować się w usługach z zakresu dyplomacji handlowej, doradztwa w zakresie rynków kapitałowych, doradztwa transakcyjnego, zarządzania kryzysami, sporów, pozycjonowania korporacyjnego oraz doradztwa w zakresie ryzyka biznesowego i geopolitycznego.

Współzałożycielem Dentons Global Advisors jest firma Albright Stonebridge Group zajmująca się strategią biznesową, która powstała w 2009 r. z połączenia dwóch firm konsultingowych. Jedną z nich była firma prowadzona przez Madeleine Albright, była amerykańską sekretarz stanu, która postanowiła udostępniać swoją wieloletnią wiedzę dyplomatyczną i polityczną międzynarodowym korporacjom. ASG świadczy szeroki zakres usług doradczych, w tym ocenę możliwości i ryzyka, mapowanie interesariuszy, monitorowanie polityki oraz analizę ekonomiczną, polityczną, sektorową i regulacyjną. Specjalizuje się w doradzaniu klientom w „poruszaniu się po rynkach międzynarodowych, korzystając z wiedzy zdobytej na najwyższych szczeblach rządowych i biznesowych” przez jej zespół doradców strategicznych.

Dentons będzie kluczowym współpracownikiem i mniejszościowym wspólnikiem Dentons Global Advisors. DGA  będzie współpracować także z innymi kancelariami prawniczymi, z firmami konsultingowymi, księgowymi i dostawcami innych usług profesjonalnych.

– Wiodące firmy globalne wymagają holistycznych, zintegrowanych i wielowymiarowych rozwiązań adekwatnych do środowiska, w którym prowadzą działalność  – wyjaśnił Elliott Portnoy, cytowany w komunikacie prasowym globalny partner zarządzający Dentons, którego zdaniem „zespoły zarządzające oraz członkowie zarządów bardzo szybko docenią wyjątkową wartość płynącą ze współpracy z firmą doradczą, która działa ramię w ramię z największą na świecie kancelarią prawną, szczególnie w przypadku najbardziej wrażliwych i poufnych zleceń, takich jak transakcje, kryzysy, dochodzenia czy spory sądowe”.

– Dentons Global Advisors narodziła się w wyniku rozmów z Joe Andrew (globalny przewodniczący rady Dentons – redakcja) i Elliottem Portnoyem. Zauważyliśmy, że wyzwania prawne i problemy polityczne, przed którymi stoją organizacje, często nakładały się na siebie, tworząc autentyczną potrzebę opracowania zintegrowanych rozwiązań prawnych i doradczych – stwierdził Ed Reilly, doradca Dentons, który kieruje DGA.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl