Gide i Baker Tilly Woroszylska Legal w sprzedaży dwóch biurowców Koreańczykom

297

Kancelaria Gide Lorette Nouel doradzała firmie deweloperskiej Yareal przy sprzedaży dwóch nowych biurowców Lixa w Warszawie południowokoreańskiej grupie finansowej Hana Financial Investment, reprezentowanej przez niemiecką firmę Commerz Real zarządzającą inwestycjami w nieruchomości, której doradzała kancelaria Baker Tilly Woroszylska Legal.

Transakcję, zainicjowaną w 2019 r. umową forward sale, sfinalizowano na początku stycznia 2021 r., po wybudowaniu biurowców w 2020 r.

Obejmuje ona dwa, oddane do użytkowania w listopadzie 2020 r. budynki z kompleksu Lixa, przewidzianego aktualnie na trzy, postawione w warszawskiej dzielnicy biurowej Wola. Ich łączna powierzchnia najmu wynosi 28 tys. mkw. Najemcom służy 410 miejsc parkingowych w podziemnych garażach. Głównym jest BNP Paribas Bank Polska, którego główna siedziba zajmuje w całości większy 13-piętrowy budynek (22 tys. mkw.). Do mniejszego, sześciopiętrowego, najemcy wkrótce się wprowadzą, m.in. firma Solenis, a także sam deweloper, który przeniesie tam siedzibę.

Obecnie trwa budowa kolejnego biurowca, o powierzchni 20 tys. mkw. Po jego ukończeniu w 2022 r. pomiędzy budynkami powstanie ogrodowy dziedziniec o powierzchni ponad 3,2 tys. mkw.

Firma deweloperska Yareal Polska stawia biurowce, apartamentowce i zwykłe osiedla mieszkaniowe. Wybudowała m.in. biurowce Renaissance i Nowogrodzka Square, kompleks biurowy Oxygen Park, zrewitalizowała budynek biurowy Mokotowska Square w Warszawie, postawiła apartamentowiec rezydencjalny Hoża 55 i stołeczne osiedla mieszkaniowe (m.in. Eden Włodarzewska, Strefa Wilanów). Należy do francuskiej grupy deweloperskiej Yareal, która jest własnością zarejestrowanej w Holandii włosko-francuskiej grupy inwestorów YAM Invest.

Commerz Real to spółka-córka niemieckiego banku Commerzbank zajmująca się inwestowaniem w nieruchomości. Zarządza aktywami o wartości 34 mld euro. Jej polski portfel wart jest ok. 250 mln euro. Jest m.in. inwestorem budowanej w Warszawie biurowej wieży Widok Towers.

Hana Financial Group to trzecia co do wielkości grupa finansowa w Korei Południowej.

Kancelaria Gide poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała w transakcji firmie Yareal. Obsługiwała także nabycie przez nią działki, negocjacje warunków umowy najmu.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że firmie Commerz Real  doradzała kancelaria Baker Tilly Woroszylska Legal.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl