Dentons i CMS w amerykańskiej sprzedaży Izraelczykom biur niemieckiego telekomu

446
(www.officemap.pl)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Dentons doradzała amerykańskiej firmie inwestycyjnej Starwood Capital Group przy sprzedaży biurowca T-Mobile Office Park w Warszawie izraelskiej firmie inwestycyjnej AFI Properties, której doradzała kancelaria CMS.

W grudniu 2020 r. amerykańska firma inwestycyjna Starwood Capital Group sprzedała za 100 mln euro biurowiec T-Mobile Office Park w Warszawie izraelskiej  firmie inwestycyjnej AFI Properties.

Budynek T-Mobile Office Park w Warszawie, znany też jako Marynarska 12 (nazwa od adresu), w dzielnicy Mokotów postawiła przez rok belgijska firma deweloperska Ghelamco Poland, oddając go do użytku w 2013 r. Rok później sprzedała go oddziałowi międzynarodowej firmy private equity Starwood Capital Group. Siedmiopiętrowy biurowiec (plus trzypiętrowy garaż w piwnicy) ma 41 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz 1,4 tys. miejsc parkingowych. Głównym najemcą biurowca jest operator sieci telefonii komórkowej T-Mobile, pozostałą część zajmuje Citibank International.

Firma AFI Properties jest częścią izraelskiej firmy inwestycyjnej AFI Group (Africa Israel Investments Ltd) kontrolowanej przez szlifierza i handlarza diamentami Lev Levieva. Koncentruje się inwestycjach w nieruchomości, infrastrukturę, przemysł oraz budownictwo. W Europie jej oddział AFI Europe działa w ośmiu krajach (w Bułgarii, Czechach, Niemczech, Polsce, Rumunii, Serbii, na Węgrzech i Łotwie) i ma w portfelu centra handlowe, biurowce, centra logistyczne, a także inwestycje mieszkaniowe. W Polsce jest od 2007 r. działając jako deweloper mieszkaniowy, który obecnie rozpoczyna budowanie mieszkań do wynajęcia (Private Rented Sector –PRS ). W trakcie realizacji i w planach są dwie inwestycje w Warszawie (przy ulicach Złotej i Nowy Świat) oraz trzy w Krakowie (Osiedle Europejskie, Dajwór, Czyżewskiego).

Amerykańska firma Starwood Capital Group to jeden z największych globalnych funduszy inwestycyjnych koncentrujących się na rynku nieruchomości komercyjnych. Założony w 1991 r. dziś zarządza aktywami o wartości ponad 60 mld dolarów. Zatrudnia 4 tys. osób w 16 biurach na świecie.

– To pierwszy budynek biurowy, jaki kupiliśmy w Polsce. W oddanym do użytku w ubiegłym roku V.Offices w Krakowie sami byliśmy deweloperem. Oba biurowce zamierzamy pozostawić w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządzać. Obecnie prowadzimy rozmowy o zakupie kolejnych – skomentował  Sebastian Kieć, dyrektor generalny AFI Europe na Polskę, spółki zależnej AFI Properties.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że obsługiwała w transakcji firmę Starwood Capital Group. Obsługą kierował partner Maciej Ryniewicz, wykonywali ją associates Paulina Czostek i Aleksandra Łukasik.

„Rynek Prawniczy” ustalił, że AFI Properties doradzała kancelaria CMS – prawnicy z zespołu nieruchomości: Lidia Dziurzyńska-Leipert, Michał Bork, Paweł Czyżewski oraz z zespołu bankowego: Ilona Fedurek, Piotr Bartoś.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl