Linklaters i Greenberg Traurig w sprzedaży dwóch magazynów opodal skrzyżowania autostrad

362

Kancelaria Linklaters doradzała firmie Griffin Real Estate przy sprzedaży dwóch magazynów w Strykowie firmie Tritax EuroBox, której doradzała kancelaria Greenberg Traurig.

W lutym 2020 r. firma Griffin Real Estate, działając w imieniu firmy Redefine Properties, sfinalizowała transakcję sprzedaży spółki Central Logistics Investment posiadającej dwa wybudowane w 2019 r. obiekty logistyczne o powierzchni 43,2 tys. mkw. i 34,4 tys. mkw. oraz działkę pod budowę magazynu o powierzchni 22,4 tys. mkw. w Strykowie, brytyjskiej firmie Tritax EuroBox. Wartość transakcji wyniosła 51,8 mln euro. Budynki są wynajęte; jeden firmie Arvato Polska na magazyn dla sieci handlu odzieżą H&M, drugi – fińskiej firmie Stalatube produkującej wyroby ze stali nierdzewnej oraz niemieckiej Tillmann Wellpappe produkującej tekturowe opakowania.

Spółka z nieruchomościami logistycznymi w Strykowie to część portfela należącego do spółki European Logistics Investment, współzarządzanej przez firmy Griffin Real Estate (7 proc. udziałów) i Panattoni Europe, która połowę swego udziału (46,5 proc.) na początku 2020 r. sprzedała amerykańskiej firmie Madison International Realty.

Miejscowość Stryków, położona w pobliżu Łodzi i skrzyżowania autostrad A1 i A2, to jeden z największych ośrodków logistycznych w Polsce.

European Logistics Investment to zarejestrowana w Holandii spółka powstała w czerwcu 2018 r. po odkupieniu przez fundusz Redefine Properties oraz spółki kontrolowane przez fundusz Griffin Real Estate, za 185,5 mln euro parków logistycznych o łącznej powierzchni najmu wynoszącej ponad 300 tys. mkw., od amerykańskiego funduszu Och-Ziff Capital Mangement (obecnie Sculptor Capital Management) w strategicznym sojuszu z firmą Panattoni dysponującej prawem ich pierwokupu. W skład jej portfela wchodzi 16 parków logistycznych w Warszawie, Łodzi, Krakowie, na Śląsku, Pomorzu i w okolicach Poznania.

Griffin Real Estate to firma zarządzająca największym portfolio nieruchomości w Europie Centralnej i Wschodniej. Aktywa pod jej zarządem wyceniane są na ponad 5 mld euro. Jej strategicznymi partnerami są fundusze zarządzane przez wielkie amerykańskie firmy inwestycyjne Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company oraz fundusz Redefine Properties z Republiki Południowej Afryki.

Redefine Properties Limited to południowoafrykańska firma inwestująca w nieruchomości z portfelem obiektów przemysłowych, handlowych i biurowych o wartości ok. 5,6 mld dolarów. Oprócz RPA działa w Australii, inwestuje także na rynku niemieckim i brytyjskim.

Panattoni Europe to firma deweloperska budująca magazyny i fabryki. Od 2005 r. działa w Polsce. Jest częścią Panattoni Development Company (PDC), jednego z największych deweloperów powierzchni logistycznych i przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 30 oddziałach w Ameryce Północnej i Europie.

Tritax EuroBox to brytyjska firma od 25 lat inwestująca w nieruchomości logistyczne, przemysłowe, biurowe, handlowe i hotelowe, i zarządzająca nimi w Europie. Wartość jej aktywów to ponad 5 mld funtów.

Kancelaria Linklaters poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała przy transakcji Griffin Real Estate. Obsługę wykonywali associate Jędrzej Pałka, junior associates Małgorzata Szafrańska i Mateusz Korecki z praktyki prawa nieruchomości pod nadzorem partnera zarządzającego Artura Kulawskiego.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała firmie Tritax EuroBox.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl