Greenberg Traurig i Rymarz Zdort w funduszowej inwestycji w portfel magazynów

633
(www.panattonieurope)

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała firmie inwestycyjnej Madison International Realty w zakupie 46,5 proc. udziałów w spółce European Logistics Investment, do której należy portfel parków logistycznych w Polsce, od południowoafrykańskiego funduszu inwestycyjnego Redefine Properties Limited, któremu doradzała kancelaria Rymarz Zdort.

W ramach transakcji Madison zainwestuje w European Logistics Investment 150 mln euro, z tego za 83,7 mln kupuje udział w spółce od większościowego udziałowca, funduszu Redefine, a 66,3 mln przeznaczy na finansowanie rozbudowy portfolio spółki w następnych latach. Fundusz Redefine będzie inwestował wraz z funduszem Madison w rozwój tej platformy, której wartość aktywów wyceniana jest na 500 mln euro. Zakończenie transakcji wymaga uzyskania zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Spółka European Logistics Investment współzarządzana jest przez mniejszościowego inwestora, firmę Griffin Real Estate (7 proc. kapitału) oraz przez dewelopera nieruchomości logistycznych, firmę Panattoni Europe. W skład jej portfela wchodzi 14 parków logistycznych o łącznej powierzchni ok. 560 tys. mkw., z czego 80 tys. mkw. jest w końcowej fazie budowy i na 90 proc. tej powierzchni są podpisane przedwstępne umowy najmu. Magazyny znajdują się w Warszawie, Łodzi, Krakowie, na Śląsku, Pomorzu i w okolicach Poznania Wynajmują je m.in. takie firmy jak Kaufland, Carrefour, Saint Gobain, Hellmann, Terg (Media Expert), Eurocash, Ceva, BrandBQ i DSV. Spółka ma w planach kolejne projekty o powierzchni 270 tys. mkw., których budowa rozpocznie się po zawarciu przedwstępnych umów najmu. Partnerzy przedsięwzięcia zakładają, iż w okresie najbliższych kilku lat będzie ona w posiadaniu ponad 2 mln mkw. powierzchni magazynowej.

Zarejestrowana w Holandii spółka powstała w czerwcu 2018 r. po odkupieniu przez fundusz Redefine Properties oraz spółki kontrolowane przez fundusz Griffin Real Estate, za 185,5 mln euro parków logistycznych o łącznej powierzchni najmu wynoszącej ponad 300 tys. mkw., od amerykańskiego funduszu Och-Ziff Capital Mangement (obecnie Sculptor Capital Management) w strategicznym sojuszu z firmą Panattoni dysponującej prawem ich pierwokupu.

Madison International Realty to firma private equity inwestująca od 2002 r. na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i Europie. Z zasobami o wartości 5,4 mld dolarów dostarcza kapitał właścicielom i inwestorom, m.in. angażując się w joint ventures z nimi. Ma biura w Nowym Jorku, Londynie i Frankfurcie w Niemczech. Na polski rynek nieruchomości weszła w połowie 2018 r., kiedy zakupiła od Ghelamco 50 proc. udziałów w wieżowcu biurowym Warsaw Spire. W lipcu 2019 r. współwłaściciele sprzedali ten budynek firmie Immofinanz za 386 mln euro. W ubiegłym roku Madison kupiła pakiet kontrolny w firmie inwestycyjno-deweloperskiej Capital Park.

Griffin Real Estate to firma zarządzająca największym portfolio nieruchomości w Europie Centralnej i Wschodniej. Aktywa pod jej zarządem wyceniane są na ponad 5 mld euro. Jej strategicznymi partnerami są fundusze zarządzane przez wielkie amerykańskie firmy inwestycyjne Oaktree Capital Management i Pacific Investment Management Company oraz fundusz Redefine Properties z RPA.

Redefine Properties Limited to południowoafrykańska firma inwestująca w nieruchomości z portfelem obiektów przemysłowych, handlowych i biurowych o wartości ok. 6,8 mld dolarów. Oprócz RPA działa w Australii, inwestuje także na rynku niemieckim i brytyjskim.

Panattoni Europe to firma deweloperska budująca magazyny i fabryki. Od 2005 r. działa w Polsce. Jest częścią Panattoni Development Company (PDC), jednego z największych deweloperów powierzchni logistycznych i przemysłowych na świecie, prowadzącego działalność w 30 oddziałach w Ameryce Północnej i Europie.

– Ta transakcja stanowi rzadką okazję do wejścia na europejski rynek logistyczny ze znaczącą inwestycją w wysokiej jakości portfel o dużej skali. Uważamy, że obecna dynamika rynku w polskim sektorze logistycznym oferuje atrakcyjny punkt wejścia w porównaniu z innymi europejskimi rynkami logistycznymi, jak również z innymi klasami aktywów w Polsce – oświadczył Matthias Cordier, dyrektor zarządzający Madison.

– Dzięki nowemu partnerowi w joint venture, firmie Madison, będziemy w stanie szybko zrealizować ambitny cel, jakim jest zbudowanie pozycji czołowego gracza w polskim sektorze logistycznym. Polska z pozytywnymi perspektywami gospodarczymi i dobrą sytuacją w branży nieruchomości pozostaje atrakcyjnym rynkiem dla Redefine – ocenił Andrew Konig, prezes Redefine.

– Griffin Real Estate zwiększy swoje udziały jako współinwestor i będzie wspierać zarówno Madison, jak i Redefine w realizacji ambitnych planów rozwoju ELI – zadeklarował  Nebil Senman, partner zarządzający Griffin.

Kancelaria Greenberg Traurig poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała Madison International Realty. Zespołem kieruje partner Radomił Charzyński, który wraz z senior associate Kamilem Majewskim odpowiadał za kwestie nieruchomościowe transakcji. W sprawach antymonopolowych doradzają partner Robert Gago, szef praktyki prawa ochrony konkurencji i associate Filip Drgas. Za korporacyjne aspekty transakcji, w tym za negocjacje umowy nabycia udziałów, odpowiadali senior associate Maciej Pietrzak i associate Magdalena Medyńska. Partner Stephen Horvath z biura londyńskiego doradzał w kwestiach korporacyjnych z zakresu prawa angielskiego, a także przy negocjowaniu dokumentów transakcyjnych.

Kancelaria Rymarz Zdort (do końca 2019 r. pod marką Weil, Gotshal & Manges) poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż doradzała w transakcji firmom Redefine Properties Limited, Griffin Real Estate i European Logistics Investments. Zespołem obsługującym kierowali partner zarządzający Paweł Zdort i partner Piotr Fedorowicz z departamentu korporacyjnego, współkierujący praktyką nieruchomości, a byli w nim counsel Jakub Krzemień, associates Karolina Bąkowska, Tomasz Karkowski, Michał Kostewicz, Aleksander Jakubisiak.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl