Końcówka 2019 roku była czasem intensywnej pracy dla prawników z Deloitte Legal. Przedstawiciele kancelarii uczestniczyli w złożonych projektach i skutecznie wspierali klientów z branży nieruchomości. Przeprowadzili m.in. transakcję sprzedaży 4,5-hektarowego gruntu pod działalność logistyczną w warszawskich Włochach, a także doradzali w transakcji sprzedaży nieruchomości o powierzchni ponad 13 hektarów zlokalizowanej na Pradze Północ.
Sprzedaż liczącej ponad 13 hektarów nieruchomości znajdującej się na warszawskiej Pradze Północ to jedna z największych tego typu transakcji w stolicy w ostatnich latach. Nabywca (jeden z wiodących deweloperów) planuje zrealizować na gruncie przy ul. Jagiellońskiej wielofunkcyjny kompleks mieszkaniowy, biznesowy oraz wypoczynkowy.
Zakres doradztwa Deloitte Legal obejmował kompleksowe prawne wsparcie właściciela nieruchomości w toku transakcji, w szczególności w zakresie przygotowania oraz negocjacji dokumentacji transakcyjnej.
W negocjacjach warunków sprzedaży właścicielom działki doradzał zespół prawników kancelarii Deloitte Legal:
- Agnieszka Ziółek, partner,
- Artur Lisicki, partner,
- Piotr Urbanek, managing associate.
Nadzór nad projektem sprawował Zbigniew Korba, partner-komplementariusz.
– Podpisanie umowy zakończyło wielomiesięczne negocjacje pomiędzy stronami. Cieszy, kiedy praca przy tak wymagającym i negocjacyjnie skomplikowanym projekcie kończy się zadowoleniem obu stron – mówi Zbigniew Korba, radca prawny, partner w Deloitte Legal.
Nieruchomość w stołecznych Włochach cieszyła się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, głównie z powodu niewielu tego typu gruntów w Warszawie, czyli przeznaczonych pod tzw. small business units oraz charakteryzujących się dogodną lokalizacją (bliskość lotniska).
Sprzedającego reprezentowali przedstawiciele działu doradztwa nieruchomościowego Deloitte oraz kancelarii Deloitte Legal:
- Artur Lisicki, partner, oraz
- Maciej Liberacki, senior associate.
Eksperci poprowadzili proces sprzedaży oraz negocjacje jej warunków, zapewnili także prawne wsparcie właścicielowi nieruchomości, w szczególności w zakresie przygotowania oraz negocjacji dokumentacji transakcyjnej.
– Doradztwo przy sprzedaży tego gruntu to kolejna udana transakcja zrealizowana przez zespół nieruchomości kancelarii Deloitte Legal. Cieszy nas fakt, że mieliśmy okazję wziąć udział w tak prestiżowym projekcie, a nasze usługi cieszą się coraz większym zainteresowaniem podmiotów z branży nieruchomości – mówi Artur Lisicki, radca prawny, partner w Deloitte Legal.
Rynek nieruchomości w 2020 roku
Inwestorzy z branży real estate są coraz bardziej zainteresowani rynkiem logistycznym. Wpływa na to zarówno obserwowany od kilku lat dynamiczny rozwój branży e-commerce, jak również duże inwestycje infrastrukturalne z funduszy unijnych. Co warto odnotować, rozwój handlu internetowego oddziałuje nie tylko na wzrost rynku magazynowego, lecz także przyczynia się do spadków w sektorze nieruchomości handlowych.
Statystyki dla branży nieruchomości komercyjnych są optymistyczne, a największa liczba i wartość transakcji dotyczy sektora biurowego. Wśród czynników mających wpływ na rozwój polskiego rynku nieruchomości komercyjnych można wymienić: rozwój nowych technologii, automatyzację, zmiany demograficzne, kwestie związane z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem.
Najwięcej inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych pochodzi z Azji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Materiał kancelarii Deloitte Legal