Pionier ochrony danych osobowych przeszedł z PwC Legal na wspólnika technobutiku

1555

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, Arwid Mednis w czerwcu 2019 r. opuścił kancelarię PwC Legal, w której współkierował praktyką prawa nowych technologii, mediów i telekomunikacji. We wrześniu 2019 r. przystąpił na wspólnika do butikowej kancelarii Kobylańska Lewoszewski, która w związku z tym zmieniła nazwę na Kobylańska Lewoszewski Mednis.

Arwid Mednis jest pionierem prawa ochrony danych osobowych w Polsce. Tematyką tą zajmuje się od lat 90. XX wieku.

Kancelaria działa od października 2017 r. Założyli ją Anna Kobylańska, poprzednio prawniczka kancelarii PwC Legal, i Marcin Lewoszewski, wcześniej prawnik kancelarii CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang.

Jej cztery główne rynkowe specjalizacje wymienione na stronie internetowej to: ochrona danych osobowych, ochrona własności intelektualnej, prawo nowych technologii i prawo telekomunikacyjne.

W kancelarii poza trójką wspólników pracują adwokat Krzysztof Muciak, aplikantka adwokacka Aleksandra Czarnecka i prawniczka Karolina Gałęzowska.

Jak wyjaśnia Anna Kobylańska, cytowana w komunikacie prasowym kancelarii, „poziom skomplikowania nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych, własności intelektualnej i prawa telekomunikacyjnego wymaga nie tylko pogłębionej analizy, ale także specjalizacji w określonych branżach biznesu”.

Natomiast Marcin Lewoszewski objaśnia w komunikacie prasowym, iż kancelaria oferuje „bardzo wysoki poziom specjalizacji i unikatowe doświadczenie w obszarach” kluczowych dla nowoczesnego biznesu, „który w gruncie rzeczy opiera się o wykorzystywanie różnego rodzaju danych”. I dodaje, że kancelaria pracuje „przy najbardziej skomplikowanych problemach prawnych wynikających” z unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Arwid Mednis tłumaczy zaś w komunikacie prasowym kancelarii, że dołączył do niej ze względu na podobne z jej dotychczasowymi wspólnikami doświadczenia zawodowe i przemyślenia na temat biznesu. Wszyscy troje „po latach pracy w korporacjach i dużych kancelariach” zapragnęli większej niezależności.

(www.linkedin.com)

Arwid Mednis specjalizuje się w prawie ochronie danych osobowych i bezpieczeństwa informacji oraz w prawie telekomunikacyjnym. Doradzał m.in. bankom, sklepom internetowym, mediom, m.in. przy wdrażaniu rozwiązań wynikających z unijnego rozporządzenia RODO, a także firmom telekomunikacyjnym, które obsługiwał również jako pełnomocnik w procesach sądowych i administracyjnych.

Poprzednio przez niespełna dwa lata był prawnikiem kancelarii PwC Legal. Wcześniej przez prawie sześć lat pracował w kancelarii Wierzbowski Eversheds i Wierzbowski Eversheds Sutherland. Przedtem był związany z firmą doradczą PwC. W latach 90.XX w. był prawnikiem kancelarii Gide Loyrette Nouel w Warszawie, gdzie zajmował się obsługą zagranicznych inwestorów w zakresie prawa inwestycji w Polsce. Przez dwa lata pracował w paryskiej kancelarii adwokackiej Jean Claude Coulon & Associes, a w końcówce lat 80. XX wieku przed dwa lata był specjalistą w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jest prawnikiem rankingowym – jako czołowego eksperta w dziedzinie ochrony danych osobowych wymieniają go przewodniki Chambers Europe oraz The Legal 500.

Jest radcą prawnym, absolwentem studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim (1988). Od ukończenia studiów pracuje na tej uczelni, jest docentem w Zakładzie Nauki Administracji. Jest doktorem prawa – w 2005 r. obronił pracę doktorską „Prawo do prywatności a interes publiczny. Studium z aksjologii prawa publicznego”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl