White & Case i Gide Loyrette Nouel w miedziowym gigakredycie

708
Huta Miedzi "Głogów" (www.kghm.com)

Kancelaria White & Case doradzała Bankowi Gospodarstwa Krajowego przy udzieleniu 450 mln dolarów kredytu kombinatowi KGHM Polska Miedź, któremu doradzała kancelaria Gide Loyrette Nouel.

W lutym 2019 r. KGHM Polska Miedź i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę niezabezpieczonego kredytu w kwocie 450 mln dolarów na siedem lat, w tym na pięć lat w formie odnawialnej linii kredytowej, przekształconej następnie w kredyt nieodnawialny do spłaty w czterech równych półrocznych ratach. Kredyt jest przeznaczony na „finansowanie ogólnych celów korporacyjnych”, czyli na działalność bieżącą i/lub inwestycje.

– Podpisanie umowy z BGK to duży prestiż, ponieważ to wyjątkowa instytucja. Umowa utrwala współpracę pomiędzy naszymi instytucjami i pozwala realizować ambitne założenia strategiczne spółki – skomentował prezes KGHM Marcin Chludziński.

– Głównymi celami realizowanej strategii finansowej KGHM jest dywersyfikacja źródeł i wydłużanie terminów finansowania. Podpisana umowa wpisuje się w te działania, a warunki w niej uzyskane ze spokojem pozwolą na realizację dalszych kroków zmierzających do optymalizacji struktury finansowania – oceniła wiceprezes do spraw finansowych spółki Katarzyna KreczmańskaGigol.

– Jako polski bank rozwoju wspieramy przedsiębiorstwa, które mają wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Jest nam bliski dynamiczny rozwój KGHM, a nowa strategia spółki jest jego ucieleśnieniem. Jesteśmy pewni, że realizacja tej strategii przyczyni się nie tylko do poprawy sytuacji KGHM, ale również do poprawy sytuacji ekonomicznej Polski i Polaków – oświadczył Wojciech Hann z zarządu BGK.

Jak podaje Wikipedia, KGHM Polska Miedź (wcześniej Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) to jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, główny producent miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Zajmuje się zarówno wydobyciem rudy miedzi, jak i jej przetopem na miedź rafinowaną i walcowaną. Działa na terenie Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego.  Grupa kapitałowa KGHM to m.in. kopalnie „Lubin”, „Rudna”, „PolkowiceSieroszowice”, huty miedzi „Głogów”, „Legnica”, „Cedynia”. Zatrudnia w sumie ok. 28 tys. ludzi.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju finansując strategiczne projekty, m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, programy mieszkaniowe oraz ekspansję polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Kancelaria Gide Loyrette Nouel poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała KGHM przy uzyskaniu kredytu.

Kancelaria White & Case potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała BGK przy udzieleniu kredytu. W obsługę zaangażowani byli partner Tomasz Ostrowski, partner lokalna Aneta Urban i associate Katarzyna Jakubiak.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl